Řeči o ohrožení demokracie jsou naprostý nesmysl! zlobí se Ondřej Neff a o některých lidech ve společnosti tvrdí: Určité procento jsou prostě hovada

17.11.2017 8:05

ROZHOVOR „Všichni se zavázali, že raději se nechají upálit na hranici jako mistr Jan Hus, než aby šli do koalice s Babišem. Když změní firmu a najednou se budou jmenovat Demokratický blok, tak mohou začít nějaké vyjednávání,“ komentuje pro ParlamentníListy.cz spisovatel, publicista a vydavatel serveru Neviditelný pes Ondřej Neff. „Máme standardní parlamentní demokracii. Dokud někdo nezačne sahat na Ústavu a rozviklávat tři základní pilíře a jejich vzájemné vztahy, neměli bychom se principiálně znepokojovat. Pokládám řeči o ohrožení demokracie za naprostý nesmysl,“ konstatuje. O nesnášenlivosti části společnosti říká: „Určité procento lidí jsou prostě hovada.“

Řeči o ohrožení demokracie jsou naprostý nesmysl! zlobí se Ondřej Neff a o některých lidech ve společnosti tvrdí: Určité procento jsou prostě hovada
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oceněný "Neviditelný pes" Ondřej Neff

Středopravicové strany utvořily pro účely voleb do výborů Poslanecké sněmovny takzvaný Demokratický blok, který si za cíl dává podle Miroslava Kalouska, že nepodpoří projekt Babiše a Zemana. Což na první pohled možná zní zajímavě, ale dohromady mají 48 hlasů a neprosadí sami v Parlamentu prakticky nic. Není to tedy jen jakési prázdné gesto na efekt?

Nezapomeňme, že to dali dohromady ostřílení borci z Parlamentu a politického života. Určitě tím něco sledují. Jako každý politický pozorovatel si kladu otázku co. Mám jedinou odpověď, která mi dává smysl. Všichni se zavázali, že raději se nechají upálit na hranici jako mistr Jan Hus, než aby šli do koalice s Babišem. Když změní firmu a najednou se budou jmenovat Demokratický blok, mohou začít nějaké vyjednávání. Doposud by to bylo komické, ztratili by tvář. Jenom vzkazovali Babišovi, ať dá dohromady většinový kabinet. Sami ho dát dohromady nemohli. Takže nenabízeli žádnou alternativu. Byla to v podstatě hra na hlupáka. Takovou hru nemůžou vydržet dlouho. Museli se někam pohnout. Změnili tedy firmu. Je to samozřejmě jen můj dohad založený na logice, nikoliv na faktech. Uvidíme, co ten Demokratický blok bude vlastně dělat. Jiná otázka je ustanovení Parlamentu jako funkčního tělesa. To je pro zemi životně důležité, bude se jednat o rozpočtu a podobně. Tady se budou muset nutně někam pohnout. Možná, že tohle je nějaké řešení, jak k tomu přistoupit nějakým pozitivním způsobem, tedy jinak než negativisticky jako dosud.

Mně to jako velká změna nepřijde. Odmítali Babiše jednotlivě, teď ho budou odmítat čtyři dohromady, ale stejně mají málo hlasů...

Uvidíme, jakou formu to odmítání bude mít. Znáte to. Slečna vám řekne ne. Ale to ne má mnoho odstínů. Můžete taky spolu skončit někde ve čtyři ráno. Jsou různé odstíny odmítání. Změna firmy jim dovolí v nějakém rozmezí pracovat, aniž by ztratili tvář.

Anketa

Schvalujete postup někdejšího disidenta a exministra vnitra Tomáše Hradílka, který chce držet hladovku, dokud Zeman nezruší kandidaturu? Je ochoten i umřít.

5%
95%
hlasovalo: 11518 lidí

Máme zde opět 17. listopad, kdy se vždy hodně mluví o svobodě a demokracii. Po celé zemi budou připomínkové akce, ale i demonstrace. Je naše demokracie skutečně ohrožena?

Naprosto si to nemyslím. Máme standardní parlamentní demokracii. Dokud někdo nezačne sahat na Ústavu a rozviklávat tři základní pilíře a jejich vzájemné vztahy, neměli bychom se principiálně znepokojovat. Pokládám řeči o ohrožení demokracie za naprostý nesmysl.

Je česká společnost nyní nějak agresivnější a rasističtější než před pár lety? Ptám se proto, že tu máme v poslední době případy, na které se v tomto směru poukazuje a kterými by se samozřejmě měla zabývat policie. Jednak tajemník SPD Staník údajně posílal Židy a homosexuály do plynu, on to tedy popírá. Co je nepopiratelné, je útok fotbalových fanoušků v tramvaji na u nás dlouhodobě žijícího Afričana, IT experta mluvícího několika jazyky, či nenávistné reakce na fotku dětí ze školy v Teplicích...

