Pravičák Pajonk potupil Dienstbiera: Je mi líto lidí, kteří jeho hovadiny musí zaplatit

29.06.2014 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Místopředseda Strany svobodných občanů Tomáš Pajonk v půlnočním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz kritizoval plány ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD), které se týkají romské integrace či povinného podílu žen na stranických kandidátkách. Řeč byla také o současné vládě jako celku, situaci na Ukrajině či někdejší britské premiérce Margaret Thatcher.

Pravičák Pajonk potupil Dienstbiera: Je mi líto lidí, kteří jeho hovadiny musí zaplatit
Foto: Daniela Černá
Popisek: Tomáš Pajonk

Na úvod tradiční otázka. Co obvykle děláte o půlnoci ze soboty na neděli?

Spím ve své posteli (smích). Dnes tedy ne, sešli jsme se s přáteli, grilujeme a povídáme si, poté, co šly děti spát.

Pojďme tedy k dalším tématům. Jak se vám líbí přirovnání k Margaret Thatcherové, které se v souvislosti s vaším jménem objevuje v médiích?

Ale ano, spíše líbí. Je to samozřejmě obrovská hyperbola, protože paní Thatcherová něco dokázala, zatímco já jsem proti ní úplný „cucák“. Dnes však možná ještě více potřebujeme někoho s její odvahou, byť nebyla bezchybná a přísný soud dnešní optikou by ukázal, že je mnoho oblastí, kde bychom se neshodli.

Jaké dopady budou mít podle vás výsledky evropských voleb na tuzemskou politiku i s ohledem na úspěch Svobodných, kteří se teď zařadili do frakce Evropa svobody a demokracie pod vedením vítěze britských voleb Nigela Farage?

Voleb do EP se účastnilo oněch 18 % lidí. Řekl bych, že ještě menší počet lidí nějak skutečně sleduje „evropskou politiku“. Bude obrovskou výzvou pro Petra Macha vysvětlit občanům, jak hájí jejich svobody ve vzdáleném Bruselu. Dopady tedy budou malé, byť je to pro nás historický úspěch. Pokud se nevrátíme rychle zpět na zem, do každodenní aktivity, šíření povědomí a ukazování směru, kterým chceme jít, tak nás Petr Mach na bílém koni z Bruselu nezachrání, sebevíc se bude snažit. Dostali jsme šanci, ale nic víc. Je to na nás.

Anketa

Má být Kalousek potrestán za to, že řekl o poslanci, který byl příslušníkem SNB a zasahoval v roce '89 při Palachově týdnu, že je ,,komunistický fízl"?

81%
19%
hlasovalo: 13250 lidí

V souvislosti s úspěchem Marine Le Penové se hovoří o určitém riziku z hlediska dalšího směřování Evropy. Jak vnímáte slova o hrozbě protievropského převratu, který provede Francie?

Je dobré stále připomínat, že EU nerovná se Evropa. Většina médií této iluzi podlehla. S Marine Le Pen jsem se osobně nesetkal, ale ti, co ji viděli, ji přiznávají velké charisma a inteligenci. Stojí na ideologickém spektru spíše v opozici vůči Svobodným, ale přesto bych ji nedémonizoval. Její úspěch je přirozenou reakcí na „úspěchy“ francouzských vlád ve vedení vlastní země a vztahu k imigrantům. Evropskou unii nepotopí Národní fronta, ta se potopí sama. Volba Jean-Claude Junckera ukazuje, že byrokraté jedou dále močálem černým kolem bílých skal a nic je nezastaví, a už vůbec ne mizérie na unijních perifériích.

V Evropě stále silněji roste podpora krajní pravice. Podle Zdeňka Škromacha k tomuto vede přehnaná tolerance k menšinám a imigrantům, a proto by se ČSSD neměla soustředit na obhajobu menšin typu Romů či homosexuálů, ale měla by bránit většinovou společnost, lidi práce. Souhlasíte?

Tak to by si měl Zdeněk Škromach nějak vyříkat s Jiřím Dienstbierem, který jede tedy úplně jinou linii. Bohužel politika vysokých daní a regulací jednoho versus zvýhodňování vybraných skupin lidí oproti druhým druhého, má na skutečně pracující lidi negativní dopad. Říkat jeden za osmnáct a druhý za dvacet bez dvou, není úplně fér, ale nemohu se tomu ubránit.

