Přídělový systém na benzín a naftu? Pokud vláda na tuto pitomost kývne... K „Fialovu plánu“ je poslanec Hrnčíř skeptický

08.05.2022 5:40 | Rozhovor

„Pokud naše vláda na tuto pitomost kývne, tak tu máme v lepším případě cenu paliv kolem 70 Kč za litr, a v tom horším případě i přídělový systém na benzín a naftu,“ říká k návrhu Evropské komise ohledně ruské ropy poslanec za SPD Jan Hrnčíř. Fialův „plán“ je podle něj v tomto směru k ničemu. Ožebračení národa prý přijde jen o něco později. Přinesl porovnání cen elektřiny u nás a na Slovensku, které Čechy rozhodně nepotěší. Upozornil i na zvyšující se počet exekucí. V souvislosti se zdražováním připomněl, že hnutí SPD prosazovalo co největší potravinovou soběstačnost.

Přídělový systém na benzín a naftu? Pokud vláda na tuto pitomost kývne... K „Fialovu plánu“ je poslanec Hrnčíř skeptický
Foto: CNN Prima NEWS
Popisek: Jan Hrnčíř

Anketa

Je sněmovní opozice (ANO a SPD) dostatečně důrazná v boji s vládou?

hlasovalo: 36790 lidí

Evropská komise navrhuje do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. Ve středu to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Co na to říkáte?

Pokud naše vláda na tuto pitomost kývne, tak tu máme v lepším případě cenu paliv kolem 70 Kč za litr, a v tom horším případě i přídělový systém na benzín a naftu. Negativní dopad na ceny dalšího zboží a služeb je celkem jasný. O poklesu životní úrovně domácností ani nemluvě.

Premiér Fiala na návrh Evropské komise reagoval tím, že ČR je připravená podpořit zákaz dovozu ruské ropy, pokud ale ČR bude mít odklad do té doby, než bude navýšena kapacita ropovodů. Je to dobrý plán?

Je to plán k ničemu, protože i tak to povede k nedostatku ropy v Evropě a tím k růstu její ceny. Samozřejmě si to vyžádá i nemalé investice do technologií v rafineriích, které zpracovávají ruskou ropu s odlišnou viskozitou. Bude to tedy znamenat pouze to, že k ožebračení vlastního národa a průmyslu nedojde ihned, ale do dvou let.

A co říkáte na přístup Maďarska a Slovenska, které energetické sankce nepodpoří?

Že mají vlády, které se starají o své občany. Naše vláda zakazuje takzvané dezinformační weby a bojuje proti dezinformacím, ale sama dezinformace cíleně šíří. Tvrdí, že energetickou krizi zvládneme a že jsme na ni připraveni. Jak? Nebo že u nás stouply ceny energií stejně jako v ostatních státech, to jest o desítky procent. Přitom stouply o stovky procent.

Proč premiér Fiala nezajede raději do Německa pro plyn za sedm korun za kubický metr, abychom za plyn neplatili více než 100 miliard korun navíc oproti jiným srovnatelným státům, protože my ten plyn nakupujeme několikanásobně dráž. Situace je naprosto kritická. Ceny plynu pro odběratele jsou tak v Česku více než dvakrát vyšší, než například právě na Slovensku. Vláda také tvrdí, že nemůže regulovat ceny elektřiny pro odběratele České republiky. Přitom slovenská vláda to dokázala. Výsledek je pak jasný, cena elektřiny je na Slovensku zafixovaná do roku 2024 ve výši 62 eur/MWh, u nás nejnižší cena činí více než 160 eur/MWh.

Stejně tak, jako se mluví o zákazu dovozu ropy z Ruska, se mluví o nutnosti se co nejdříve zbavit závislosti na ruském plynu. Co na to říkáte, a co by pro nás znamenalo, kdybychom o dodávky plynu z Ruska přišli?

Bez ruského plynu naše hospodářství zkolabuje. Romantické představy některých vládních politiků o společném evropském nákupu plynu považuji za nereálné. Nakonec se každý stát stará sám o sebe. Většina států má vlastní kontrakty, ale my nakupujeme za vysoké ceny na burze od Německa. Naše porevoluční vlády rozprodaly za hubičku infrastrukturu, takže nevlastníme ani potrubí a ani plynové zásobníky.

Velkou bouři z některých stran vyvolal návrh novely zákona o snížení plateb státu zdravotním pojišťovnám za státní pojištěnce. I vy jste tento návrh na svém facebooku kritizoval. Co by konkrétně ve svém důsledku do zdravotnictví tato novela přinesla?

