Přizpůsobení se přistěhovalcům, sliby Kellera, „zásluhy" Teličky. Tak trochu jiná dáma na kandidátce ODS

13.05.2014 7:17 | Zprávy

ROZHOVOR Další rozšiřování EU podle politoložky Anny Heaney, která kandiduje ve volbách do Evropského parlamentu za ODS, povede k dezintegraci. Jednotnou obranu považuje za nerealizovatelný sen eurofederalistů a české zemědělství dle jejích slov chřadne. Uvedla to v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, kde se také vyjádřila ke slibům svého protikandidáta za ČSSD Jana Kellera. Heaney odešla z Československa v roce 1968, žila v Anglii a v Irsku.

Přizpůsobení se přistěhovalcům, sliby Kellera, „zásluhy" Teličky. Tak trochu jiná dáma na kandidátce ODS
Foto: ODS
Popisek: Anna Heaney

Proč jste se rozhodla kandidovat do Evropského parlamentu za ODS? A jaké jsou Vaše osobní priority?

Kandidovat jsem se rozhodla z přesvědčení, že na základě svých životních a odborných zkušeností mohu přispět nejen ke zvýšení prestiže České republiky, ale také k reformě základní myšlenky evropské integrace, která narazila na své limity. Zároveň ale nepopírám, že EU má nemalý vliv na udržení hospodářské stability a bezpečnosti v Evropě.

Důležité je, to s evropskou integrací nepřehnat. V něčem je prospěšná, v něčem škodlivá. Heslo EU je „Jednota v rozmanitosti” a toho bychom se měli držet. Bohužel současný evropský mainstream reprezentovaný EPP a SD si z hesla EU bere jen první slovo a to bych ráda společně s dalšími kolegy z ODS v rámci frakce ECR změnila.

ODS zvolila jako jedno z hlavních témat pro evropské volby euro, respektive odpor proti němu. Jak reagujete na námitky, že otázka zavedení eura není aktuální pro tyto volby? Evropský parlament přece o tom, zda budeme mít korunu, nebo euro, nerozhoduje.

Cílem Petice pro korunu je nastolit toto téma v rámci veřejné debaty a upozornit na potenciální rizika, která pro české občany s jeho přijetím hrozí, protože současná vláda ho chce přijmout co nejdříve. Jan Keller také na billboardu slibuje nová pracovní místa, přitom z Evropského parlamentu dokáže vytvořit nové pracovní místo tak maximálně pro sebe a pár asistentů. Program ODS se samozřejmě netýká pouze eura, já se třeba velmi intenzivně věnuji zemědělské politice.

Tvrdíte, že se vstupem do Evropské unie začala destrukce našeho zemědělství. Můžete to vysvětlit?

České zemědělství chřadne a prudce klesá. To je nevyvratitelný důsledek našeho vstupu do SZP (Společná zemědělská politika - pozn. red.). Diskriminační a nerovné podmínky vstupu do SZP znamenaly pro české zemědělství katastrofu: pokles soběstačnosti v produkci základních potravin a vzrůst závislosti na dovozu, úbytek pracovních sil a ztráta zahraničního trhu. Vážným problémem je drastický úbytek orné půdy v České republice, který se pohybuje průměrně ve výši 2 700 hektarů ročně.

Také jste někde uvedla, že si čeští zemědělci vyjednali prostřednictvím někdejšího eurokomisaře a dnešního lídra hnutí ANO pro eurovolby Pavla Teličky velmi nízké zemědělské dotace. Telička se však hájí tím, že ti, kteří dnes říkají: „Máme jen to, co Telička vyjednal“, jsou lidé, kteří vůbec netuší, jak takové vyjednávání probíhá. On sám má podle svých slov v této věci čisté svědomí, český vyjednávací tým byl prý spolu s maďarským považován za nejkompetentnější. Co těmto slovům říkáte?

Osobně nejenže tuším, ale i vím, jak taková jednání probíhají. SZP je jedním ze základních pilířů evropské politiky a bylo nasnadě, že taková vyjednávání budou náročná. Argument, že pokud jsme chtěli do unie, museli jsme přijmout podmínky, které unie stanovila, je podle mého názoru alibismus.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Petr Kupka

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Co si slibujete od trestního oznámení na Novotného?

Je dobře, že jste ho podala, jeho slovník a urážky jsou fakt hodně za hranou. Ale myslíte, že nějaké trestní oznámení něco na jeho chování změní? A co je cílem toho oznámení? Předpokládám, že omluva, jen nevím, zda to není málo.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třikrát snížit cenu energií. Přikázali emise, mohou i toto. Bývalý diplomat Sechter k EU

4:44 Třikrát snížit cenu energií. Přikázali emise, mohou i toto. Bývalý diplomat Sechter k EU

„Evropská rada by měla přijmout cíl do roku 2030 třikrát snížit ceny energií. Když mohla přijmout cí…