Profesor Halík ani o půlnoci nespí. Hájek dostal příkaz. A zasmradil

11.12.2011 0:00

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Kněz a teolog Tomáš Halík se v poslední době potýkal s vážným problémem. Vicekancléř prezidenta republiky Václava Klause Petr Hájek jej nařkl, že svůj kněžský titul nenabyl běžnou cestou. Halík ale vše popírá. Tvrdí, že Hájek jednal "na objednávku". V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také zhodnotil svůj uplynulý rok a nabídl ochutnávku toho, co chystá v tom příštím.

Profesor Halík ani o půlnoci nespí. Hájek dostal příkaz. A zasmradil
Foto: rep
Popisek: Půlnoční rozhovor s Tomášem Halíkem
reklama

Co děláte obvykle o půlnoci ze soboty na neděli?

Pracuji. Ve dne v noci.

Jak hodnotíte svůj uplynulý rok, co se Vám podařilo, z čeho máte největší radost?

Dovedl jsem i letos ke křtu několik desítek skvělých mladých lidí. Dostalo se mi řady mezinárodních uznání, které jsou ctí nejen pro mne, ale také pro naší zemi a církev v naší zemi: Cenu za nejlepší teologickou knihu Evropy, udělovanou Evropskou společností pro katolickou teologii, čestný titul Člověk smíření, udělovaný Společností křesťanů a Židů a podobnou cenu za zásluhy o dialog mezi kulturami a mezi křesťany, Židy a muslimy, udělovanou islámskou nadací Mozaika. Také jsem absolvoval řadu úspěšných přednášek po Evropě,  Austrálii a Jižní Africe.

Další půlnoční rozhovory ZDE

Co jste naopak nestihl, jaké máte resty do nového roku?

Musím dopsat knihu, kterou jsem rozepsal v létě. Musím dokončit jednání okolo vydání překladů několika mých knih v příštím roce - do němčiny, francouzštiny, chorvatštiny, angličtiny, protugalštiny, italštiny, slovinštiny, čínštiny, korejštiny a turečtiny -  řada těch překladů je už hotova, jen je třeba upřesnit pár detailů ve smlouvých, zajistit korektury apod. Musím nějak zabudovat do už skoro zaplněného diáře ještě pár důležitých pozvání na přednášky v zahraničí.  

Mohla by podle Vás Čechy „zachránit" třeba i víra? Jsme známi jako národ ateistů....

Nejsme národ ateistů. Jsme pestrá společnost, kde je řada poctivě duchovně hledajích lidí, kde je nemálo dobrých věřích různých církví, kde je ale také rozšířený náboženský analfabetismus, tj. totální nevzdělanost v oblasti náboženské kultury, konvenční praktický materialismus a ovšem i destruktivní podoby náboženství, v poslední době i fašizující forma ultrakatolického tradicionalismu. Náboženství má mnoho forem, včetně bigotnosti a fanatismu; pomůže jen hluboká víra, spojená s kritickým myšlením a morálním jednáním.

Psali jsme:
Komunistka Semelová: Lidi, přestaňte se hrbit a nechávat na sobě dříví štípat
Kalousek je ubožácký šmejd a nelidská stvůra, účtuje Ladislav Bátora

V poslední době na Vás útočí hradní vicekancléř, pan Petr Hájek, který Vás obviňuje z toho, že jste hodnosti kněze nedosáhl běžnou cestou. Jak se na celou „kauzu" díváte?

Myslím, že to bylo stejné, jako když pan Michálek předložil dokumety o korupci na ministerstvu; Hájek zřejmě dostal odněkud příkaz: ten člověk jde proti nám a „našim", udělej na něho „kompro". V případě evangelíka Michálka ho Hájek chtěl znevěrohodnit lží, že je „jehovista" (ostatně i jehovista však může odhalit korupci), v mém případě nenašel nic lepšího (ono je dost těžké na mne vymýšlet politické, sexuální či finanční skandály), než vhodit do ringu lež: není profesor, není kněz, je to podvodník.. A udělat to formou „zpochybnění" (nikoliv tvrzení, za to, jak dobře ví,  by okamžitě musel jít před soud pro pomluvu). Asi kalkuloval, že i když to bude samozřejmě okamžitě vyvráceno (jistě věděl, profesorský diplom i celebret, biskupské potvrzení o platném svěcení, mohu okamžitě vyndat ze zásuvky a komukoiv předložit), něco smradu po těch výrocích zůstane („na každém šprochu..").

Vyjádření ČBK:
Kněžské svěcení mons. Tomáše Halíka je platné. Petr Hájek lhal

Domníváte se, že snaha zpochybnit Vaše kněžství vychází přímo od Václava Klause?

Anketa

Kdo má Vaše sympatie?

hlasovalo: 1067 lidí

To nevím, nevidím do černé kuchyně Hradu. Kdyby prezident vůbec nevěděl, co tropí jeho dvorní mudrc (vícekancléř pro komunikaci a kulturu!), bylo by to smutné. Kdyby to však dobře věděl (a chudák Hájek by byl jen nástrojem pro špinavou práci, který už nemusí riskovat ztrátu věrohodnosti), bylo by ještě horší.

Univerzita Karlova: Tomáš Halík byl řádně jmenován profesorem

Považujete za vhodnou svou reakci, kdy jste vyjádření posílal do médií? Například farář Zbigniew Czendlik uvádí, že pokud by se terčem podobného útoku stal on, nechal by jej „plavat"...

Většina lidí mi podobně říká, že je pod mou úrovní si takových špinavostí vůbec všímat a mají jistě pravdu v tom, že se Hájek dokonale ztrapnil sám bez mého přičinění, že podivuhodně rychle došlo na přísloví „Lež má krátké nohy" a „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá." Když poté, co Biskupská konference oficiálním stanoviskem potvrdila platnost mého svěcení a zveřejnila dokument kardinála Meisnera,  kterého se Hájek lživě dovolával, pan vícekancléř zpochybnil i to a dále trval na svém, pak už jsem to nekomentoval a komentovat nehodlám, to už si musel udělat úsudek snad  i ten nejnatvrdlejší a nejnaivnější člověk, který ho snad do té doby bral vážně. Ale na začátku na přímý dotaz Parlamentních listů, zda jsem skutečně profesor a skutečně kněz, jsem nemohl nic jiného, než jasně říci pravdu, že jsem  - tu pravdu si zasloužil i ten, kdo o mně lhal a nebo ten, který by mu snad uvěřil. Každý má v tomto případě právo na pravdu, ke lži nelze mlčet.

Četli jste?
Tomáš Halík: Hájkovy výroky nepoškozují mne, nýbrž pověst České republiky
Klausovský nářez Halíkovi: Fandí Vám neznabozi a bývalí bolševici
Kardinál Miloslav Vlk: Pan Hájek by měl své nedoložené tvrzení odvolat a řádně se omluvit

Jak hodnotíte kauzu kolem ministra kultury Bessera? Je podle Vás „načasovaná" tak, aby se zabránilo církevním restitucím?

To nevím, to by byly jen dohady. Vzhledem k tomu, že zdaleka není sám, nad kým ve vládě visí podezření z korupce a kteří nerezignovali, to není vyloučené.

Jak hodnotíte vývoj metropolitní politiky? Překvapilo Vás promptní řešení primátora Svobody?

Ano - to bylo jedno z mála příjemných překvapení v české politice za poslední léta.

Psali jsme:
Hájek je blbej. Klaus přes něj testuje, co sneseme, komentuje Šiklová
Hájek: Trvám si na svém. Pořád nevěřím, že Halík je kněz

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jana Šulcová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známý šéfkuchař Ondřej Slanina: Namistrovaní zaměstnanci sklapnou. Už žádné vydírání! Musíme makat a makat. Pomoc od téhle vlády? Řeknu jen, že jsem...

4:46 Známý šéfkuchař Ondřej Slanina: Namistrovaní zaměstnanci sklapnou. Už žádné vydírání! Musíme makat a makat. Pomoc od téhle vlády? Řeknu jen, že jsem...

ROZHOVOR ParlamentníListy.cz měly možnost hovořit o aktuálních dopadech koronavirové krize s Ondřej…