Profesor Keller po zvolení Trumpa: Ty, kdo teď žvaní o potřebě vyzbrojit se, bych poslal do první linie. No a smlouva TTIP...

10.11.2016 10:40 | Zprávy

ROZHOVOR „Vypadá to, že běžní Američané jsou v šoku z přesunu průmyslu do zemí s lacinější pracovní silou,“ komentuje úspěch Donalda Trumpa v prezidentských volbách europoslanec, vysokoškolský pedagog a publicista Jan Keller (ČSSD). K tomu pak ještě vysvětluje: „Když Američan přejde z automobilky pracovat do McDonalda, klesne jeho plat zhruba o dvě třetiny, přestává být schopen splácet hypotéku a jeho děti, pokud chtějí studovat, se musejí tvrdě zadlužit, aniž by měly jistotu, že studium dokončí. Tohle nemá s americkým snem společného už vůbec nic.“

Profesor Keller po zvolení Trumpa: Ty, kdo teď žvaní o potřebě vyzbrojit se, bych poslal do první linie. No a smlouva TTIP...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller

Donald Trump k překvapení mnohých vyhrál. Co od něho lze po nástupu do úřadu očekávat? Bude skutečně tak razantní, jak sliboval v kampani? A v čem se jeho způsob výkonu funkce bude nejmarkantněji lišit od toho, kdyby vyhrála Hillary Clintonová?

Myslím, že na tyto otázky by byl schopen odpovědět jenom on. A dost možná ani on ne. Během své kampaně se vymezil proti establishmentu velkých bank, korporací a médií. Ale s jeho zvolením nic z toho nepřestane existovat. Tyto nejsilnější a nejvlivnější instituce všech dob buď podcenily jeho kandidaturu, anebo nevěří, že by byl schopen nějak jejich vládu omezit. Přinejmenším od přelomu 70. a 80. let 20. století jim šli na ruku všichni američtí prezidenti, což se dá dokázat na vývoji příjmových a majetkových rozdílů v USA během těchto posledních desetiletí. 

Někteří komentátoři  prezentují Donalda Trumpa jako „poslední vzpouru bílého muže“, či poslední tón „klasické“ politiky dvacátého století. Lze to tímto způsobem popsat? Co jeho úspěchu nejvíce pomohlo?

Vypadá to, že Američané jsou v šoku z vlny dezindustrializace, která u nich v rekordně krátkém čase proběhla. Ne všechna města dnes vypadají jako Detroit, ale přesun průmyslu do zemí s lacinější pracovní silou znamená pro americké zaměstnance konec snů o vstupu do středních vrstev. Když Američan přejde z automobilky pracovat do McDonalda, klesne jeho plat o zhruba dvě třetiny, přestává být schopen splácet hypotéku a jeho děti, pokud chtějí studovat, se musejí tvrdě zadlužit, aniž by měly jistotu, že studium dokončí. Tohle nemá s americkým snem společného už vůbec nic.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Wehrmacht bránil střední Evropu před ruskými hordami? Ivo Strejček se obává nejhoršího

0:01 Wehrmacht bránil střední Evropu před ruskými hordami? Ivo Strejček se obává nejhoršího

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR To, co lze z úst některých koaličních poslanců a senátorů na téma osvobození Česko…