Pravdoláskaři torpédují společnost. Jsou arogantní, myslí si, že jim to lidi budou žrát. Zkušený znalec médií rozebral, jak se v nich dnes „diskutuje“

21.03.2016 19:57 | Zprávy

ROZHOVOR „Torpédují společnost pravdoláskařskými názory a pohledy,“ uvedl k fungování veřejnoprávních médií mediální analytik a bývalý ředitel Slovenské televize Radim Hreha. A Savčenková? Hreha k této kauze pokládá otázku: Byla zatčena s naváděcím zařízením pro raketové útoky, nebo ne? V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se také vyjádřil k situaci státu v souvislosti s plánovaným sbližováním s Čínou: „Naivní kecy o tom, že Američané by za nás přehnaně řečeno položili život… Každý na nás kašle a chce jen ekonomicky něco získat. A že by chtěla Čína u nás v budoucnu zavádět neokomunismus? Nenapadá mě obava, se kterou bych přistupoval k čínským investicím.“

Pravdoláskaři torpédují společnost. Jsou arogantní, myslí si, že jim to lidi budou žrát. Zkušený znalec médií rozebral, jak se v nich dnes „diskutuje“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ovládání od televize

Začneme případem Savčenková. Celou kauzu pokrývají česká média ve značné míře. Většinově je prezentován jeden pohled neprávem unesené a do Ruska zavlečené ukrajinské poslankyně, kterou chce Putinův režim zničit a odsoudit za něco, čeho se nedopustila. Jak na celou kauzu a její mediální prezentaci u nás nahlížet?

Důkazem toho, že jde o standardní propagandistickou akci, jak je v souvislosti s Ukrajinou zvykem, je i to, že veřejnoprávní média nedokážou celou věc korektně zanalyzovat, myslím profesionálně novinářsky. I když si nedělám iluze o ruských soudech, sleduji, že je jejich rozhodování neustále zpochybňováno. Už jen to, že není možné získat jasně informaci, zda byla Savčenková skutečně zatčena spolu s naváděcím zařízením pro raketové útoky nebo nebyla. Média se vyhýbají tomu, aby přinesla fakta, což ve mně automaticky vyvolává podezření, že jde zase pouze o klasickou propagandu, aby Savčenková byla zbavena viny. Kolem celé kauzy se také záměrně vytváří vlna emocí.  

V kauze Savčenkové se začíná angažovat česká vláda. Téma na evropské úrovni iniciativně otevřel premiér Sobotka a ministr Zaorálek prohlásil, že ČR je ochotna podpořit nové protiruské sankce vůči těm Rusům, kteří se podílejí na perzekuci Savčenkové. Podle Zaorálka jde o odporný vyprefabrikovaný případ. A naopak třeba poslanec ČSSD Foldyna vystoupil proti Savčenkové. Co premiéra a ministra zahraničí podle vás vede k takové iniciativě?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Česká televize , Čína , ČSSD , televize , Zeman , Hreha

autor: Daniela Černá

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu

4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Je pravdou, že Petr Pavel absolvoval svá vojenská studia v době, kdy tyto udá…