Poslankyně Pastuchová vypěnila: Myslela jsem, že ta padesátka dětí už někde čeká, ale ono je to ve stádiu diskuzí. Nicméně Šojdrová má splněno!

24.09.2018 22:04 | Zprávy

ROZHOVOR „Upřímně moc nevím, jak mám vystupování paní europoslankyně Šojdrové chápat. Jak se ve Sněmovně ukázalo, její návrh je na vodě. Čekala jsem, že bude mít situaci kolem uprchlíků dokonale zmapovanou, že ta padesátka dětí už někde čeká na to, až jim nějaká země nabídne pomocnou ruku. Že je to akutní záležitost, kterou je třeba ihned řešit. Všechno je ale pouze ve stádiu diskuzí. Nicméně, paní europoslankyně má zřejmě splněno. Její návrh vyvolal velký ohlas," konstatuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ke kauze "syrští sirotci" Jana Pastuchová, poslankyně hnutí ANO za Liberecký kraj. A rozebírá problémy kolem adopcí v situaci, kdy stovky českých dětí marně čekají na pěstouny.

Poslankyně Pastuchová vypěnila: Myslela jsem, že ta padesátka dětí už někde čeká, ale ono je to ve stádiu diskuzí. Nicméně Šojdrová má splněno!
Foto: archiv poslankyně
Popisek: poslankyně Mgr. Jana Pastuchová (ANO)

Jak se díváte na horečnatou debatu kolem syrských sirotků, respektive jak se nakonec ukázalo nedoprovázených dětí?

Tuto debatu považuji za velice nešťastnou. Nějak z ní vymizelo to podstatné, osudy syrských dětí, které musely kvůli válce opustit svoje domovy a z nějakého důvodu vyrůstají bez rodičů v uprchlických táborech. Zase se zúžila jen na to, co řekl nebo neřekl premiér Andrej Babiš a co tím myslel nebo nemyslel. S hlavní myšlenkou, že tyto děti nemůžeme jen tak vzít do úplně cizího prostředí a musíme jim pomáhat především tam, kde mají svoje kořeny, souhlasím.

Jaký jste měla pocit z debaty ve sněmovně, která o tom probíhala ve středu minulý týden?

Dost to souvisí s tím, co jsem již uvedla. Ve Sněmovně mnohokrát zaznělo, že by Česká republika měla udělat symbolické gesto. Není to trochu pokrytecké? V různých uprchlických táborech jsou tisíce lidí, děti s rodiči i bez. Podle návrhu by si Česká republika měla vybrat padesát těchto dětí podle vlastních kritérií. A co ostatní lidé, kteří v těch táborech přežívají? Před jednorázovými akcemi preferuji koncepční řešení, které bude řešit tento problém systematicky. Vím, že se zde nyní bavíme o dětech. Nemám srdce z kamene a jejich osudy se mě osobně dotýkají, je však třeba myslet racionálně a udělat to, co jim skutečně pomůže.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu

4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Je pravdou, že Petr Pavel absolvoval svá vojenská studia v době, kdy tyto udá…