Předseda Zelených: Stranu se mi podařilo obrátit od vnitřních problémů ven směrem k občanům

26.04.2018 14:37

Jak se Strana zelených připravuje na letošní volby? Kolik plánuje investovat do kampaně? Nejen s tím se svěřil v exkluzivním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Petr Štěpánek (Zelení). Své první volební období v čele největší městské části považuje za úspěšné a rád by mandát starosty obhájil. Čtyři roky byla ale strana také součástí koalice na pražském magistrátu. Jak hodnotí její výsledky?

Předseda Zelených: Stranu se mi podařilo obrátit od vnitřních problémů ven směrem k občanům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Štěpánek
reklama

Jak se Strana zelených připravuje na letošní podzimní volby? Prozradíte nám, kolik hodláte investovat do kampaně a kdy ji lidově řečeno rozjedete?

V současné době chystáme primární volby a jednáme o případných předvolebních koalicích. Vlastní výdaje bude teprve schvalovat členská základna, ale očekáváme podobnou částku jako před čtyřmi roky.

Plánujete pro volby v Praze či do Senátu jít v koalici s jinými stranami? A můžete být případně konkrétnější? Ptám se i proto, že jeden z vašich současných partnerů, hnutí STAN, se již dohodlo na spolupráci s TOP 09 a není vyloučeno, že se přidají i lidovci. Vy o zapojení do této koalice neuvažujete?

Ve čtyřech senátních obvodech jednáme o možné podpoře kandidátů všemi demokratickými stranami. Jednání do ZHMP stále probíhají.

V čele strany jste zatím poměrně krátce. Přesto, co se pod vaším vedením změnilo? Jak se stranu snažíte ještě více přiblížit lidem a oslovit nové voliče?

Stranu se mi podařilo obrátit od vnitřních problémů ven směrem k občanům. Namísto vnitřních sporů komunikujeme s občany o otázkách ochrany životního prostředí, sociální spravedlnosti a rozvoje demokracie a svobody v zemi s trestně stíhaným premiérem.

Původní koalice se v Praze v polovině volebního období rozpadla, aby se posléze obnovila. Bylo to z vašeho pohledu správné rozhodnutí? Jak jste spokojen s výsledky pražské koalice?

Co se koalice týká, pracujeme s těmi, koho občané zvolili… Radním Trojkoalice se daří prosazovat programové priority, jako jsou rychlá, pohodlná a levná doprava po Praze, územní plánování bez kšeftování s developery, nulová tolerance vůči hazardu a další.

Do jaké míry se vám v rámci koalice podařilo prosadit priority Trojkoalice, respektive Strany zelených?

Mezi ně patří získání spalovny pod kontrolu města, zlevnění roční tramvajenky na 3 650 Kč ze skoro pěti tisíc, zahájení výstavby čistírny odpadních vod, revitalizace Malostranského náměstí, zabránění privatizace důležité spádové Nemocnice Na Františku…

Pokud byste měl vyzdvihnout tři věci, které se pražské koalici ve prospěch občanů podařilo realizovat, jaké by to byly?

  • Tramvajenka za 3 650 Kč
  • Nulová tolerance hazardu v městských částech
  • Výstavba čistírny odpadních vod

Adriana Krnáčová již oznámila, že svůj mandát primátorky obhajovat nebude a z politiky odchází. Budete se o post znovu ucházet vy sám? Případně kdo bude lídrem SZ?

Pražské Zelené povede krajský předseda Ondřej Mirovský, mimo jiné místostarosta na Praze 7 a zastupitel HMP. Z pozice předsedy klubu jsem připraven pracovat i nadále.

Mandát primátora jste v roce 2014 nezískal, stal jste se ale starostou největší pražské městské části. Jak se za vašeho působení proměnil život na Praze 4? Co se vám povedlo a s čím příliš spokojený nejste?

