Poslanec Birke (ČSSD): Spolupráce s komunisty pro mě není tématem

24. 7. 2017 16:19

Splnili jsme 90 procent programu a pro změnu zákona o vyrovnání s církvemi jsme udělali maximum, bilancuje pro ParlamentníListy.cz roli ČSSD ve vládě lídr Královehradecké ČSSD Jan Birke. Prozradil nám také, jak reflektuje změnu vedení strany, vyjádřil se k vnitrostranickým sporům. A nejen k tomu.

Poslanec Birke (ČSSD): Spolupráce s komunisty pro mě není tématem
Foto: archiv starosty
Popisek: poslanec a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD)
reklama

Jak hodnotíte své působení v Poslanecké sněmovně?

Snad si mohu dovolit říci, že kladně. Dokázali jsme prosadit hodně bodů našeho programu. Zvýšili jsme minimální mzdu, ekonomika roste, máme nejnižší nezaměstnanost, jinak než kladně to asi hodnotit ani nelze. Za mě osobně musím říct, že jsem pyšný na zákon o pozemních komunikacích nebo zákon o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, na nichž jsem se podílel a pro které jsem také pochopitelně hlasoval.

ČSSD toho ve svém předvolebním programu v roce 2013 naslibovala hodně. Některé sliby, jako například zrušení poplatků u lékaře či zvýšení minimální mzdy, se jí podařilo naplnit. Jiné, jako například zrušení superhrubé mzdy, revizi zákona o vyrovnání s církvemi, prosazení zákona o lobbingu či zákona o sociálním bydlení, zůstaly nenaplněné. Jak vnímáte postavení ČSSD ve vládě a výsledky plnění jejího volebního programu?

Jsem rád, že se nám spoustu věcí podařilo prosadit. Bohužel, jednou věcí je volební program a druhou je programové prohlášení vlády, které je tvořeno na základě shody vládních stran. Vždycky tak musíte z něčeho slevit nebo ustoupit, celé je to o kompromisu a my jsme se snažili prosadit z našeho programu co nejvíc věcí. V těch klíčových oblastech se nám to podařilo – splnili jsme 90 procent programu.

Pokud se pozastavíme u tzv. církevních restitucí, které byly v roce 2013 jedním z hlavním volebních témat... Nedomníváte se, že bylo zásadní chybou, že šla sociální demokracie do koalice s lidovci, což již předem jakoukoliv změnu zákona vylučovalo?

Udělali jsme, co bylo v našich silách. S takovým přístupem bychom také nemuseli vládu sestavit nikdy. Osobně se mi to může a nemusí líbit, ale díky této vládě jsme prosadili mnoho dobrých zákonů například v sociálních službách nebo ve zdravotnictví.

Není na čase zrušit tzv. bohumínské usnesení? Nebo kdo jiný by mohl být po volbách vaším potenciálním partnerem?

Spolupráce s komunisty pro mě není tématem.

Jezdíte teď po předvolebních mítincích, potkáváte se s lidmi. Navíc jste také starosta dvacetitisícového města. S jakými reakcemi od občanů se setkáváte v souvislosti s nečekanou změnou vedení? Rozumí ji podle vás voliči? Přeci jen i vy jste ještě počátkem června mluvil o změně volebního lídra jako o bláznivém nápadu, který se ale uskutečnil.

Musím říct, že se setkávám s pozitivními reakcemi. Ona ta celá situace možná vypadá komplikovaně, ale voliči pochopili, že do voleb jdeme s novým lídrem a myslím, že to žádný zmatek nevyvolalo. Lubomír Zaorálek bude dobrý lídr a věřím, že se mu podaří udělat ten nejlepší možný výsledek.

Jak se podle vás do historie strany zapsal Bohuslav Sobotka coby předseda strany?

