Premiér Bartoš? Mladí tvrdě procitnou. Doktor Zlínský má vážné obavy o demokracii

28.04.2021 19:59 | Rozhovor

„Jel jsem autem přes Vlachovice-Vrbětice do práce do Valašských Klobouk cca asi 2 hodiny před výbuchem.“ Zastupitel Zlínského kraje za SPD, lékař Vladimír Zlínský, popisuje osobní zážitky z doby před sedmi lety. Vysvětluje, jak je to s odškodněním, stanoviskem Zlínského kraje a podotýká: „O zabezpečení bývalého muničního skladu ve Vrběticích ke mně doléhají hrůzostrašné zkazky.“ Do budoucna očekává tvrdé procitnutí mnohých mladých lidí z pirátských „progresivistických snů.“ „Rádi je potom některé uvítáme ve vlasteneckém táboře, pokud už nebudeme v ilegalitě,“ komentuje.

Premiér Bartoš? Mladí tvrdě procitnou. Doktor Zlínský má vážné obavy o demokracii
Foto: archiv V. Zlínský
Popisek: MUDr. Vladimír Zlínský

Jste zastupitelem Zlínského kraje za hnutí SPD, znáte místní situaci, lidé se na vás obracejí. Než se dostaneme k mezinárodnímu přesahu, jak reagují obyvatelé ze zasaženého regionu na zprávy ke kauze Vrbětice? Jaké reakce se k vám dostávají?

S kauzou Vrbětice mám přímo osobní zkušenost, protože jsem jel autem přes Vlachovice-Vrbětice do práce do Valašských Klobouk cca asi 2 hodiny před výbuchem. Když došlo k výbuchu, tak jsem si myslel, že explodovala některá továrna v okolí Valašských Klobouk, ale zdravotní sestřička mě uklidnila, že všechny fabriky v okolí jsou  zavřené. Potom mě po další ještě větší explozi napadlo, že začala 3. světová válka. Už tehdy se v kuloárech spekulovalo o možném zásahu teroristů nebo cizích rozvědek. Nyní se reakce v mém okolí rozdělily na dva tábory. Jedni bezvýhradně věří, že je na vině ruská GRU a druhým připadají dosavadní argumenty první skupiny absurdní až směšné.

Starostové Vrbětic a okolních obcí požadují odškodnění. Připomenout můžeme, že někteří lidé stále nemohou hospodařit na svých pozemcích. Zatím bylo vyplaceno odškodnění za evakuaci osob, 3100 korun na osobu, psal irozhlas.cz. Je to kompletní údaj? Žádné jiné odškodnění zatím lidé nedostali?

To, co píšete, se dle mých informací zakládá na pravdě. Důvodem je, že se zatím nepodařilo identifikovat viníka, který by za to nesl trestněprávní zodpovědnost.

O urychlené dokončení odškodnění žádá i Zlínský kraj, který připravuje podklady. Lze už teď říci alespoň rámcově, o jakou škodu se jedná, jak by měla být vymáhána a kdo by ji měl zaplatit?

Jako zastupitel Zlínského kraje za SPD nemám žádné zprávy o tom, že by škoda byla vyčíslena. Jak jsem psal, vymáhat to zatím není možné, pokud viník není pravomocně odsouzen. Jistě by bylo správné, aby zaplatil viník. Pokud tento není znám, tak by měl odškodnění dle usnesení Zastupitelstva Zlínského kraje ze dne 19. 4. 2021 uhradit stát a následně vymáhat škodu po odsouzeném viníkovi.

Jak by měl podle vás teď Zlínský kraj postupovat?

Zastupitelstvo Zlínského kraje přijalo výše uvedené usnesení, kterým pověřuje Radu Zlínského kraje vyhotovením souhrnného materiálu ohledně odškodnění občanů ze strany státu a toto bude předloženo Zastupitelstvu Zlínského kraje na dalším zasedání v červnu 2021. Tam se dozvíme podrobnosti.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co řekne „Ursula“, na tom tak moc nezáleží. Ivan David o Bruselu po volbách

11:12 Co řekne „Ursula“, na tom tak moc nezáleží. Ivan David o Bruselu po volbách

Od eurokomisaře se žádá, aby nehájil zájmy své domovské země, připomíná Ivan David. Proto by podle n…