Prasata prostě, řekl Aleš Brichta těm, co vyhodili kytky Babiše a Zemana. Jiří Krampol nakládá. Ale také padlo: Dělají z nás blbce

20.11.2018 7:14

ANKETA Pochvalné i kritické komentáře se snesly na hlavy těch, kteří vyhodili do koše květiny, jež u příležitosti 17. listopadu položili u památníku na Národní třídě někteří čelní představitelé státu. Tento čin vyvolal obrovskou diskuzi. Pro ParlamentníListy.cz se k němu vyjádřil režisér Jiří Adamec, zpěvák Aleš Brichta, hudební producent Aleš Trdla, herec Jiří Krampol, moderátor Slávek Boura, hudebník Petr Štěpánek a spisovatel Jan Bauer.

Prasata prostě, řekl Aleš Brichta těm, co vyhodili kytky Babiše a Zemana. Jiří Krampol nakládá. Ale také padlo: Dělají z nás blbce
Foto: Vít Hassan
Popisek: Květiny od prezidenta skončily v koši

V koši na Národní třídě skončila například kytice od prezidenta Zemana nebo květiny, které na místo v noci ze 16. na 17. listopad položil premiér Babiš. Muže a ženu, kteří je odnesli do odpadků, natočili novináři. „Myslíme si, že je neslučitelné, aby tady lidé jako Andrej Babiš nebo Tomio Okamura položili věnce u památníku 17. listopadu, protože tohle má být symbolem naší demokracie a tito pánové se podle pravidel demokracie nechovají,“ řekl na televizní kameru muž s tím, že jejich věnce tedy symbolicky odstraní, což také se ženou, která ho doprovázela, učinil.

Ať láska zvítězí nad lží a nenávistí?

S „gestem“ těch, kteří květiny vyhodili do koše, rozhodně nesouhlasí hudební producent a šéf jihočeské umělecké agentury Aleš Trdla. „Podívám-li se na protestní nótu při sobotním připomenutí 17. listopadu, musím říci, že je mi z tohoto trochu nevolno,“ říká doslova a pokračuje. „Ono totiž vyhodit kytky od pomníku mi trochu připadá jako vyhodit květiny u jakéhokoli místa připomenutí kohokoli či čehokoli. Mam za to, že tohle se prostě nedělá. Protesty musejí mít trochu úroveň. A když už si připomínáme samet roku 1989, tak potom ty protesty tehdy měly opravdu sametové atributy. Což dnes postrádám,“ vysvětluje a dodává. „Takže co jsme si ze sametové revoluce vlastně odnesli? Neměl by i náš protest nést odlesk hesla ‚Ať láska zvítězí nad lží a nenávistí‘? Protestovat by se rozhodně nemělo nějakým vulgárním či primitivním způsobem. A tohle bylo na hraně. Jestli by se však policie měla tímto dál zaměstnávat či vyšetřovat? Mám za to, že má jinou, důležitější práci, nežli se zabývat tak ubohým a trapným činem a na druhou stranu obyčejnými květinami, nemyslíte?“

Někdo tuto nenávist vyvolává…

K tomu, co se kolem květin na Národní třídě odehrálo, se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil i režisér Jiří Adamec. „Co říci na tento čin…? Jistě se jedná o gesto hrdinské. Jistě mu bylo na místě samém i tleskáno, ale zcela jistě se jedná o gesto, pro které stejně hanebné je hledat omluvu. Položit kytici na pietní místo musí být přiznáno každému, určitě i člověku, kterého osobně nemusím mít rád… Chtělo by se k tomu říci ještě mnohé, také to, že někdo tuto nenávist provokuje a záměrně vyvolává, ale to už by se mi z toho všeho mohlo udělat i špatně od žaludku,“ sdělil režisér.

Promluvil i moderátor Slávek Boura. „Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. A značná část obyvatelstva už má plné zuby hyperkorektnosti a výrazný pocit, že si z nás prezident s premiérem dělají šprťouchlata, respektive blbce,“ uvedl moderátor a dodal: „A svobodné vyjadřování má různé možnosti a směry. Měli bychom řešit příčiny, nikoli takové marginálie.“

Neúcta a nevychovaný idiot…

Velmi rázně a jasně se k vyhození květin vyjádřil i hudebník Petr Štěpánek. „Kytky z hrobů či památníků vyhazuje do koše jen nevychovaný idiot,“ nebral si servítky.

Stejně tak nešel pro slovo daleko ani zpěvák Aleš Brichta. „Za prvé je strašné, kolik neúcty je mezi lidmi. A za druhé, já bych pro to měl jediný výraz – prasata prostě, která nevědí, co je to úcta a slušnost.“

Své si k tomu, co se odehrálo kolem květin u příležitosti 17. listopadu, řekl i herec Jiří Krampol. „Když prezident položí někam květiny a někdo je vyhodí, tak to někdo považuje za normální? Mně to tedy normální nepřijde. Vám ano?“ rozčilil se herec a pokračoval: „To že máme demokracii znamená, že můžeme všechno? Když žijeme v demokracii, tak každý může mít svůj názor. Ale to, že má svůj názor, ještě neznamená, že bude na základě toho názoru brát ho tomu druhému.“

Že bylo vyhození kytek z pietního místa „přes čáru“ se domnívá i spisovatel Jan Bauer. „Tohle se prostě nedělá. To nemá nic společného se slušným chováním. Můžu si myslet o Babišovi nebo Zemanovi, co chci, ale přece musím respektovat, když někde položí květiny,“ míní spisovatel.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

19:39 Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

Jak je to podle průzkumu se spokojeností lidí v ČR se členstvím v EU? I o tom mluví v rozhovoru euro…