Anketa

Kdo by měl odstoupit z vlády?

4%
31%
34%
7%
1%
hlasovalo: 31097 lidí

Před liberální imigrační politikou v Evropské unii varuje i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Přistěhovalci podle něj musí akceptovat naše hodnoty a zákony. Jak vnímáte tento názor?

Dobře. To je snad jasné, nebo ne? Je trochu absurdní, že postoj „přistěhovalci musí dodržovat naše zákony“, je dnes málem vyjádřením odvahy a neústupnosti. Ze zkušenosti mého dlouholetého přítele však Česká republika není stát, kam je jednoduché přivést manželku, která není z Evropské unie. Paradoxně bude jednodušší k nám nastěhovat lidi z bruselských slumů, kteří opravdu nesdílí hodnoty nenásilí a respektu k pravidlům země, než sem dostat odborníky, třeba z Japonska. Proč vyhánět lidi, kteří nám mají co nabídnout?

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier na rozdíl od Zdeňka Škromacha prosazuje, aby Romové byli v rámci politiky zaměstnanosti podporovaní oproti zbytku populace, zvýšení počtu Romů v politice či státní správě nebo dotace pro vysokoškoláky ve výši 60 tisíc korun ročně.  Co si o tom myslíte?

Gratuluji tajnému agentu Dělnické strany sociální spravedlnosti pod krycím jménem „Žena“ k velikému úspěchu. Pokud něco z těchto návrhů opravdu projde, tak se ke skutečným rasistům přidají lidé, kteří se na takovou nespravedlnost nebudou už moci dívat. Nenávisti na základě rasy jedině přibude. Až někomu nevezmou na vysokou školu dítě kvůli dodržení rasové kvóty, tak se pan Vandas jedině zaraduje a přibude mu stoupenec. Řešit požár litím oleje do ohně, to je veledílo!

Jaké tedy navrhujete řešení? 

Řešení je nepříjemné. Přestat zvýhodňovat jedny proti druhým. Přestat násilně, neefektivně a bez reálného dopadu integrovat ty, co se integrovat nechtějí. Zákon musí platit stejně na všechny. Snížit daňové odvody z práce, aby vždy bylo výhodné i pro ty s nejnižšími příjmy pracovat. To se nebude líbit těm, co se živí na romské integraci a parazitují na Romech i na bílých. Nemá smysl někoho převychovávat, pokud na to nepřijde sám.

Jeden z dalších návrhů ministra Dienstbiera je, že politické strany mají mít na kandidátkách povinný podíl žen. Jak se stavíte k tomuto návrhu?

Je to šílenost. Myslím, že to je čistě snaha být viděn v médiích. Nemohu věřit, že takovou blbost může někdo myslet opravdu vážně. Ústava není a nesmí být trhacím kalendářem.

Jde o návrh, který je mimo jiné samozřejmě v rozporu s obecným právem občanů být volen. V hypotetické situaci, že máte stranu o 15 mužích (například nějaké hnutí nezávislých v menší obci), ve které nejsou ženy, pak nemůžete vůbec kandidovat, případně byste musel kandidátku naředit lidmi, kteří se k Vám nechtějí přidat. Vaše právo být zvolen je tímto jednoznačně omezeno.

Myslím, že je jen velmi málo občanů (mužů i žen – zatím žádné jiné pohlaví nemáme), kteří by takový zákon opravdu chtěli. Pokud pan Dienstbier opravdu nežije v úplném akváriu, tak moc dobře ví, že většina stran (zde tedy mluvím ze zkušenosti ve Svobodných) má velký zájem ženy zapojit, jen to není věc, která se vyřeší podepsáním papíru.

Usuzuji, že jde zcela jasně o snahu na sebe upozornit. Ví, že nic takového neprojde.

Nejvíc mě děsí, že přípravy takového zákona stojí nemalé množství peněz. Nově vzniklé ministerstvo tak má koho zaměstnat. Je mi líto lidí, kteří stráví měsíce života zbytečnou prací, ale více je mi líto lidí, kteří musí tyto hovadiny zaplatit.

Kéž bych se pletl a pan Dienstbier si tento zákon připravoval na koleně sám, případně platil právníky ze své kapsy.

