Jak hodnotíte výsledky prvního kola rakouských prezidentských voleb? Proč vyhrál Norbert Hofer, zástupce Svobodných, a propadli lidovci a sociální demokraté?
Rozhodla živější kampaň. Hofer dokázal jako jeden z mála oslovit i voliče jiných politických subjektů. Lidovci to hodně cílili na své tradiční voliče, ale hlavně jejich kandidát opakoval v předvolebních debatách takové obecné floskule. Neměl tah na bránu. Socialistický kandidát byl také velmi slabý. Měl možná podporu ve velkých městech a u intelektuálů, ale vůbec nedokázal oslovit tradičního rakouského voliče. Norbert Hofer se navíc distancoval od Haidera a ukázal, že může být politikem, který sjednotí Rakousko. Kandidát Zelených byl na rozdíl od těch dvou dříve zmíněných – lidovce a sociálního demokrata – výrazně skeptičtější k tomu, co se děje v Evropské unii, a dokázal velmi dobře pojmenovat problémy současného Rakouska. Kandidáti lidovců a socialistů byli rigidní a zástupce Rakouské lidové strany (ÖVP) na začátku příliš hájil politiku Angely Merkelové. Což je z mého pohledu nesmysl.
Kromě toho, že kandidát Svobodných vyhrál první kolo prezidentských voleb, vedou i jako strana předvolební průzkumy týkající se parlamentních voleb. Co si o této straně myslíte? Jsou označováni jako populističtí, krajně pravicoví. Jsou takoví?
Jsou tam dvě křídla. Jedno je hodně proruské, populistické. Až s tendencemi pro diktátorství. Druhé křídlo je umírněné. Do něj patří i Norbert Hofer. Což je politik, který je v koalici se sociálními demokraty a je vnímán jako člověk, jenž má jasné racionální myšlení. Nebývá ani politickými komentátory označován jako euroskeptik, ale víceméně jako eurorealista. Připustil v rozhovoru, že by si dokázal představit fungování Evropské unie v případě, že by prošla reformami. Což je důležité. Ukazuje to také, jak se nálada v rakouské společnosti dost mění. Rakušané v poslední době prošli obrovským vystřízlivěním, co se týče migrační krize. Můžu to pozorovat i na své rakouské rodině, která se na začátku snažila pomáhat a měla představu, že všechno musí zvládnout a pomoci. Ale poté, co Rakušané viděli, jak jezdí někteří údajní uprchlíci taxíkem za tři sta euro od hranic na vídeňské nádraží, mají zlaté mobily a chovali se k věcem, které dostali, velmi nekultivovaně, došlo u nich k velkému vystřízlivění. Rakouská společnost se začala ptát, proč má všechno platit, když velká část těch lidí si to nezaslouží.
Má souvislost s tím, co říkáte, nebo třeba i s vítězstvím Hofera, schválení zákona, podle kterého mohou vyhlásit výjimečný stav a na základě toho nevpustit do země žádné uprchlíky, kdyby si to situace vyžadovala? Dříve by asi bylo nepředstavitelné, že by něco takového schválili...

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban