Publicista Joch setřel slavného Noama Chomského: Kdyby takhle kritizoval diktaturu, skončí krutou smrtí

15.06.2014 20:31 | Zprávy
autor: Filip Ferbie

ROZHOVOR Roman Joch v rozmluvě s ParlamentnímiListy.cz označil přehnanou kritiku západních společností Noama Chomského za morálně defektní. Na své kritice svobodných společností si postavil kariéru a zbohatl. Podle Jocha je návrh Jiřího Dienstbiera, aby ve státní správě přibylo Romů, jen částečně realizovatelný. Vždy se musí brát především zřetel na dosažené vzdělání a kvalifikaci, ale ne na to, jestli je někdo Rom, či není, protože by došlo k diskriminaci neromské většiny.

Publicista Joch setřel slavného Noama Chomského: Kdyby takhle kritizoval diktaturu, skončí krutou smrtí
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Roman Joch v pořadu České televize Hyde park

Můžete prozradit, jaký je váš širší pohled na Noama Chomského?

Je to člověk, který se stal slavným tím, že vždy excesivně kritizoval západní svobodnou společnost. Především Ameriku a potažmo Izrael. Díky tomu se proslavil a pro mnohé lidi je vnímán jako hrdina. Člověk, který říká tak zvaně pravdu. Já na něj tento názor nesdílím. Podle mého názoru je jeho veřejné angažmá naprosto přehnané a nevyvážené. Západní demokracie určitě mají mnohé hříchy, nedokonalosti a špatnosti, ale ty jsou mnohem menší než špatnosti a častokrát i doslovné zločiny odpůrců svobodných společností. Hlavně těch nejkrutějších diktátorských režimů. O nich Chomsky v podstatě mlčí. Ty nekritizuje. To znamená, že on si selektivně vybírá ke kritice pouze vlastní společnost, která mu umožňuje kritiku. Dokonce mu umožňuje nejenom svobodnou existenci, ale i to, že se stal bohatým a slavným. Pokud by ale v jakékoliv jiné nesvobodné společnosti byl takovým kritikem, tak by skončil velmi bolestnou a krutou smrtí. To ukazuje, že jeho přehnaná kritika západních společností je v podstatě morálně defektní.

Čím si potom vysvětlujete, že má navzdory tomu tolik příznivců?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nikoho nezajímají. Režisér zúčtoval s ČT a ČRo

14:55 Nikoho nezajímají. Režisér zúčtoval s ČT a ČRo

Přežitek. Tak hodnotí režisér a spisovatel Jan Žáček zpravodajství a publicistiku v podání České tel…