Povinná vojenská služba. Izraelský expert na boj s islámským nebezpečím poradil Česku. To dlouho nikdo nenadhodil

22. 8. 2016 11:34

ROZHOVOR Erdogan je bezpečnostní hrozbou od jeho zvolení prezidentem, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bezpečnostní expert a bývalý izraelský voják David Bohbot. Podle něj je jen otázkou času, kdy se z Turecka stane dálnice do Evropy. A je nanejvýš nutné se na to připravovat, a to ostrahou hranic, kontrolami, ale také obnovením branné výchovy ve školách a zavedením branné povinnosti.

Povinná vojenská služba. Izraelský expert na boj s islámským nebezpečím poradil Česku. To dlouho nikdo nenadhodil
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Američtí vojáci si vyzkoušeli českou bojovou techniku na trenažérech ve Vojenském výcvikovém středisku ve Vyškově.
reklama

Až téměř hysterická reakce tureckého prezidenta Erdogana na vydání Fetullaha Gülena ze Spojených států ukazuje na zhoršení vztahů mezi těmito zeměmi. Stojí podle vás Güllen opravdu za pokusem o převrat, nebo je to „obětní beránek“ pro posilování a islamizaci Turecka?

Již jeden den po potlačení převratu v Turecku mi byla položena stejná otázka a já na ni dnes stejně odpovím, protože nemám jiné informace: Güllen za pokusem o převrat nestojí, v posledních letech byla jeho aktivita zaměřena na budování škol, podporu humanitárních organizací. Pravděpodobně měl své příznivce ve vlivných strukturách, ale především soudce, lektory a několik policistů. Hlavní opoziční silou proti Erdoganovi byli a jsou příznivci Kamala, kteří měli pod kontrolu vojenské akademie, a tak měli možnost formovat vůdčí osobnosti armády, kteří provedli pokus o převrat a nyní jsou vězněni. Hovoříme o téměř dvou stovkách generálů a admirálů a minimálně tisícovce dalších vysokých armádních důstojníků. Erdogan používá převrat k další islamizaci Turecka.

Je v současné době – po potlačení převratu – Turecko podle Vás větší bezpečnostní hrozbou, než bylo dříve? Bude dál vydírat Evropu a je opravdu reálné, že za jeho asistence nebo s tichým souhlasem začnou uprchlíci opět pronikat do EU?

Turecko bylo bezpečnostní hrozbou od okamžiku, kdy byl Erdogan zvolen prezidentem, a situace se neustále zhoršuje. Evropu samozřejmě vydírat bude, ostatně to činí již dnes. Oprávněně lze očekávat, že se tento tlak bude zvyšovat. Vzhledem k postupující a zrychlující se islamizaci Turecka je jen otázkou času, kdy se z této země stane doslova dálnice do Evropy a Erdogan bude tvrdit, že s tím nemá nic společného a že dělá, co je v jeho silách, aby této migraci zabránil. Ale pravda bude rozhodně jinde.

Do třetice Turecko – má tedy smysl, aby taková země, která opouští sekulární myšlenky, byla strategickým členem NATO? A zvláště nyní, když se Erdogan tak „bratříčkuje“ s Putinem?

NATO by mělo udělat totéž, co již dělají Američané – zůstat s Erdoganem v kontaktu, ale k ničemu jej nepustit a především mu nevěřit. Erdogan se nebratříčkuje s Putinem, ale dokazuje tím, že je člověkem, který udělá cokoliv, aby dosáhl svého cíle. To, že komunikuje s Putinem, který jej ještě před rokem posílal k čertu, ukazuje, že jde o chladného, vypočítavého a velmi nebezpečného člověka bez emocí.

Při besedách hovoříte o potřebě chránit hranice a vyzbrojit se. Oponenti na to prohlašují, že tu pak vznikne Divoký západ a právo silnějšího. Jak byste jim odpověděl?

Nerozumím souvislosti mezi posilováním vlastní obranyschopnosti a kontrolou národní státní hranice a změnou země na Divoký západ. Naopak – vidím to jako uchování kontroly nad jakoukoli situací a zachování klidu a bezpečí.

Aby se zabránilo případným útokům, ale také aby se vědělo o pohybu migrantů, je třeba větší kontroly. Nebude to ale až příliš na úkor lidských práv? Nerezignovalo se právě v Izraeli na ochranu soukromí v zájmu celkové bezpečnosti?

