Profesor Keller k aféře Nagyová: Nechci být sprostý. Slovo žumpa je lichotka

18. 6. 2013 4:42

ROZHOVOR Aféra, na jejímž počátku stojíme, poodkryla roušku nad tím, kam se peníze také ztrácejí. Něco z toho, co chybí vozíčkářům, školám a nemocnicím, padlo na sledování manželky premiéra vojenskou rozvědkou. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to uvedl známý sociolog Jan Keller. Zhodnotil také Nečasovo působení v politice a doplnil, k čemu dojde, když nebudou předčasné volby.

Profesor Keller k aféře Nagyová: Nechci být sprostý. Slovo žumpa je lichotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Keller
reklama

Anketa

Co se má dít dál?

hlasovalo: 2837 lidí

Vnímáte demisi premiéra jako jeho nejlepší možné rozhodnutí po vypuknutí současné politické krize? A co říkáte načasování jeho odchodu z čela vlády a ODS?

Myslím si, že demise měla přijít asi tak o tři roky dříve, ale lepší pozdě než nikdy. Chtěl bych připomenout, že během těch posledních let vláda prošla asi osmi nebo deseti krizemi, její rozhádanost utichala jen po čas dovolených a zadlužení republiky během toho všeho vzrostlo astronomicky. Když posílal před volbami roku 2010 Miroslav Kalousek své slavné složenky, dlužil každý z občanů včetně nemluvňat něco kolem 120.000 Kč. Při plánovaném schodku na letošní rok (plánoval ho ještě Petr Nečas), bude před příštími volbami už každý z nás dlužit nějakých 180.000 Kč. 

I žáci základní školy jistě umějí vypočítat, o kolik procent zvedla Nečasova vláda finanční zodpovědnosti zadlužení země během pouhých tří let. Aféra, na jejímž počátku stojíme, poodkryla roušku nad tím, kam se peníze také ztrácejí. Něco z toho, co chybí vozíčkářům, školám a nemocnicím, padlo na sledování manželky premiéra vojenskou rozvědkou. Vím, že je to částka zanedbatelná, ale měli bychom si uvědomit, že i tyhle postpubertální milostné avantýry jsou placeny z našich kapes.

Odchod předsedy vlády odstartovalo čtvrteční zatýkání bývalých poslanců, elity vojenského zpravodajství či šéfky premiérova kabinetu. Co tyto události podle vás vypovídají o stavu české politiky?

Jistě pochopíte, že tuto otázku nechám bez odpovědi. Nerad bych byl vulgární a slovo „žumpa“ mi připadá v souvislosti s chováním, jak říkáte „naší elity“, snad až příliš lichotivé.

Jak hodnotíte Nečasovo působení v politice? Co po něm zbylo?

Zbyly po něm porušené prakticky všechny předvolební sliby, což je výsměch především pravicovým voličům. Zbyly po něm podivné reformy, které budou nyní muset být rušeny, protože nic neřeší, pouze zavádějí další podezřelé prvky typu sKarty, jež jsou ostatně již také předmětem vyšetřování. Představte si, že Petr Nečas svojí důvěryhodností velice aktivně zaštiťoval penzijní reformu a zaručoval se za solidnost soukromých penzijních fondů. Dovede někdo dnes spočítat, o kolik klientů a peněz tyto instituce připravil, když se míra jeho důvěryhodnosti nakonec ukázala? Připomínám, že ještě v pátek se za něho postavilo celé vedení ODS. Jaké další gagy můžeme od této strany čekat?

Bohužel po něm zbude pachuť ve vztahu k celé politice, ještě vyšší nedůvěra voličů k politickým stranám a ještě širší prostor pro demagogy, kteří budou slibovat, že jejich strana či spolek vše vyřeší. Pochybuji, že by se Petr Nečas za tohle kdy omluvil. Dokonce ho podezřívám, že si nic z toho neuvědomuje. Pořád si možná ještě myslí, že to jen špatně vykomunikoval.

Po pádu Nečasovy vlády může dojít na předčasné volby, úřednickou vládu nebo novou vládu ODS, TOP 09 a LIDEM s premiérem z ODS. Který z těchto způsobů vládnutí se vám jeví jako nejpřijatelnější?

O mne tady vůbec nejde. Podstatné je, že pokud nedojde k předčasným volbám, vzroste ve veřejnosti dále podezření, že ti nahoře si v rámci svých „politických dealů“ jenom nově přerozdělili karty, aniž by měli potřebu ptát se voličů, co si o tom myslí. Právě tento pocit je v zemi už hodně silný a je jen otázka času, kdy trpělivost přeteče.

Jakou očekáváte reakci ze strany prezidenta republiky?

Na rozdíl od pana prezidenta nejsem prognostik, takže raději neočekávám a nechám se překvapit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Ondráček udeřil: Dvořák z ČT? Bývalý, ale napravený komunista kňourá a vykřikuje cosi o nezávislosti televize! Její černá listina? Ano, jsem na ní

18:10 Zdeněk Ondráček udeřil: Dvořák z ČT? Bývalý, ale napravený komunista kňourá a vykřikuje cosi o nezávislosti televize! Její černá listina? Ano, jsem na ní

ROZHOVOR „Zpravodajství České televize je samotné dno mediální žumpy. Je nevyvážené a tendenční. O t…