Bohuslav Sobotka jednoznačně patří mezi nejlepší předsedy v historii sociální demokracie. Jako jeden z mála premiérů dokončí své volební období, sestavil fungující vládu a má velký respekt spolustraníků.

Myslíte si, že duo Zaorálek–Chovenec dokáže pozvednout čísla skomírajících stranických preferencí?

Už teď můžeme v posledních průzkumech vidět, že se ta čísla zase zvedají, takže já tomu pevně věřím.

Navzdory slovům politologů, že vítězem vládní krize je Bohuslav Sobotka, pokračuje série drtivých průzkumů preferencí, v nichž ČSSD padá a v čele se drží Babišovo hnutí. Čím si to vysvětlujete? Co dělá strana špatně?

Ačkoli jsme vládli dobře, bohužel se nám nedařilo dobře prezentovat naše úspěchy. Ale to je dnes minulostí, čísla opět rostou a my hledíme dopředu.

Sám jste se podílel na velké části kampaně. Nemrzí vás, že jste uprostřed své práce dal svou funkci k dispozici? Prozradíte nám, jaká byla vaše vize?

Nemrzí mě to, funkci volebního manažera mi nabídnul premiér Sobotka. Je přirozené, že když se změní volební lídr, vybere si svého nového volebního manažera. Moje vize vždy byla komunikovat konkrétní a věcná témata, to už jsem se naučil při starostování. Konkrétní a věcná témata jsou podle mě to, co by měla sociální demokracie nabízet.

V jakém směru se stávající kampaň ČSSD odchýlila vaší původní představě o propagaci? A stává se, že se s vámi nyní Chovanec ohledně kampaně radí, nebo na ni již nemáte žádný vliv?

Jsem místopředsedou strany, členem politického grémia a také krajský lídr. Z těchto pozic se samozřejmě i nadále kampani věnuji a spolupracuji s vedením strany.

Sociální demokracie se už delší dobu zmítá ve vnitřních sporech. V Moravskoslezském kraji, zvláště v Ostravě, došlo „k válce“ místních lídrů a okresní organizace tam dokonce pár měsíců vůbec nefungovala. V Jihočeském kraji panuje stále „výbušná“ situace, klid není ani v ostatních krajích včetně Prahy. Čím to je, že jsou vztahy uvnitř ČSSD takto vypjaté? Sociálním demokratům jde přece o jednu věc, alespoň my občané to tak vnímáme. A nemohla změna vedení, mimo oficiální volební kongres, nestabilitu uvnitř strany prohloubit?

To je daň za vnitřní demokracii. Jsme demokratická strana s 20 tisíci členy, a to bohužel čas od času vyvolává pnutí. Pokud chcete řídit stranu demokraticky a ne centrálně, chcete, aby se na tom její členové podíleli, musíte podstoupit určitá rizika. Tak to prostě je.

Nemáte pocit, že se strana soustředí až příliš na sebe a nereflektuje aktuální problémy společnosti, což se přirozeně projevuje na jejích preferencích? A nepomohl by tak straně odchod do opozice, kde by měla více času se stabilizovat?

Pevně věřím tomu, že tyto časy už jsou za námi. Teď jdeme k volbám a věnujeme se tomu na sto procent.

Jak vnímáte stále ostřejší komentáře prezidenta na vrub premiéra?

Vztah pana prezidenta s premiérem Sobotkou je, jaký je. Mrzí mě to, přál bych si, aby jejich komunikace fungovala lépe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrcholový exmanažer z ČRo se neudržel: V době, kdy miliony lidí přicházejí o příjmy, by ředitel ČT z kapes koncesionářů rád vytáhl další peníze!

20:27 Vrcholový exmanažer z ČRo se neudržel: V době, kdy miliony lidí přicházejí o příjmy, by ředitel ČT z kapes koncesionářů rád vytáhl další peníze!

ROZHOVOR Právník, publicista a někdejší šéfredaktor Českého rozhlasu Václav Musílek v rozhovoru pro …