Toto vládou navrhované opatření by v krátké době zapříčinilo vážný propad příjmů zdravotních pojišťoven, což by způsobilo jen další zhoršení dostupnosti a kvality už nyní odkládaných zdravotních výkonů a zdravotní péče pro české občany. Ve chvíli, kdy se vláda chlubí, že zajistila desítky miliard pro výstavbu bydlení a dalších potřeb pro uprchlíky z Ukrajiny, tak tato stejná vláda tvrdí, že nemá peníze na podporu českých občanů, kteří si mimochodem povinně platí zdravotní pojištění. Tato vláda tvrdí, že zatímco občané Ukrajiny za zdravotní péči, stejně jako za mnoho dalších věcí, nemusí platit, není bohužel již dostatek prostředků na zdravotní péči pro české občany a že je tedy bohužel potřeba zmrazit platby zdravotním pojišťovnám o 14 miliard korun.

Vláda vyhlásila, že podpoří některé rodiny s dětmi částkou pět tisíc na dítě. Jak tento plán hodnotíte? A co říci na zmatky, které tento záměr provázejí?

Způsob, jakým vláda tento záměr oznámila, mě u této vlády nepřekvapuje. Nyní již tady máme pádivou inflaci, která brzy překoná 15 % a vyvolává vážné ekonomické problémy. Vláda odmítá řešit prudký nárůst úrokových sazeb a s ním spojené drastické zdražení hypotečních splátek. Pořízení vlastního bydlení je nyní nedostupné již pro většinu obyvatel České republiky, zdražily se ovšem i nájmy v nájemních bytech, energie i potraviny, takže problémy má téměř každá domácnost. Rád bych také podotknul, že v lednu vzrostl počet nově zahájených exekucí ve srovnání se situací před půl rokem o téměř 40 %, a to je zřejmě bohužel pouze začátek.

Vláda namísto řešení této situace přichází s nesmyslně nastavenou novou dávkou, jejíž parametry jsou nejasné a ještě je vláda po dvou dnech mění. Rodiny s příjmem milion korun ročně nemají zatím zásadní problémy, ale třeba u samoživitelů s dětmi je situace kritická a řešením není dávka, kterou když rozpočítáte na dvanáct měsíců, tak jsou to cca čtyři stovky na měsíc a dítě. To nic neřeší, těmto rodinám už teď chybí tisíce měsíčně na úhradu základních životních potřeb.

Rostou ceny de facto všeho. Co říkáte na předpovědi, že by běžný chléb mohl stát až 60 korun, máslo kolem 80? Co by měla vláda v tomto směru dělat?

Zemědělskou produkci ovlivňuje nejen šílená cena energií, benzínu nebo nafty, ale bohužel i skokový nárůst cen u ostatních komodit. Jen cena pšenice se meziročně téměř zdvojnásobila. Nárůst cen je tak nejen u pečiva, ale i u masa a dalších produktů, neboť samozřejmě zdražují i krmné směsi. Jen bych chtěl připomenout, že hnutí SPD opakovaně upozorňovalo na potřebu co největší potravinové soběstačnosti. Navrhovali jsme i změny příslušné legislativy, ale strany současné koalice se nám vysmívaly. Myslím, že teď už se tolik nesmějí.

Poté, co ministr zemědělství Nekula kritizoval příliš velké marže u některého zboží, přišel s nápadem na omezení slevových akcí v obchodech. Co na to ve chvíli, kdy se všechno značně zdražuje a mnozí lidé opravdu ty akce vyhledávají, aby si určité zboží vůbec mohli dovolit, říkáte?

Já se musím přiznat, že mi někdy připadá, že tato vláda je skutečně ve válce, jak často upozorňuje. Totiž ve válce s vlastním lidem. Že česká vláda pomáhá i rozdává, kde může, jenom občany České republiky jako by neviděla. Že bagatelizuje fakt, že se vážné a někdy i existenční problémy týkají již značného počtu lidí. Že ji nechává v klidu šílená inflace i drastický nárůst exekucí. Musím říct, že jsem z toho zklamán a znechucen.

Vraťme se ještě k prezidentským volbám ve Francii. Vím, že vy jste podporoval Marine Le Pen. Byl pro vás výsledek voleb překvapením? A co bude pro Francii znamenat?

Pravdou je, že Marine Le Pen výrazně posílila oproti minulým volbám, ale na vítězství to nestačilo. Ve Francii tak prozatím zvítězil elitářský globalismus

Co čekat od blížících se francouzských parlamentních voleb?

Myslím, že francouzská společnost je silně rozdělena a prezident Macron si nemůže být jistý, že parlament, který bude brzy zvolen, mu bude příliš nakloněn.

reklama

autor: David Hora

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš byl asi unesen, podstrčili dvojníka. Režisér Rychlík pro PL

4:44 Babiš byl asi unesen, podstrčili dvojníka. Režisér Rychlík pro PL

„To mne vede k domněnce, že ten Andrej Babiš, podepsaný vlastnoručně pod dopisem plédujícím za podpo…