Jak se díváte na konflikt na Ukrajině, na roli EU, USA a Ruska? Objevují se varování o obnovení studené války, že Putin je komunista, soudruh, diktátor, kágébák... Je Rusko hrozbou, nebo to tam destabilizoval někdo jiný?
Když před několika lety hlavní ekonomické mocnosti světa G7 začaly být více vstřícné vůči Rusku, tak jsem si říkal, jestli to není příliš brzo a zda bychom neměli být trochu opatrnější. Současný vývoj mému náhledu trochu dává za pravdu. Na druhou stranu je pravda, že politika, kterou dělají Spojené státy, viz například válka v Iráku, také nebyla ta správná. Když se na ty věci podíváme reálně a pragmaticky a podíváme se, kde má jedna i druhá mocnost – a tady jde o souboj těchto dvou mocností – své vojenské základny ve světě, tak je jednoznačné, že větší aktivita, a ne ta dobrá, je na straně Spojených států.
Dnes u některých lidí ze setrvačnosti zůstává původní vidění. Já si myslím, že spory by netrvaly tak dlouho, kdyby chyba byla jen na jedné straně, takže já vidím chyby i na straně druhé. Platí, že Spojené státy, kdyby uplatňovaly své zájmy jen na svém kontinentu či nejlépe jenom na svém území, tak by těch konfliktů ve světě bylo určitě méně. Když se podíváme tam, kde zasáhly, tak těžko bychom nalezli zemi, kde to mělo ve finále pozitivní efekt.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lukáš Petřík