Svobodní podporují živnostníky. Jak reagujete na to, že výdajové paušály pro živnostníky budou moci nakonec uplatnit jen ti, jejichž roční příjem nepřesahuje dva miliony korun, což se bude nově týkat všech druhů živnostníků, ačkoliv ministr financí původně uvažoval živnostníkům zrušit slevu na dani?

Svobodní podporují všechny, kteří chtějí tvořit opravdové hodnoty – to jsou i zaměstnanci. Ty, kdo ví, že jediný způsob, jak tvořit bohatství, je vytvářet věci a produkty, které lidi chtějí. Ve všech oblastech lidského konání.

Co říci k neustálým návrhům různých ministrů? Vzpamatujte se a nechte lidi žít. Řešte, proč sypeme peníze do České exportní banky, kde několika rozhodnutími zahučí 16 miliard, místo toho se řeší, jak vymáčknout z lidí více peněz, případně se souběžně se zvýšením státních výdajů na státní zaměstnance v řádu miliard řekne, že jsme ušetřili 6 miliónů za nákup 2 aut. To je skvělé. Pan Babiš říkal, že stát se má řídit jako firma. Pokud ano, tak krachující firmu nezachráníme tím, že ušetříme za kancelářský papír, ale tak, že dramaticky zredukujeme zbytečné výdaje. Bohužel tyto výdaje a státní podpory není lehké rušit, dokud nejde opravdu do tuhého.

Nejsem spokojený s výší daní. Nicméně naprosto největší hrozbu vidím v počtu změn, návrhů změn, stovkách vyhlášek, úprav, judikátů. Není normální stav, aby zákon o dani z příjmu byl 164x novelizován během 20 let.

Takže spíše bych řekl, nekomplikujte dále náš šíleně komplikovaný daňový systém (jsme 22. ve světě v počtu hodin, které firmy věnují daňové byrokracii). Pokud už změny, tak jedině zjednodušit. Nepřidávat další sazbu DPH. Koho to proboha napadlo? Mějme jednu. Víte, co to vůbec znamená pro běžné obchodníky?

Tak a teď trochu bez laciného „pravičáctví“. Nedělejme z živnostníků jen chudinky. Daňové zatížení zaměstnanců a živnostníků není stejné. Zaměstnanci platí více. Z různých důvodů. Řešením této „nespravedlnosti“ je snížit daně a odvody zaměstnancům, ne komplikovat život živnostníkům.

A co říkáte tomu, že ministr financí stále mění své postoje? Nejdřív to byli živnostníci, kteří měli přijít o slevu na dani, poté se jednalo o rušení poplatků v nemocnicích nebo druhý pilíř důchodové reformy, což posléze označil za chybu s tím, že by bylo dobré se k tomu opět vrátit. Nedávno chtěl zrušit daňové úlevy za příspěvek na odbory, po jednání s šéfem odborové konfederace od toho však ustoupil.

To je dáno tím, že hnutí ANO nemá žádné pevné postoje a principy, o které se mohou opřít. Dělají prostě věci, aby bylo líp. Tak určitě. Jenže, komu pak bude líp, když se prostě pořád mění … Zdá se, že podle toho, kdo je zrovna v kurzu.

Také je možné, že pan Babiš pokračuje v taktice „vypouštění balónků“ Václava Klause, tedy člověka, kterého, zdá se, bytostně nenávidí. Ironické, ne?

Jaké má podle vás Sobotkova vláda vyhlídky? Dáváte jí šance na úspěch?

Úspěšná bude v pokračování trendu neřešení skutečných a podstatných problémů. Těmi opravdu nejsou počty žen na kandidátkách či kdo bude za nás Evropský komisař (protože ten bude stejně hájit zájmy EU – má to v popisu práce). Mediálně úspěšná její ANO část asi také bude. Systém, na jednu špatnou zprávu za miliardy, dáme jednu dobrou za milióny, se zdá, velmi dobře funguje.

Za pár let ale zjistíme, že dobrých lidí, kteří chtějí něco tvořit, zase ubylo. Budou ubiti dalšími operačními programy, které dají peníze konkurenci. Budou pokutováni vyhláškami o zákazu kácení stromů bez povolení na vlastních pozemcích. Budou donuceni zaměstnat lidi, které zaměstnat nechtějí. Zjistí, že další vyhlášky opět zkomplikují pořádání dětských táborů, že vychovávat děti po svém je zase nežádoucí a stovky jiných malých drobností.

Z toho pohledu bude, zdá se, Sobotkova vláda velmi úspěšná. Úspěšně více rozeštve lidi proti sobě. A to je stará úspěšná metoda, jak lidem vládnout. Pojďme tuhle hru nehrát.

Sledujete vývoj situace na Ukrajině? Jaký je váš postoj k aktuálnímu dění v této zemi?

Sleduji a snažím se udělat si obrázek. Nepovažuji se za experta a ukrajinologa. Myslím, že velmi dobrý přehled nemá prakticky nikdo. Co se děje, je jasné, různé skupiny ozbrojenců v žoldu těch či oněch, plus stovky idealistů dělají Ukrajincům ze života peklo. Válku nikdo normální nechtěl, jen hovada na obou stranách, kterým získaná moc dělá velmi dobře. Co máme dělat my? No hlavně ne silácké řeči a myslet si, že černobílým vnímáním budeme schopni něco vůbec vidět. Uvažujme také, jak se z toho poučit – jak zabránit tomu, aby se konflikt přenesl dále.

Měla by Česká republika začít se zbrojením? Mají podle vás vůbec navrhované miliardy do výbavy české armády smysl?

Měli bychom mít armádu, která má za cíl chránit svou zem. Zní to možná jako samozřejmost, ale není. Chránit svou zem znamená přesně, co to říká. Svou zem. Ne vládu, ne politiky, ne zájmy jiných mocností. Svou zem. Troufale zde dodám českou, moravskou a slezskou zem. Naši vlast. Nenechme si nalhat, že vlastenec (či snad novodobě patriot) rovná se nacionalista, případně fašista. Nejsem typ člověka, který by skandoval „Kdo neskáče, není Čech!“. Věřím však, že úcta k lidem, kteří naši zemi tisíce let obývali a předali ji nám, je na místě. Krev není voda a historii národa nelze smazat jedním „eumávnutím".

Mám naši zemi rád a názor, že „Češi si nemají sami vládnout, protože to neumí“, mi přijde odporný. Asi na stejné úrovni jako: „Když už nás mezi sebe vzali, tak je hlavně poslouchejme a nedělejme ostudu.“

Zpět k armádě. Obrana země musí vycházet z vůle lidí se bránit. To se nedá koupit. To musí být bodem číslo jedna při jakémkoli plánování obrany. Budou naši lidé bojovat? Za koho? Proč by měli? Pokud víme, že nebudou, pak pojďme pracovat na tom, aby měli za co případně bojovat.

Pak má obrana a investice do ní smysl. I obranná armáda potřebuje udržet specializované jednotky, které umí pracovat s moderní technikou. Obecný názor vojáků je, že jakmile je jednou zrušíme, už je mít nebudeme.

Doufám, že se naší zemi podaří vyhnout válečným konfliktům. Připravená armáda a odhodlané obyvatelstvo k tomu přispějí.

Na sociálních sítích jste se vyjádřil, že chcete dát dohromady lidi, kteří mají zájem a chuť pomoci s návrhy na zlepšení obrany ČR. Můžete to vysvětlit? 

Svobodní se vždy hodně zaměřovali na ekonomiku a hospodářství, případně na náš vztah k Evropské unii. Nejsme však stranou jednoho tématu. Mám a máme určitou politickou vizi obrany naší země a chtěl bych získat zpětnou vazbu od lidí, kteří se armádou dlouhodobě zabývají. V ideálním případě je pak zapojit do přípravy konceptů návrhů na to, jak naši situaci zlepšit. Tohle není věc, která se vybuduje měsíc před volbami. Směr máme jasný, ale jak by řekla Margaret Thatcherová a všichni Angličané: „Ďábel je v detailech.“

  • Další exkluzivní Půlnoční rozhovory ČTĚTE ZDE
     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Krása se rozpálil: Automobil je pro zdravotně postižené jediná šance. Ta „elektromobilita“ je zločin

16:45 Václav Krása se rozpálil: Automobil je pro zdravotně postižené jediná šance. Ta „elektromobilita“ je zločin

„Zákaz výroby a prodeje aut na spalovací motory od roku 2035 považuji za zločin, který Evropská komi…