Předseda třebíčské ČSSD: Nevadí mi, že na sjezd nebyl pozván Zeman

08.03.2015 21:04

38. SJEZD ČSSD Bude na sjezdu sociální demokracie za tři týdny rezonovat mezi delegáty otázka, že je chybou, když nebyl prezident Miloš Zeman na sjezd pozván? Svůj osobní názor na tuto věc ParlamentnímListům.cz sdělil předseda OVV ČSSD Třebíč Vladimír Malý. „To, že prezident není pozván na sjezd, nepovažuji za chybu,“ uvedl Malý. Miloš Zeman je ovšem dle jeho mínění autoritou. „Slyším na něj kritiku, ale i slova chvály od našich členů. Myslím si, že svou úlohu zvládá dobře,“ doplnil Malý v rozhovoru.

Předseda třebíčské ČSSD: Nevadí mi, že na sjezd nebyl pozván Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Co Vás napadá, když se zamýšlíte nad úspěchy a neúspěchy ČSSD v období od posledního sjezdu? V čem strana uspěla, v čem neuspěla? Kteří její na sjezdu zvolení funkcionáři se osvědčili a kteří za poslední dva roky selhali?

Pokud se zamyslím nad úspěchem či neúspěchem ČSSD od posledního sjezdu, vychází mě jednoznačně toto období pro nás jako úspěšné. Po sedmi letech v opozici jsme se dostali opět do vlády, podařilo se nám sestavit koalici za velmi složité vyjednávací situace, vláda funguje velmi dobře a má velkou důvěru v očích veřejnosti, což se o minulých vládách říci nedalo. Další volby - evropské i senátní dopadly pro nás také poměrně dobře, za výsledek se nemusíme stydět. ČSSD předvedla, že její kandidáti jsou kvalitní a voliči to ocenili.

Jak hodnotit postavení ČSSD ve vládě a výsledky plnění jejího programu v rámci vlády? Je vládní agenda dost levicová? Kteří členové vlády dělají čest ČSSD a kteří na svou práci nestačí? Je premiér dost důrazný vůči koaličním partnerům? Jaká témata a jakou agendu by měla strana ve vládě víc „tlačit“ a co se musí změnit ve fungování vládního kabinetu?

Postavení ČSSD ve vládě není jednoduché, protože je jediným levicovým uskupením v koalici. Přesto se nám podařilo prosadit celou řadu programových priorit, které jsme voličům slíbili, ať už to je zrušení poplatků u lékaře, zvýšení minimální mzdy, navýšení investic a s tím spojené vytváření nových pracovních míst. V plnění volebního programu budeme nadále pokračovat a chystáme prosazení nových zákonů, například zákon o sociálním bydlení, o obecném referendu, prokázání původu nabytého majetku, neziskových nemocnicích. Premiér má svou úlohu ve vládě velmi těžkou, ale dokázal vládu stmelit tak, aby fungovala a jeho oblíbenost u veřejnosti je značná, což je také vypovídajícím faktorem, opravdu mu jeho úlohu nezávidím, i když ji uchopil velmi dobře.

Jak hodnotíte prezidenta republiky, který je bývalým předsedou ČSSD? V čem s ním souhlasíte a co mu vyčítáte? Slyšíte vůči prezidentovi na svém okrese spíše podpůrné, nebo odmítavé hlasy, přičemž se ptáme jak na hlasy z členské základny, tak širší veřejnosti?

Prezident byl zvolen poprvé novou formou volby, stal se hlavou tohoto státu a to je nutno respektovat. Miloš Zeman je autoritou, je osobitý, a někomu nemusí vyhovovat jeho způsob vyjadřování. Slyším na něj kritiku, ale i slova chvály od našich členů, myslím si, že svou úlohu zvládá dobře.

Pokud se vrátíme do období tzv. lánského puče... Jak tuto událost zpětně reflektujete?

Tzv. lánský puč je událost, která byla pro nás hodně nepříjemná a také hodně diskutovaná. Bohužel, chyby se stávají a tato nepříjemná zkušenost je prodiskutovaná v členské základně a je již minulostí. Předseda tuto situaci ustál a potvrdil, že je člověk na svém místě.