Je pravdou, že kontroly poněkud omezují soukromí lidí a jejich svobodu, ale stejně jako v Izraeli i já věřím v moto „Bezpečnost nade vše“.

Při sledování olympijských her jsme s překvapením zjišťovali, jak hluboké příkopy jsou obrazně řečeno vykopány mezi národy. Ruku nepodá egyptský závodník izraelskému soupeři, Libanonci nechtějí jet autobusem, kde jsou zástupci Izraele… Zhoršuje se podle vás bezpečnostní situace celkově ve světě a politikaří se i ve sportu?

Ano, bezpečnostní situace se bezesporu zhoršuje a jsme svědky stále většího počtu teroristických útoků v Evropě a rovněž jinde ve světě. Ale současně vidíme, že uvědomění lidí stoupá, a já věřím, že důležité kroky, které jsou nyní konány, směřují k vyřešení současné neradostné situace, a jsem přesvědčen, že v budoucnosti řešení bude nalezeno a bezpečnost bude opět zvýšena. Změna myšlení lidí bude nějakou dobu trvat, ale rozhodně k tomu dojde. Co se týče politikaření ve sportu, obzvláště proti Izraeli, to existovalo vždy, jen Izrael nebyl dost důležitý na to, aby si toho někdo všiml. Změna v náhledu lidí na muslimy a islamismus vede současně ke změně vnímání Židů a obecně všech Izraelců. Čím je radikální islám nebezpečnější a přibližuje se, tím je stát jako Izrael se svými dlouholetými zkušenostmi s bojem proti islámským radikálům významnější.

Některé konspirační teorie hovoří o tom, že Izrael má s Ukrajinou své plány – navzdory USA a EU. Jde o ochranu oligarchů typu Achmetova či Kolomejského, nebo je v tom ještě něco jiného?

Nezapomeňte prosím, že i v Rusku žije hodně židovských oligarchů, a věřím, že Izraelský stát si nechce a ani nemůže vybrat jen jednu stranu. Vámi zmínění oligarchové reprezentují jen sami sebe a jejich nápad vytvořit zeď mezi Ukrajinou a Ruskem byl sice inspirován Izraelskou realitou, ale v žádném případě ne izraelskou vládou nebo jinými představiteli.

Vyrůstá nám generace, kdy se mnoho mladých chlapců, mužů neumí správně orientovat bez mobilu v přírodě, na zbraň si sáhnou jen virtuálně při hrách na internetu a pro něž je pojem vlast prázdným pojmem. Vrátit zpět povinnou vojenskou službu, výuku branné výchovy na školy – není to úkol spíše pro vládu pevnější ruky. V Izraeli jsou ve vedení země velké, silné osobnosti – postrádáme je podle vás u nás?

Definitivně ano – povinná vojenská služba, branná výchova ve školách, dále výuka sebeobrany – například Krav Maga ve školách, větší zapojení zájmových sdružení, jako je skautské hnutí – to jsou bezesporu kroky správným směrem a rozhodně přinesou pozitivní výsledky. A tím mám na mysli i zvýšení hrdosti na svou vlast. Potom se bezesporu i zde objeví charismatičtí vůdci.

Plzeňsko a následně celou republiku rozvířila kauza mladého člověka, který se údajně chtěl připojit v Sýrii k Islámskému státu. Podle jeho rodiny a sestry však byl velmi bojácný a sám uvedl, že mu dali turečtí vojáci k podpisu nějaký papír. Navíc byl několik týdnů v turecké vazbě – a tam údajně člověk vypoví i to, co nikdy neudělá. Jak se na tento problém díváte vy? Není ten „černý Petr“ na straně Turecka?

Mohu říci: Tam kde je kouř, je oheň. Zdůrazňuje to, co jsem říkal. Náš problém není Islámský stát, ale ta ideologie a ta se bohužel rozšiřuje.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velké účtování sociologa Hartla s polistopadovou érou: Mnoha lidem politika nedává smysl. Chybí morálka a slušnost

21:03 Velké účtování sociologa Hartla s polistopadovou érou: Mnoha lidem politika nedává smysl. Chybí morálka a slušnost

LISTOPAD 89 A COVID Čechům více než tři desítky let po revoluci nejvíce chybí porozumění tomu, odkud…