Svaz měst a obcí České republiky včera vydal tiskovou zprávu ohledně autorských poplatků. Proti některým poslaneckým pozměňovacím návrhům se striktně vymezil. Četl jste tuto zprávu a souhlasíte?
Ano, toto tiskové prohlášení jsem zaregistroval a plně se s ním ztotožňuji. Nechápu, co vede některé kolegy z Poslanecké sněmovny k tomu, aby nahrávali současným snahám kolektivních správců o to vytahat z kapes veřejnosti, případně z veřejných rozpočtů více peněz, se kterými by si tito správci mohli nadále nakládat, jak chtějí. Mám z toho pocit, že vliv OSA a dalších organizací je velmi silný i na poslance. Jak jsem již dříve uvedl v souvislosti s avizovaným navýšením poplatků za produkci hudebních děl - neupírám autorům to, na co mají nárok. Ale zdražování není přijatelné ve chvíli, kdy OSA a další organizace z vybraných peněž samy „spotřebují“ zcela neprůhledným způsobem stamilionové částky. Návrhy na navýšení sazeb jsou opravdu extrémní a předpokládám, že pokud by k tomuto kroku došlo, tyto prostředky by skončily nikoliv u autorů, ale neznámo kde.
Podle některých pozměňovacích návrhů by se měly vybírat poplatky i za kopírování ve veřejných budovách. Co si o tomto návrhu myslíte vy?
Připadá mi to zcela absurdní stejně jako systém vybírání poplatků za kopírovací přístroje jako takový. Nesmyslné jsou přece i poplatky za prázdné nosiče – DVD nebo paměťové karty, případně návrh na vybírání poplatků z nových mobilních telefonů. Není navíc nijak zmapováno, v jaké míře jsou kopírky a paměťová zařízení využívány přímo ke kopírování a šíření autorských děl. Každý přece víme, jak často kopírujeme vlastní texty a dokumenty a jak často (případně zda vůbec) množíme například knihy. A i kdybychom připustili, že se poplatky mají hradit v komerčních zařízeních, kde je kopírování autorských děl běžné, pak ve veřejných budovách, na úřadech, kde se kopírují zcela jiné texty než autorská díla, poplatky postrádají smysl úplně. Za tímto návrhem zkrátka nevidím nic jiného, než snahu kolektivních správců sáhnout si na další peníze, na které nemají nárok.
Do veřejných budov jsou zahrnuty i školy, úřady apod. Dovedete si nějak vysvětlit, proč by konkrétně školy měly vydávat více peněz, když české školství trápí hlavně nedostatek finančních prostředků?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Markéta Grušáková