V posledním roce se široce debatuje o zahraniční politice, zejména v souvislosti s ukrajinskou krizí. Terčem kritiky bývá ministr zahraničí Lubomír Zaorálek za svou, dle některých členů ČSSD, příliš prozápadní pozici. Někteří představitelé ČSSD si přejí vyváženější pozici vůči Rusku. Pravicová opozice současně kritizovala Bohuslava Sobotku za „mnichovanství“, když si přál vyjednávat o výjimkách ze sankcí proti Rusku. Jak Vy hodnotíte všechny tyto i jiné aspekty politiky, kterou prosazovala, nebo by dle Vás měla prosazovat ČSSD v rámci krize na Ukrajině? Jak hodnotit Sobotku a Zaorálka?

Ukrajinská krize je velmi diskutovaný problém a bezprostředně se dotýká i České republiky. Ne všechna vyjádření ministra Zaorálka byla v médiích příliš šťastná, nicméně ÚVV podporuje diplomatické mírové řešení konfliktu na Ukrajině. Nemyslím si, že dodávky zbraní do místa konfliktu jsou tím nejlepším řešením. Vždy to povede jen k dalším ztrátám na životech a utrpení civilního obyvatelstva. Je potřeba hledat jiná než ozbrojená řešení. Minské dohody a jejich respektování jsou jedinou racionální cestou k řešení konfliktu.

Jak hodnotíte práci hejtmanů, primátorů a dalších krajských a komunálních představitelů ČSSD? Které z nich považujete za dobře pracující a které ne? Co dle Vás řekly o jednotlivých organizacích a skupinách uvnitř strany komunální volby?

Práci hejtmanů a primátorů hodnotí sami občané velmi dobře - a to je myslím - ten nejvíce vypovídající faktor. Kraje pracují a hospodaří na jedničku a kritika opozice nemá jasné opodstatnění, jde spíš o osobní animata a zviditelnění některých neúspěšných politiků. To samé platí i o komunální sféře, máme úspěšné komunální politiky, ale někde jsme neuspěli při sestavení koalice. Voleb se zúčastňuje čím dál více různých uskupení a hnutí, politická scéna je roztříštěná a volič ztrácí přehled. Sestavená koalice je pak z mnoha subjektů a aby se dosáhlo shody a prosazení programu, dá pak velkou práci. Komunální volby tak ukázaly, jak jsou naši politici hodnoceni voliči za svou práci.

Prezident Zeman není pozván na sjezd ČSSD. Je to chyba? Měl by být pozván dodatečně? Případně, jste pro to, aby byl vznesen přímo na sjezdu požadavek na účast prezidenta?

To, že prezident není pozván na sjezd, nepovažuji za chybu. Na minulém sjezdu v Ostravě byl a pokud nebude v Praze, tak na tom nevidím nic špatného. Nemyslím si, že bude někdo vznášet požadavek na účast prezidenta, je to především sjezd sociální demokracie a prostor by měli mít hlavně sociální demokrati. Sjezdů jiných stran či uskupení se prezident asi také nebude účastnit.

Kteří kandidáti mají jistý Váš osobní hlas při boji o funkce místopředsedů a 1. místopředsedy? A které kandidáty podpoří vaše okresní organizace? Podpora B. Sobotkovi, coby jedinému kandidátovi na předsedu, je z řad delegátů vašeho okresu bezvýhradná

Bohuslav Sobotka má z našeho okresu bezvýhradnou podporu, je to pro nás muž na svém místě a nezazněly žádné hlasy na podporu někoho jiného. Co se týká místopředsedů, budeme se držet usnesení naší krajské konference.

Které věci se dle Vás musí v ČSSD změnit, aby strana fungovala lépe? Dokáže při současném kurzu udržet svou pozici dominantní politické síly v České republice? Které hrozby jí tuto pozici mohou sebrat a jak se s nimi má strana vypořádat?

Aby strana fungovala lépe, proběhlo v nedávné době vnitrostranické referendum. Členská základna se vyjádřila ke konkrétním věcem a tím se budeme i v budoucnu řídit. ČSSD je otevřenou stranou, podporujeme reformy, otevíráme se více mladým lidem, slyšíme na diskuzi a připomínky od voličů. Jsme stranou s mnohaletou politickou tradicí a já pevně doufám, že tady ještě mnoho let budeme, na rozdíl od některých rádoby stran a hnutí, co naslibují, zazáří a po několika letech zhasnou. Přeji proto ČSSD do dalších let hodně politické síly a zachování přízně voličů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vědomá likvidace v EU. Větru neporučili, říká Šichtařová. A už je problém

17:13 Vědomá likvidace v EU. Větru neporučili, říká Šichtařová. A už je problém

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Ceny plynu a elektřiny dosáhly v Evropě nových rekordů. „Pokud nyní bud…