Putin je rytíř. Moment změn vybral zdárně. Hovoří ruská politoložka, o níž jste skoro všichni četli

1.2.2020 11:14 dop.

ROZHOVOR Ruský prezident Vladimir Putin disponuje psychickým rozpoložením, které někteří nazývají „rytíř“. To říká ruská politoložka arménského původu Karine Gevorgyan. Minulý článek o ní přečetlo mnoho čtenářů ParlamentníchListů.cz.

Putin je rytíř. Moment změn vybral zdárně. Hovoří ruská politoložka, o níž jste skoro všichni četli
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ruská politoložka arménského původu Karine Gevorgyan

Jak nahlížíte na úsilí prezidenta Vladimira Putina změnit ruskou ústavu?

Otázka legitimity – vnitřní i vnější – současné Ruské federace není tak jednoduchá. Toto téma má začátek s koncem Svazu sovětských socialistických republik (SSSR). Dnešní legitimita prošla ve formátu „kartelové dohody“. Všimněte si, že do ústavy Organizace spojených národů nebyly doposud vneseny žádné změny. Tam je pořád vedena Ruská federace jako SSSR. A proto současné Rusko nemůže stále získat za Obamy zkonfiskovaný objekt v San Francisku. V dokumentech je jako vlastník označen SSSR.

Na otázku jste mi ale neodpověděla. Mám ji zopakovat?

Myslím si, že Putin přešel z průběžné etapy vnitřní legitimity k plynulému přenastavení společensko-politického pole pro přechod k následujícímu. K přijetí zákona o ústavním shromáždění.

V západních médiích je to bráno jako ústavní převrat, aby mohl prezident Putin vládnout Rusku dál a dál…

Aby západní média nekritizovala Putina, když to dělají pořád. Nicméně ho nikdo nemůže obvinit z bláznovství. Disponuje psychickým rozpoložením, které někteří nazývají „rytíř“. Proto se jasně snaží držet Rusko dál od otřesů. A sebe a své blízké chrání před tragickým koncem. Zdárně vybral vhodný moment. V USA se snaží o impeachment, v Evropě dochází k brexitu, a tak dále.

Potřebuje vůbec Rusko reformy?

Anketa

Chcete zrušit Českou televizi?

94%
6%
hlasovalo: 46884 lidí

Svět odchází od postmoderního uspořádání a eliminuje paradigma globalizace. Ostatně o tom hovoří Trump na každém rohu. Nedávno v Davosu hovořil o návratu k patriotismu. A je to představitel vítězící elity v zemi, která dominuje světu.

A kam se ztrácí Rusko se svou slabou ekonomikou a silnou svrchovaností? Jdi vpřed. Předcházející léta byl Putin hlavně zaujat upevňováním geostrategických pozic s vnějšími konturami. Dnes je jeho úkolem posílit Rusko jako sociální stát, o čemž svědčí jeho nóta Federálnímu shromáždění.

Jaká podle vás byla vláda Dmitrije Medveděva?

Rusko je civilizované, ať se to někomu líbí, nebo ne. Hlavní problém transformace byl v zadání. Přestože problémy byly neřešitelné, úkoly se řešily. Transformace odpovídá civilizovanému kódu.

Medveděvova vláda odpověděla návratem k mezinárodním reáliím. Nicméně už prostě vyšla z módy.

Co si myslíte o novém premiérovi Michailu Mišustinovi?

Nemohu ho ohodnotit. Chápu jen to, že je tvrdý a talentovaný vykonavatel, a to soudím podle jeho úspěchů ve vybírání daní.

Co vím, tak v Rusku roste nespokojenost s vládou. Může se stát, že u vás vyroste síla regionálních administrací, a vláda Moskvy bude oslabena?

Není lehké najít optimální rovnováhu při takovém složitém sytému, jaký představuje Rusko. Paradox je v tom, že při oslabení pák federální vlády začíná v regionech chaos a snížení úrovně života. Tvrdé problémy jsou před federálním centrem všechny stejné. Vycházejí ze stejného rámce. Dělat to stále v „ručním režimu“ je neefektivní.

Proto je z jedné strany důležité upevňovat systémové možnosti centra – a z druhé strany je třeba rozvíjet orgány místní samosprávy pro kontrolu nad místními elitami.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan RychetskýTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bojí se oprávněného výprasku, pozoruje poslankyně Maříková vládu. Zakrývají neschopnost a média jim jdou na ruku

19:45 Bojí se oprávněného výprasku, pozoruje poslankyně Maříková vládu. Zakrývají neschopnost a média jim jdou na ruku

Rada Markéty Pekarové Adamové, že máme šetřit tím, že si vezmeme dva svetry, je podle poslankyně SPD…