Povídačky paní Pekarové o úžasném euru. Tvrdá ekonomická fakta Markéty Šichtařové TOP 09 opravdu nepotěší

01.12.2019 16:56 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Podlehnout emotivním výlevům nové předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové o přijetí eura a neřídit se rozumem by kromě jiných negativ znamenalo zvýšení věku pro odchod do důchodu a zároveň i snížení samotných důchodů. Markéta Šichtařová se v té souvislosti podivuje nad tím, proč se hlučné menšině v Česku podařilo vrátit téma společné měny do diskuse, když by vzhledem k nízké podpoře zavedení eura mělo jít v demokratické společnosti pouze o téma okrajové.

Povídačky paní Pekarové o úžasném euru. Tvrdá ekonomická fakta Markéty Šichtařové TOP 09 opravdu nepotěší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Nová předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová chce svou stranu opět dovést do vlády. O minulém víkendu na volebním sněmu prohlásila, že Česko potřebuje další metu a tou je připojení k eurozóně, abychom se stali plnohodnotným členem elitního klubu Evropské unie, nejsilnější ekonomiky na zemi a nejlepšího místa na světě. Přijetí eura bude podle ní dovršením hesla z listopadu 1989 „Zpátky do Evropy“. Lze s ní souhlasit v tom, že je třeba se vymanit ze společnosti zlotého a forintu, protože to je trochu symbolika, kam se posouvají Polsko a Maďarsko, kde se těmito měnami platí?

To jsou jen emoce. Já neuznávám činy vedené emocemi, já uznávám činy řízené rozumem.

Povídačky o euru jsou u nás motivovány pouze emocemi a nedostatkem informací. Z letošního průzkumu plyne, že 75 procent lidí si euro nepřeje. Přechod na euro si přeje jen 20 procent lidí. Neboli této hlučné menšině se podařilo své téma opět vrátit do diskuse, ačkoli v demokratické společnosti bez přívlastků by takové téma bylo vzhledem k nízké podpoře tak okrajové, že by se o něm mluvilo… také jen okrajově.

O tom, jak je euro pro Česko nevhodné, jsme tu mluvili už opakovaně, tak abychom se neopakovali, vypíchnu jeden aspekt, kterému porozumí každý: jednou – z mnohých – obětí eura jsou v eurozóně penzijní fondy. Ty mají se zápornými úrokovými sazbami hodně těžký život. Se zápornými výnosy, jak se dnes pěkně říká – natvrdo přeloženo: se ztrátami – totiž jejich zakladatelé nepočítali. Záporné výnosy jaksi nejsou slučitelné s logikou investování.

Tyhle záporné výnosy jsou umožněné jen špatnou politikou ECB. Zahraniční média na rozdíl od českých proto intenzivně rozebírají zprávu, že nizozemské penzijní fondy budou nejspíš snižovat vyplácené důchody, a to přesto, že jsou považovány za jedny z nejlepších na světě. Nizozemské úřady proto zvažují změnu regulace fondů: tedy vymění bezpečnost fondů za velmi riskantní a aspoň nějaké výnosy. Navíc úřady zvýší odchodový věk do důchodu, aby byl první pilíř důchodového systému s těmito ztrátami fondů ufinancovatelný.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lež. Foltýnovo video o okupaci smeteno zkušeným novinářem

18:42 Lež. Foltýnovo video o okupaci smeteno zkušeným novinářem

Novinář Ladislav Henek pro ParlamentníListy.cz podrobně rozebral vládní komunikaci v souvislosti s n…