Proč Turci tolik nechtějí Švédsko a Finsko v NATO? Regionální kontext od poslance Kobzy, bývalého diplomata

22.05.2022 8:40 | Rozhovor

„Ve Švédsku ani ve Finsku po jejich vstupu do NATO prý nebudou americké základny ani jaderné zbraně. Prý… Teď... Obávám se, že další vývoj bude (jako vždy) úplně jiný, než jak nám nyní slibují. Můžeme předpokládat, že napřed tam nejspíš budou ‚jen‘ radarové pozice (v rámci ‚cvičení‘) namířené na Rusko. Ostatní přijde později, stačí americká loď zaparkovaná u Helsinek (nebo ponorka v Botnickém zálivu), na dohled od Petrohradu. Členství těchto dvou zemí v NATO je proto velmi, velmi špatné a nebezpečné rozhodnutí, které ještě více rozkývá bezpečnostní situaci v Evropě, už tak vyvedené z mocenské rovnováhy,“ myslí si poslanec Jiří Kobza (SPD), bývalý diplomat.

Proč Turci tolik nechtějí Švédsko a Finsko v NATO? Regionální kontext od poslance Kobzy, bývalého diplomata
Foto: archiv
Popisek: Jiří Kobza

Švédsko a Finsko deklarovaly svůj zájem vstoupit do NATO. Česká vláda tomu vyjádřila podporu. Je to podle vás správný krok v situaci, kdy jiné členské státy (Turecko) tento vstup zpochybňují?

Ve Švédsku ani ve Finsku po jejich vstupu do NATO prý nebudou americké základny ani jaderné zbraně. Prý…. Teď....Obávám se, že další vývoj bude (jako vždy) úplně jiný, než jak nám nyní slibují. Můžeme předpokládat, že napřed tam nejspíš budou „jen“ radarové pozice (v rámci „cvičení“) namířené na Rusko. Ostatní přijde později, stačí americká loď zaparkovaná u Helsinek (nebo ponorka v Botnickém zálivu), na dohled od Petrohradu. O tom, co může mít na palubě, můžeme jenom spekulovat. 

Členství těchto dvou zemí v NATO, je proto velmi, velmi špatné a nebezpečné rozhodnutí, které ještě více rozkývá bezpečnostní situaci v Evropě, už tak vyvedené z mocenské rovnováhy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …