Profesor z americké univerzity říká nahlas, co musí EU i NATO zásadně změnit, jinak nebude v Evropě bezpečno. A přidává varování

28.03.2016 13:40 | Zprávy

ROZHOVOR Podle světoznámého profesora ekonomie Milana Zeleného se Evropa musí naučit spolupracovat. „Solidaritu, svíčky a modlitby je lépe odložit na lepší časy,“ říká. Podle něj, pokud bude EU založena na politické solidaritě, a ne na hospodářské a obranné spolupráci, dokud budou NATO řídit skandinávští civilisté, Evropa se nedočká ochrany, bezpečí ani obrany. A horší než migranti budou nakonec vlastní občané v ulicích.

Profesor z americké univerzity říká nahlas, co musí EU i NATO zásadně změnit, jinak nebude v Evropě bezpečno. A přidává varování
Foto: Oficiální stránky Milana Zeleného
Popisek: Profesor Milan Zelený

Mnohokrát jste předkládal čtenářům i vašim posluchačům možné scénáře vývoje ekonomiky u nás i ve světě. Nemáte najednou pocit, pod vlivem událostí posledních měsíců, že veškeré teorie nastíněných hospodářských cest půjdou stranou, poněvadž prioritně bude třeba řešit, jak Evropa uživí předpokládané miliony migrantů, kteří se dávají na cestu do „lepšího světa“?

Nepředkládal jsem teorie, ale ukazoval faktické trendy a data vývoje vyspělých hospodářských zemí. Jsou to monetaristické a keynesiánské teorie centrálních bank a státu, a hlavně jejich globální koordinace k negativním úrokům, které představují slepou uličku, končící u vysoké zdi; jejich selhání a nedostatek důvěryhodnosti určitě není třeba oplakávat.

Je výrazem sebeničivé krátkozrakosti, když jsou otázky hospodářského vývoje odsouvány do pozadí – právě na nich závisí řešení otázek migrace i terorismu. Skomírající ekonomiky EU pak nemohou řešit nejen migraci, ale ani ochránit vlastní obyvatelstvo.

Podobně v USA. Prezidentský kandidát senátor Marco Rubio sice prohlásil: „We are not just facing an economic downturn, we are facing an economic transformation.“ (Nečelíme jen hospodářskému poklesu, čelíme ekonomické transformaci.) Pak se ale podřídil Trumpovi, a začal „debatovat“ fyzické vlastnosti kandidátů, zdivo, handl a přísliby – za potlesku, smíchu i řevu „demokratických mas“. Takže jsem si plně vědom všeho, co jde stranou za účelem prosazování stranického extremismu na obou stranách Atlantiku. Zanedbávání ekonomiky za účelem ustání prostého přežití je nejlepší cestou k nepřežití.

Objevovaly se názory, že migranti budou těmi, kdo pomohou evropské ekonomice i průmyslu. Souhlasíte s tím? Pokud ano, kolik generací to může trvat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelenskyj už otevřeně hrozí násilím? Kobza připomíná Norimberský tribunál

13:40 Zelenskyj už otevřeně hrozí násilím? Kobza připomíná Norimberský tribunál

Mezinárodní soudy válečných zločinů, ať již v Norimberku nebo v Haagu, jsou pro ně dostatečným varov…