Primátor Zlína Adámek (STAN): Mých výhrad k prezidentovi přibývá

12. 9. 2016 12:34

O spojení čtyř stran STAN, NI, Zvuk12 se Zlínským hnutím nezávislých a prioritách koalice jsme si povídali s jejím lídrem Miroslav Adámek (STAN). Co by chtěl změnit? Výtky má ale nejen k řízení kraje, nýbrž i k prezidentovi. Jaké?

Primátor Zlína Adámek (STAN): Mých výhrad k prezidentovi přibývá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zlínský primátor Miroslav Adámek
reklama

Do voleb zbývá necelý měsíc. Jak byste hodnotil průběh prozatímní kampaně? Je něco, co vás překvapilo?

Zatím vlastně nic. Ale těší mě, že předvolební boj se doposud obešel bez osobních útoků a velké negace. Jsem za to rád, lidé už jsou na tohle alergičtí. Co se týká naší kampaně, jsem rád, že o nás veřejnost projevuje zájem. Zvyšují se počty přístupů na webech www.stan-zlin.cz i www.miroslavadamek.cz, máme reakce na Facebooku i na časopisy, které vydáváme. Uvidíme, zda se lidé s námi budou chtít potkávat i na různých akcích. Snad ano. (úsměv)

Odmítáte využít nástroje negativní kampaně. Setkáváte se s ní ale jako strana, potažmo koalice?

Opravdu to odmítáme, to je pravda. Negací je kolem nás až příliš. I v našem kraji. Metanolová kauza, výbuchy ve Vrběticích… S negativní kampaní se zatím nesetkávám. Jistě, dochází ke kritice kraje, ale to je logické. Když někdo slibuje zlepšení, musí říci, co chce zlepšit. Ale my spíše sdělujeme to, co se našim starostům a dalším kandidátům už povedlo. Chceme tím říkat, že nabízíme schopné lidi, kteří jsou už prověření, nejsou to žádní králíci vytažení z klobouku krátce před volbami. A pokud dokázali pracovat pro své okolí doposud, je zde velký předpoklad, že to budou dělat dál. Třeba z toho kraje.

Kde vidíte průniky vašich programů s hnutím ZVUK 12 a Nového Impulsu?

Stejně jako Starostové a nezávislí jde o uskupení, která vznikla takzvaně zdola. Tvoří jej lidé, kteří pro své okolí pracovali a v určitý moment zjistili, že pokud chtějí věci posouvat dál, bude výhodnější vytvořit hnutí či stranu. Tato charakteristika platí i pro Zlínské hnutí nezávislých, což je náš třetí partner. 

Na programu jsme se shodli. Chceme pomoci kraji jako celku i městům a obcím, ze kterých pocházíme. V nich jsou třeba řešit věci, které bez kraje vyřešit nejdou.

Zlínský kraj otevřený, transparentní. To je jedna z klíčových priorit hnutí, jejímž garantem jste vy sám. Kde má kraj podle vás největší resty?

Moc otevřeně se nechová. Třeba nemá přenosy ze zastupitelstev… To přitom musí být dnes standard. Na zlínské radnici už tohle všechno máme. Stále rozšiřujeme i elektronickou komunikaci s občany. Také tohle by krajskému úřadu slušelo.

Jak budete chtít vyřešit situaci v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, která se topí v dluzích a je dokonce nejzadluženější v celé ČR?

Jsem nakloněn tomu zřídit v ní krizový management. Situace téhle nemocnice je opravdu komplikovaná. Kroků, které bude potřeba udělat, je mnoho, těžko je nyní na pár řádcích popsat a nevyhnout se zjednodušujícím frázím. Víme, že to nebude lehké, proto také máme na kandidátce čtyři lékaře a také ekonomy.

Další důležitou oblastí je pro vás doprava. Jaké jsou vaše konkrétní plány?

Vytvoříme plán obnovy silnic, který bude veřejně přístupný a kontrolovatelný. Lidé budou vědět, kdy se dostane na tu jejich cestu. Budeme také dopravu v kraji koncipovat vždy po dohodě s městy a obcemi. Obrovsky důležité jsou pro nás obchvaty, pokud budeme mít tu sílu, rozhodně je chceme prosazovat. Ještě bych také zmínil rozvoj cyklodopravy, i na ten se chceme zaměřit. Síť cyklostezek a cyklotras se díky iniciativám měst a obcí rozrůstá a je také na kraji, aby tomu více pomohl. Může dost výrazně.

Na co je podle vás třeba se zaměřit ve školství?

Zastáváme názor, že výchova začíná v rodině, takže se chceme věnovat prorodinné politice. Určitě se také chceme zaměřit na zlepšení spolupráce mezi učiteli a rodiči. Osobně považuji za klíčové propojit všechny typy škol od mateřských přes základní a střední po vysoké. A lépe nastavit spolupráci středních škol s firmami, což může výrazně pomoci uplatnění absolventů.

Jako primátor Zlína máte své osobní desatero také pro kraj. Pokud byste měl vyzdvihnout jednu prioritu, kterou považujete za nejdůležitější, jaká by to byla?

Je to desatero, všechny jsou důležité (úsměv).

V kampani se chlubíte tím, že máte větší podporu než Miloš Zeman. Věříte ale prezidentovi vy sám? Proč?

Je to také můj prezident, ale nevolil jsem ho. A těch mých výhrad spíše přibývá. Nedávno třeba řekl, že nepodpoří nikoho z kandidátů v krajských volbách. A k nám do Zlína přijede na mítink s občany den před volbami. Náhoda? Těžko, dělá to tak každé volby, ve kterých kandiduje hradní strana.

Agentura Phoenix Research on-line uskutečnila unikátní výzkum aktuálních voličských nálad před blížícími se krajskými volbami. Posílily protimigrantské nálady a místní koalice. Vy sám nechcete hrát na strunu populismu a extremismu. Co tedy navrhujete?

Tématu bezpečnosti věnujeme velkou pozornost. Zdůrazňujeme, že tam, kde starostují Starostové, jsou města a obce bezpečná. Mají funkční městské policie, spolupracují s Policií ČR, investují do kamerových systémů i programů prevence. Vše je ale třeba zlepšovat a hodně věcí také koordinovat z pozice kraje. Nutné je také vytvořit podrobné plány, jak minimalizovat následky nenadálých situací typu Vrbětice či metanol. Kraj je zatím nemá. A určitě je třeba být pozorní, kdyby k nám chtěl stát přemístit migranty.

Kromě Zlína, kde žijete a působíte jako primátor, která města v kraji navštěvuje nejraději a čím si získala vaše sympatie?

Těch měst je celá řada. Osobní vztah mám ke Zlínu, ale také ke Vsetínu, kde stále sloužím v místní nemocnici. V Kroměříži jsem byl na vojně. Moc rád mám Luhačovice a jejich lázeňskou pohodu. V našem kraji je řada měst a obcí, kde se cítím dobře. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říšský imperátor přijel rozvířit nenávist. A Vystrčil jak mopslík skáče u jeho nohou! Drsná tečka Vyorala za návštěvou Pompea

21:20 Říšský imperátor přijel rozvířit nenávist. A Vystrčil jak mopslík skáče u jeho nohou! Drsná tečka Vyorala za návštěvou Pompea

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA V pravidelné páteční rubrice se komentátor Tomáš Vyoral zaměřil na …