Pražský majdanista, dle svých tvrzení ,,havlista, eurohujer a pravdoláskař": Václav Havel by za Ukrajinu bojoval ze všech sil. Máme vůči ní dluh

06.01.2015 15:19

ROZHOVOR V Česku je až nezdravě velký počet lidí, kteří rádi strkají hlavu znova do stejné oprátky. Vladimir Putin vede politiku Adolfa Hitlera a právem se mu říká Putler. To si myslí aktivista a jeden z organizátorů Pražského Majdanu Tomáš Peszyński. Také chce v Česku rozšířit ukrajinskou petici pro Baracka Obamu, aby byly Lunská a Doněcká národní republika uznány za teroristické organizace.

Pražský majdanista, dle svých tvrzení ,,havlista, eurohujer a pravdoláskař": Václav Havel by za Ukrajinu bojoval ze všech sil. Máme vůči ní dluh
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanovou osadou pokračuje na Staroměstském náměstí Pražský Majdan. Akce má za cíl podporu Ukrajiny proti Rusku

Anketa

Vadí vám výroky Tomia Okamury na adresu muslimů?

6%
94%
hlasovalo: 11722 lidí

Jak hodnotíte politiku Vladimira Putina?

Jako politiku Adolfa Hitlera. Nabídl lidem ekonomický vzestup za to, že se vzdají své svobody. Nabídl Rusům nacionalismus, fanatismus, tupost a agresivitu. Chce vládnout pomocí diktatury a územní expanze. Právem mu říkají Putler.

Na svém blogu píšete, že na straně Ukrajiny stojí vojensky mnoho dobrovolníků. Nicméně ti ale stojí i na straně separatistů v Luhansku a Doněcku. Jsou tam Srbové, Francouzi, Rusové, Čečenci a tak dále. Co si o nich myslíte?

Myslím si, že je to pár jedinců, kteří se nedají hodnotit jinak než jako mezinárodní teroristé. Jejich mateřské země by se k nim měly stavět jako k těm, co jezdí do Sýrie a Iráku bojovat za Islámská stát. Samotná Ukrajina požaduje uznání Luhanské národní republiky a Doněcké národní republiky za teroristické organizace a já si myslím, že v tom má Západ vůči Ukrajině velký dluh, že tak dosud neučinil. Na Ukrajině existuje petice pro Obamu, aby tak učinil a já se snažím o tom něco dovědět, jestli by tuto petici nešlo nějak podpořit i u nás.

Kolikrát jste byl na Ukrajině a jaké vjemy jste si odtamtud odvezl?

Na Ukrajině jsem nikdy nebyl. Za to znám spoustu Ukrajinců z Pražského Majdanu, vím co si myslí a mám přesné informace, které jim podávají jejich příbuzní a přátelé z vlasti.

Nemyslíte si, že naděje vkládaná Ukrajinci do Petro Porošenka a EU je za hranicí snů a mohlo by to dopadnout obrovským zklamáním obyčejného obyvatelstva a možná určitou formou nového majdanu proti bídě a zimě?

Ne.

Stepan Bandera byl podle Vás jako Žižka. Můžete rozvést, co spolu mají tyto dvě historické postavy společného?

Každá historická paralela samozřejmě kulhá, ale obě postavy spojuje to, že je spousta lidí v jejich vlasti má za národní hrdiny a spousta lidí většinou v okolních zemích je má za zločince.

Bandera chtěl samostatnou Ukrajinu. Nemají ale dle práva na sebeurčení nárok na to samé i Krym či Donbas?

Nárok na sebeurčení mají národy, nikoliv území. V životě jsem neslyšel o krymském nebo donbaském národu. Ale pokud by přesto tamní lidé chtěli oddělení od Ukrajiny, jsem pro. Vzorem budiž pokus o oddělení Skotska. Po dvacetileté demokratické diskuzi a svobodném referendu mají právo. Jenže to je jen teorie, protože na Donbase se nikdo nikoho neptal a navíc všechny průzkumy veřejného mínění jasně říkají, že by tam separatisté s demokracií nikdy neuspěli. Na Krymu proběhlo falešné referendum pod hlavněmi ruských zbraní a Krym je nyní nezákonně okupován Ruskem, takže pokud mluvíme o sebeurčení, je potřeba, aby se Krym vrátil pod ukrajinskou správu.Nejtvrdším zastáncem protiruské politiky v EU je Polsko. Myslíte si, že je tento postoj vystavěn jen z historických zkušeností anebo je v tom něco jiného? Ostatně podle příjmení, nejste původem Polák?

Samozřejmě, že je to díky historickým zkušenostem. Myslím, že bychom si měli vzít s Polska příklad, jak své nedobré zkušenosti zúročilo v přesvědčení národa, které se dá shrnout slovy: „Nikdy více“. Zatímco v Česku je až nezdravě velký počet lidí, kteří rádi strkají hlavu znova do stejné oprátky. Mám polského otce, ale jsem občanstvím i národností Čech.

Po rozpadu SSSR USA a další západní velmoci ujišťovaly Michaila Gorbačova, že se nebude rozšiřovat NATO směrem k hranicím Ruska. Porušilo se to. Nemá Rusko na určitou obranu svých zájmů právo?

Ne, to je lež. Nikdo nic takového nedělal. I sám Gorbačov přiznal, že jediná dohoda byla, že se nebudou stavět americké základny v bývalé NDR. S touhle lží přišla Putinova propaganda až po obsazení Krymu. Předtím jsem to nikdy neslyšel. Každý stát má právo na obranu svých zájmů, ale žádný stát nemá právo krást cizí území. To, co dělá Rusko, není obrana zájmů, ale sprostá agrese.

Miloš Zeman pozval Vladimira Putina do Prahy k uctění památky obětí holokaustu. Jak to hodnotíte?

Zemanovo pozvání Putina je jeho typická provokace, která uspokojuje jeho přemrštěné ego. Bohužel se s tím zase ztrapnil, protože Putin si na svou loutku čas opět nenašel. Zeman bude muset hezky poslušně až do Moskvy.

Proč se polovina evropských zemí chová k Rusku tak smířlivě?

Nejsem si jistý, že polovina, ale některé určitě ano. Protože zapomněly na to základní – pud sebezáchovy. Protože si myslí, že se tomu velkému problému jménem Putinismus bezbolestně vyhnou. Protože si myslí, že jim nehrozí to, co Ukrajině. Protože jsou zkrátka hloupé.

Jak píšete na blogu, jste pravdoláskař, Havlista, Eurohujer, iluminát, příslušník lumpenkavárny a tak dále. Co byste si myslel o člověku, jenž je pravdoláskař, tedy uznává myšlenky Václava Havla, a přitom volil Miloše Zemana a na Rusko se dívá smířlivě?

Pokud někdo uznává myšlenky Václava Havla, nemůže se dívat na současné Rusko smířlivě. Jsem si jistý, že Havel by radikálně vystoupil proti Putinovi. Strašně mě mrzí, že tu není s námi, zrovna když ho zase tak moc potřebujeme. Jsem si jistý, že Havel by bojoval za Ukrajinu všemi svými silami.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je to venku. Ševčík: „Železný vyběhl, začal na mě řvát.“ Už víme co

7:25 Je to venku. Ševčík: „Železný vyběhl, začal na mě řvát.“ Už víme co

„Tento balíček může s sebou přinést i další zvyšování celkové cenové hladiny a může způsobit zpomale…