Na konferenci věnované projektu nových čínských hedvábných stezek jste prohlásil, že by mohl pomoci ekonomicky slabým jižním zemím, což by v důsledku mohl být i dobrý nástroj k potírání islámského radikalismu. Není to moc velký idealismus či v nedohlednu?
Také jsem ale řekl, že USA na počátku této dekády vystoupily s projektem hedvábné stezky, který se týkal konkrétně Afghánistánu. Myšlenka, že na základě ekonomického pozvednutí země můžeme dosáhnout odradikalizování části populace, která nevidí jiné možnosti přivýdělku než bojovat třeba za Tálibán, byla zcela správná. Problém v případě Američanů tkvěl v tom, že na to neměli ekonomické prostředky. Jestliže dnes Čína přichází s projektem Hedvábné stezky a je ochotna do toho projektu alokovat poměrně značné finanční částky, tak by to mohlo vyjít. Tuším, že ve fondu Hedvábné stezky je čtyřicet miliard dolarů a plus k tomu Asijská infrastrukturní a investiční banka, která disponuje sto miliardami dolarů. Ochota investovat do infrastrukturních projektů i v rizikových regionech, jako je Pákistán, Střední Asie či Afghánistán, je podle mě krok správným směrem. Ostatně Afghánistán se poprvé po železnici spojil s východním pobřežím Číny, kde je poptávka po afghánských rozinkách. Na čínském trhu uspěly. Je to malý krok, ale důležitý.
Stejně jako v Afghánistánu je třeba postupovat i v zemích Střední Asie. Zdejší země stojí bezpečnostně na sopce s ohledem na svůj socioekonomický vývoj. Kdyby tam řada lidí viděla jinou životní perspektivu než v nějakých radikálních uskupeních a měla by před sebou jistotu práce či solidní obživy, mohla by se míra radikalismu zmenšit. Uváděl jsem příklad Pákistánu, kde je obrovský problém nedostatku elektrické energie. Čína tam staví několik tepelných elektráren, které mají odstranit energetický deficit. Pokud nemáte energii, nelze rozvíjet průmyslovou výrobu ani zemědělství. Z tohoto hlediska si myslím, že přístup je správný. Na druhé straně Čína není žádná altruistická země a vidí v tom pochopitelně šanci i pro nějaký vlastní ekonomický benefit. Nicméně to je naprosto přirozené a nelze se tomu divit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský