Přídělový systém na benzín a naftu? Pokud vláda na tuto pitomost kývne... K „Fialovu plánu“ je poslanec Hrnčíř skeptický

08.05.2022 5:40 | Rozhovor

„Pokud naše vláda na tuto pitomost kývne, tak tu máme v lepším případě cenu paliv kolem 70 Kč za litr, a v tom horším případě i přídělový systém na benzín a naftu,“ říká k návrhu Evropské komise ohledně ruské ropy poslanec za SPD Jan Hrnčíř. Fialův „plán“ je podle něj v tomto směru k ničemu. Ožebračení národa prý přijde jen o něco později. Přinesl porovnání cen elektřiny u nás a na Slovensku, které Čechy rozhodně nepotěší. Upozornil i na zvyšující se počet exekucí. V souvislosti se zdražováním připomněl, že hnutí SPD prosazovalo co největší potravinovou soběstačnost.

Přídělový systém na benzín a naftu? Pokud vláda na tuto pitomost kývne... K „Fialovu plánu“ je poslanec Hrnčíř skeptický
Foto: CNN Prima NEWS
Popisek: Jan Hrnčíř

Evropská komise navrhuje do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. Ve středu to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Co na to říkáte?

Pokud naše vláda na tuto pitomost kývne, tak tu máme v lepším případě cenu paliv kolem 70 Kč za litr, a v tom horším případě i přídělový systém na benzín a naftu. Negativní dopad na ceny dalšího zboží a služeb je celkem jasný. O poklesu životní úrovně domácností ani nemluvě.

Premiér Fiala na návrh Evropské komise reagoval tím, že ČR je připravená podpořit zákaz dovozu ruské ropy, pokud ale ČR bude mít odklad do té doby, než bude navýšena kapacita ropovodů. Je to dobrý plán?

Je to plán k ničemu, protože i tak to povede k nedostatku ropy v Evropě a tím k růstu její ceny. Samozřejmě si to vyžádá i nemalé investice do technologií v rafineriích, které zpracovávají ruskou ropu s odlišnou viskozitou. Bude to tedy znamenat pouze to, že k ožebračení vlastního národa a průmyslu nedojde ihned, ale do dvou let.

A co říkáte na přístup Maďarska a Slovenska, které energetické sankce nepodpoří?

Že mají vlády, které se starají o své občany. Naše vláda zakazuje takzvané dezinformační weby a bojuje proti dezinformacím, ale sama dezinformace cíleně šíří. Tvrdí, že energetickou krizi zvládneme a že jsme na ni připraveni. Jak? Nebo že u nás stouply ceny energií stejně jako v ostatních státech, to jest o desítky procent. Přitom stouply o stovky procent.

Proč premiér Fiala nezajede raději do Německa pro plyn za sedm korun za kubický metr, abychom za plyn neplatili více než 100 miliard korun navíc oproti jiným srovnatelným státům, protože my ten plyn nakupujeme několikanásobně dráž. Situace je naprosto kritická. Ceny plynu pro odběratele jsou tak v Česku více než dvakrát vyšší, než například právě na Slovensku. Vláda také tvrdí, že nemůže regulovat ceny elektřiny pro odběratele České republiky. Přitom slovenská vláda to dokázala. Výsledek je pak jasný, cena elektřiny je na Slovensku zafixovaná do roku 2024 ve výši 62 eur/MWh, u nás nejnižší cena činí více než 160 eur/MWh.

Stejně tak, jako se mluví o zákazu dovozu ropy z Ruska, se mluví o nutnosti se co nejdříve zbavit závislosti na ruském plynu. Co na to říkáte, a co by pro nás znamenalo, kdybychom o dodávky plynu z Ruska přišli?

Bez ruského plynu naše hospodářství zkolabuje. Romantické představy některých vládních politiků o společném evropském nákupu plynu považuji za nereálné. Nakonec se každý stát stará sám o sebe. Většina států má vlastní kontrakty, ale my nakupujeme za vysoké ceny na burze od Německa. Naše porevoluční vlády rozprodaly za hubičku infrastrukturu, takže nevlastníme ani potrubí a ani plynové zásobníky.

Velkou bouři z některých stran vyvolal návrh novely zákona o snížení plateb státu zdravotním pojišťovnám za státní pojištěnce. I vy jste tento návrh na svém facebooku kritizoval. Co by konkrétně ve svém důsledku do zdravotnictví tato novela přinesla?

Toto vládou navrhované opatření by v krátké době zapříčinilo vážný propad příjmů zdravotních pojišťoven, což by způsobilo jen další zhoršení dostupnosti a kvality už nyní odkládaných zdravotních výkonů a zdravotní péče pro české občany. Ve chvíli, kdy se vláda chlubí, že zajistila desítky miliard pro výstavbu bydlení a dalších potřeb pro uprchlíky z Ukrajiny, tak tato stejná vláda tvrdí, že nemá peníze na podporu českých občanů, kteří si mimochodem povinně platí zdravotní pojištění. Tato vláda tvrdí, že zatímco občané Ukrajiny za zdravotní péči, stejně jako za mnoho dalších věcí, nemusí platit, není bohužel již dostatek prostředků na zdravotní péči pro české občany a že je tedy bohužel potřeba zmrazit platby zdravotním pojišťovnám o 14 miliard korun.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…