Přijetí protikorupčních zákonů nejvíc brzdili ve sněmovně komunisté, říká mluvčí platformy Rekonstrukce státu

20.10.2017 13:17 | Zprávy

ROZHOVOR Před čtyřmi roky se mnozí poslanci zavázali platformě Rekonstrukce státu, že budou prosazovat protikorupční zákony. A jak své slovo skutečně splnili? „Rekordmany v počtu nedodržených slibů jsou poslanci KSČM, třeba Jan Klán a Václav Snopek porušili svůj slib o podpoře zákonů celkem čtrnáctkrát, převážně při hlasováních o zákonu o registru smluv. Ten svým podpisem část poslanců KSČM před volbami podpořila, později se od něj distancovali a nyní jej opakovaně kritizují jako jeden z nejhorších zákonů světa,“ uvedl mluvčí platformy Václav Zeman. A v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz přiznal, že před letošními volbami se s velkou ochotou pro podporu přijetí dalších protikorupčních zákonů u politických stran už nesetkali.

Přijetí protikorupčních zákonů nejvíc brzdili ve sněmovně komunisté, říká mluvčí platformy Rekonstrukce státu
Foto: Rekonstrukce státu
Popisek: Rekonstrukce státu

Před minulými volbami jste oslovili politiky se žádostí o závaznou podporu protikorupčních zákonů. Co bylo hlavním důvodem?

Platforma rekonstrukce státu vznikla už v roce 2013 – za vlády Petra Nečase. Důvodem jejího vzniku byla řada korupčních kauz v předchozích letech – vzpomeňme na zadržení tehdejší hejtmana Davida Ratha s legendární krabicí od vína se sedmi miliony, kauzy typu tunel Blanka nebo pražská Opencard a řada dalších. Experti, neziskové organizace i občanští dobrovolníci se proto spojili, aby prosadili devět zákonů, které mohou nastavit systémová pravidla hry tak, aby nakládání s veřejnými penězi bylo transparentnější a podařilo se podobným kauzám předcházet. Ten samý rok vláda Petra Nečase padla po další korupční kauze, a tak jsme před předčasnými volbami oslovili politiky se žádostí o podporu zákonů znovu.

Který z protikorupčních zákonů, které se podařilo prosadit, považujete za nejdůležitější?

To je těžké říci, na to asi není v naší platformě jednotný názor. Pro každého může být tím nejdůležitějším zákonem nějaký jiný. Pro mě osobně jsou těmi z nejdůležitějších zákony o financování politických stran a předvolebních kampaní. To je oblast, ve které se od devadesátých let téměř nic nezměnilo, bylo často opravdu velmi neprůhledné, jaké peníze a od koho mohou strany dostávat a co za to daný člověk od strany může na oplátku chtít. Kontrolu nad finančními zprávami stran prováděli politici sami – kontrolní výbor sněmovny. První měsíce fungování nového nezávislého úřadu ukazují, že usazování pravidel během ostrého průběhu kampaně je dost složité a sporných situací je s vynalézavostí stran opravdu spousta, přesto je vidět, že vstup nezávislého subjektu na toto pole je jednoznačně přínosný. Tato pravidla jsou také jedním ze zákonů, který má přispět i k tomu, aby se vyrovnaly podmínky tradičních stran i nových hnutí podporovaných bohatými podnikateli, kteří se rozhodnou vstoupit do politiky. To je také velmi důležitý přínos těch pravidel.  

A s kterým návrhem zákona byl největší problém?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kvůli „spadlému drátu“ Petr Fiala zesměšněn přes Zdeňka Svěráka

10:51 Kvůli „spadlému drátu“ Petr Fiala zesměšněn přes Zdeňka Svěráka

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Proč má jeden spadlý drát takový dramatický dopad, rozjímal premiér Fiala po …