Po zavedení nulové tolerance hazardu se místo heren a kasín začínají objevovat pekárny, kosmetická studia, restaurace, kavárny a čajovny. Do postižených míst hazardem se vrací normální život. Podařilo se prosadit parkovací zóny a od 1. července budou i naši občané při parkování zvýhodněni před přijíždějícími. Vyčistili jsme radnici, komise a výbory otevřeli veřejnosti. Připravili jsme Generel veřejných prostranství, což je dokument, který jsme vytvořili společně s obyvateli Prahy 4 a zabývá se veřejným prostranstvím a jeho využitím. Ve spolupráci s hlavním městem Prahou je připraveno zakrytí Spořilovské se čtyřmi hektary nové zeleně.

V čele radnice jste zůstal i po výměně koaličních partnerů. Jak se ale změna podepsala na celkových vztazích v zastupitelstvu? A nevyčítají vám vaši voliči, že jste se spojil s ODS, která měla na čtyřce v minulosti hodně pošramocenou pověst a kterou jste sám v minulosti kritizoval?

Radu několik měsíců po volbách shodili místostarostové za TOP 09 a ČSSD. V nové koalici jsou čtyři zastupitelé z ODS (z celkových pěti zastupitelů za ODS) noví. S minulým vedením bych si do rady nesedl. Všech devět radních je v Radě městské části Praha 4 poprvé. Nikdo tedy pošramocenou pověst nemá.

Do konce června by mělo padnout rozhodnutí, zda zůstane Praha 4 dále rozdělena na pět volebních obvodů, nebo se sloučí v jeden. Prozradíte nám svůj pohled?

Dělení obce na obvody je vyhrazenou působností zastupitelstva. Nemůže v tom rozhodnout ani rada, ani starosta. Obě řešení mají svá pro a proti. Rozhodne zastupitelstvo a já budu výsledek respektovat.

Chtěl byste po volbách obhájit mandát a pokračovat ve své práci? Co vnímáte jako největší výzvu či problém, s nímž je třeba se na čtyřce vypořádat?

Práci starosty dělám dobře, a proto budu obhajovat. Rád bych ještě zapracoval na vylepšení bytového fondu městské části. Praha 4 má na to vyrovnat se kvalitou bydlení centru města, a přitom si užít spousty zeleně, kterou tady máme.

V tomto volebním období se radnice dostala do podvědomí mnohých lidí v souvislosti s návrhem vyhlášky na zákaz volného pohybu psů.  Vyhláška nakonec schválena nebyla. Budete se ji snažit prosadit znovu? Proč je podle vás nezbytná? A čím si vysvětlujete, že přístup ostatních městských částí byl často zcela jiný než ten váš?

Neprosazovali jsme vyhlášku na zákaz volného pobíhání psů. Prosazovali jsme vyhlášku, která by vnesla pořádek do venčení psů, kteří by v MHD a v ulicích byli na vodítku, a naopak v určených místech, jako jsou části parků či náměstí, na volno. Naše městská část vyhledala nejvíce míst pro volný pohyb psů ze všech městských částí.

Od léta se parkovací zóny rozšíří i na Prahu 4. Máte přehled o tom, kolik obyvatel si již požádalo o parkovací karty a jak zavedení vnímají? Přece jen ne všude je přijímají s nadšením.

Do parkovacích zón vstupujeme již v novém systému, kde se kromě modrých zón objeví také fialové a oranžové a řidiči již nepoužívají parkovací karty, ale jednorázově se registrují do systému. Registrace bude spuštěna na přelomu května a června a občané budou včas informováni. Do systému se budou moci registrovat oprávněné osoby na celém území městské části, tedy i tam, kde budou zóny zavedeny později.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtěli by Klause úplně vymazat. Šichtařová varuje: Přijde kolaps

16:26 Chtěli by Klause úplně vymazat. Šichtařová varuje: Přijde kolaps

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Společnost se překlopila ke kolektivismu, a ten by Václava Klause, jako…