Profesor Klener varuje před zásadní hrozbou pro zdravotnictví: Může být mnohem hůře

19.12.2013 11:12 | Zprávy

První polistopadový ministr zdravotnictví a sociálních věcí za Občanské fórum profesor Pavel Klener nesouhlasí s plány rodící se vládní koalice ČSSD, ANO a lidovců ponechat zdravotnické poplatky jen za pohotovostní služby. Spoluúčast pacientů je podle něj logický důsledek pokroku v medicíně, který něco stojí.

Profesor Klener varuje před zásadní hrozbou pro zdravotnictví: Může být mnohem hůře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Pavel Klener

„Musím zdůraznit, že zatím je české zdravotnictví skutečně na vysoké úrovni, je srovnatelné se zdravotnictvím západoevropských států. Má-li nám vydržet, aby úroveň zdravotnictví neklesala, neobejde se to bez financí. A ty finance se musí brát z různých zdrojů a jedním z nich je spoluúčast nemocného,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy. cz bývalý dlouholetý ředitel Ústavu hematologie a krevní transfúze, uznávaný internista, onkolog a hematolog.

Jak si vysvětlujete, že politické strany, které se dohadují o budoucí vládě, se přetahují o Ministerstvo zemědělství, ale zdravotnictví nikdo nechce?

Zdravotnictví je velmi složitý resort. Střídání stráží na zdravotnictví bylo nejčetnější ze všech resortů. Nejdéle se tam ohřál pan ministr Heger, jinak to byla záležitost měsíců, což nepřispívalo k tomu, aby resort dobře a spolehlivě fungoval. On je složitý. Měl jsem příležitost být v roce 1992 s parlamentní delegací ve Velké Británii a tam nám říkali, že křeslo ministra zdravotnictví je nejvíc horké, že se nejvíc ministrů v Británii vystřídalo právě na zdravotnictví. Takže problémy zdravotnictví jsou asi širší než jen české.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

poplatky , zdravotnictví , Klener

autor: Libuše Frantová

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina

11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina

Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…