Předák ODS o zrůdnostech Nečasovy vlády a tragickém Kalouskovi

21.11.2012 4:43

ROZHOVOR Pro europoslance ODS Hynka Fajmona přinesl kongres strany zklamání a ODS i vláda podle něho pokračují v neblahé politice zvyšování daní. Politika ministra financí Miroslava Kalouska je pro něj tragická a z ODS se podle něho stává KDU-ČSL. Některá opatření vlády jsou prý dokonce zrůdná.

Předák ODS o zrůdnostech Nečasovy vlády a tragickém Kalouskovi
Foto: ODS
Popisek: Europoslanec Hynek Fajmon
reklama

Jak hodnotíte nedávno proběhlý Kongres ODS? Přinesl něco pozitivního? Vyřešil nějaké problémy ODS?

Pro mě je výsledek kongresu zklamáním. Myslím si, že kongres měl přehodnotit politiku ODS a vlády. K tomu nedošlo. A proto jsem z toho tedy zklamán.

Jak komentujete, že byly sněmovnou schváleny věci jako zvýšení daní – daňový balíček, důchodová reforma a církevní restituce?

Já jsem na kongresu vystoupil s kritikou všech těchto tří bodů. Já s nimi nesouhlasím. Nemám radost, že to prošlo. A doufám, že pan prezident využije svého práva veta a že tyto návrhy zákonů bude vetovat.

Více rozhovorů ZDE

Objevovaly se hlasy, že kongres měl být zásadní křižovatkou ve vývoji ODS a že pokud by se tam ODS vydala špatným směrem, tak že jí hrozí zánik. Jak vy se na to díváte?

Já si myslím, že kongres byl zásadní křižovatkou. Rozhoduje se o tom, zda ODS zůstane občanskou stranou, nebo se z ní stane strana křesťansko-demokratického typu, či strana klerikální. ODS byla založena jako občanská strana a „občanský“ znamenalo preferenci sekularismu před konfesními postoji. Podporou církevních restitucí se tento zásadní programový fundament Občanské demokratické strany ztrácí, respektive popírá, a ODS se tímto přeformátovává do podoby jakési KDU-ČSL, což je proces, se kterým já nesouhlasím a nepodporuji jej.

A myslíte si, že lze takový vývoj nějakým způsobem ještě zvrátit? Budete na tom pracovat, nebo už na směřování ODS rezignujete?

To uvidíme. Myslím, že bude hodně lidí čekat, jak se k té věci postaví pan prezident a podle toho se budou dál rozhodovat. I já.

Když se ještě vrátíme k daňovému balíčku, tak premiér Nečas a ministr financí Kalousek říkali, že se daně musí zvýšit kvůli boji s deficitem, aby se snižovaly schodky rozpočtu. A tento návrh byl protlačen s touto argumentací za cenu „krvavého“ vnitrostranického sporu v ODS. Nyní ale ministr Kalousek řekl, že se deficit tolik snižovat nebude (místo 1,9 procenta HDP má být schodek v příštím roce 2,7 procenta HDP a místo 0,9 procenta HDP v přespříštím roce má být 2,5 procenta HDP) a vláda bude investovat peníze do povzbuzení ekonomiky. Není to takové keynesiánské socialistické plánování? Sebereme lidem peníze a vláda moudře rozhodne, jak je bude investovat...

Já považuji politiku pana ministra financí Kalouska za tragickou, za omyl a zvyšování daní považuji za cestu do pekel. Nepovede to ani ke snižování deficitu, ani k ničemu pozitivnímu. Povede to pouze ke snižování hospodářského výkonu celé republiky a spíše k dalšímu prohloubení toho deficitu.

Navíc se to tedy mělo použít na snížení deficitu, ale vláda utratí peníze na prorůstová opatření a teď najednou už rozpočtová odpovědnost není tak důležitá...

Ano, to je další věc. Politika takzvaných hospodářských impulzů organizovaných vládou je omyl, který nemůže fungovat v situaci vysokého zdanění. Impuls může dát vláda hospodářství tím, že nechá občanům a firmám více peněz v peněženkách a nebude je více zdaňovat a peníze jim z kapes tahat, to je ta správná cesta. Touto cestou bohužel vláda nejde.

Když jsem se vás ptal na protesty odborů a jejich radikální rétoriku, tak jste odpovídal, že by měla vláda více naslouchat lidem a mít takovou politiku, která přenese zemi přes současné složité období. Některé věci jste již zmínil, ale jaká by to měla být politika? Co by měla vláda dělat, aby nebyla taková nespokojenost veřejnosti a aby lidé lépe skousli hořké pilulky vládních opatření?

Vláda má v této oblasti spoustu nástrojů, kterými může situaci zlepšit, a bohužel je používá zcela opačným způsobem, než by bylo potřeba. Můj kolega europoslanec Ivo Strejček poukázal na to, že snížená sazba DPH bude po schválení tohoto balíčku nejvyšší v celé EU, což je věc naprosto zrůdná a nesmyslná.

Druhá věc, která mě v poslední době velmi rozhořčila, je novelizace zákona, která umožňuje, aby exekutoři ještě snadněji zabavovali majetek, než je tomu doposud, a to i v rámci takzvaného společného jmění manželů. To bude věc, která bude opět zahánět do chudoby řadu lidí. Spotřební daně, které stále rostou, přivádí hospodářství a rodiny do problémů a tak dále a tak dále. Problém sociálního tlaku, který je způsoben nedostatkem peněz v domácnostech, se stává velmi zásadním faktorem, a pokud bude vláda dále utahovat opasky tím způsobem, že bude zvyšovat daně, tak to povede ještě k většímu nárůstu sociálního napětí.

Evropská komise schválila návrh na 40procentní kvóty pro ženy ve vedení firem. Vy s tím nesouhlasíte. Z hlediska toho, že EU místo toho, aby řešila příčiny ekonomické krize a uvolňovala prostor pro iniciativu jednotlivců a firem a decentralizovala rozhodování, tak naopak utahuje šrouby, centralizuje a přináší další svazující regulace. Není tedy na čase započít veřejnou debatu o výhodnosti, respektive nevýhodnosti setrvání České republiky v EU a toho, že by mohla vystoupit z EU a být členem Evropského hospodářského prostoru podobně jako Švýcarsko? Že by tedy ČR měla přístup na trh EU, ale nemusela by přijímat tolik směrnic z Bruselu...

Rozumím. Ta debata probíhá s každým takovým nesmyslným návrhem a myslím, že znechucení veřejnosti nad tím, co Evropská komise navrhuje, stále více a více roste. Já doufám, že vlády využijí svého práva veta a doufám, že naše vláda je schopná se proti tomu postavit a že ty kvóty zavetuje. Pokud se bude EU nadále vyvíjet tímto směrem a bude prosazovat takovouto politiku, tak si myslím, že bude debata o volnějším uspořádání v rámci EU pro jednotlivé členské státy nabývat na aktuálnosti. A to i pro Českou republiku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Alexij dlouhodobě žijící v Česku: Dostává mě, když vzdělaní Češi řeknou, že nesnáší Rusy kvůli roku 1968. Vždyť starší Rusové tento rok berou podobně

14:20 Alexij dlouhodobě žijící v Česku: Dostává mě, když vzdělaní Češi řeknou, že nesnáší Rusy kvůli roku 1968. Vždyť starší Rusové tento rok berou podobně

RUSOVÉ V ČESKU Speciálně mi tady chybí dobré vztahy mezi muži. V ruské kultuře jsou mužská přátelstv…