Určitě tu takovéto projevy byly vždycky. Znám to z rodiny. Máme v rodině báječnou Vietnamku, žije tu třicet let a samozřejmě se za tu dobu setkala s nechutnými projevy.

Přitom se říká, že Vietnamci jsou u nás přijímáni velice dobře...

To ano. Ale určité procento společnosti jsou prostě hovada. Vždycky to tak bylo a nedá se s tím nic dělat. V současné době se o tom více píše, více se o tom mluví. Je tu i prvek, že tlak budí protitlak. Také hysterické aktivity typu HateFree a cenzura internetu dráždí k agresivní reakci. Razím heslo, že Antifa je taky Fa. Jsou to dvě stránky jedné mince. Jestli jste agresivní fašista, nebo agresivní antifašista, pořád jste agresivní. Takhle to bylo před nástupem Hitlera. Na jedné straně komunisti, na druhé hitlerovci. Byla to pakáž, jedni i druzí. Tam to skončilo fatálně. Věřím tomu, že máme dost demokratických mechanismů, aby to zůstalo v nějakých rozumných dimenzích. Nicméně tyto projevy, o kterých jste se zmiňoval, jsou nechutné a je naprosto jasné, že je třeba se proti nim rázně ohradit. Jestli ten pán řval ožralej v hospodě, že mají jít Židi a homosexuálové do plynu, tak ho mají kopnout do prdele a z Parlamentu vyhodit. To je naprosto nepřípustné. Můžeme si o migrační krizi myslet, co chceme – já se na ni dívám s velkým znepokojením – ale tohle je v úplně jiné rovině. Naprosto civilizačně nepřijatelné. Když má někdo takovéto smýšlení, ať jde někam do džungle. V této společnosti nemají tito lidé co dělat. Je potřeba je izolovat a uvést do jednoznačných mezí. A ta věc s tou školou. To je také naprosto nechutné. Buďme rádi, že cikánské a arabské děti do té školy chodí. Špatné je, když do školy nechodí. Ještě bych k tomu ovšem dodal, že je velmi zavádějící, když se tyto výstřelky začnou aplikovat jako většinový projev společnosti. To není pravda. Většina společnosti neplive na dětičky na školním tablu. Pořád se operuje sociálními sítěmi. To ale není reprezentativní obraz společnosti. Mám k tomu příměr, že internet je město a pod ním jsou kanály, kde tečou sračky. Mně taky lidi nadávají na mém Neviditelném psu. Nečtu to, ale občas mi o tom někdo řekne. Jenom krčím rameny.

Dříve sociální sítě nebyly, takže se to ani nedá porovnávat...

Tenkrát to byli grafomani a psali nenávistné dopisy do redakcí, nebo na záchodě psali potupné nápisy. Nikdo je nebral vážně. Dneska se vyjadřují na sociálních sítích a my se tváříme, jako že je to nějaký relevantní hlas lidu. Není. Je to marginální záležitost, která nás nanejvýš může otravovat a provokovat. Radím ale si toho vůbec nevšímat.

Do prezidentského klání vlétl na poslední chvíli Mirek Topolánek. Je to dobře?

Určitě. Je to figura zajímavá, rázná, v určitém ohledu inspirativní. Záleží samozřejmě na voliči, jak ho bude posuzovat. Topolánek byl ve své době hodně spojen s tím nejhorším, co vůbec tehdy bylo. Takový ten konglomerát kriminální ekonomické spodiny s politickým životem. Ať už právem, či nikoliv, on s tím spojovaný byl. Otázka je, jestli je vše zapomenuto. A také, co to udělá v té skladbě prezidentských kandidátů. Je jasné, že Miloš Zeman má vlastní voličský elektorát. Určitý druh lidí, kteří ho budou volit za všech okolností. Topolánek bude ubírat hlasy hlavně pánům Horáčkovi a Drahošovi.

Hlavně voliči ODS jsou asi rádi, že po odstoupení Jaroslava Kubery tam mají svého zástupce, i když v uvozovkách, protože Topolánek už členem ODS není...

ODS ho tak opatrně obezřetně podporuje; z důvodů, o kterých jsem se už zmínil. Pan Fiala dělal, co mohl, aby se té pachuti zbavil. Teď se zase objevil Topolánek a všechno to znovu připomněl. Takže z toho musí mít pan Fiala smíšené pocity.

Hodí se Mirek Topolánek do přímé volby?

Do přímé volby se hodí osobnosti, výrazné figury. Nejde o politiku, ale o příběhy. To je jeden ze zdrojů úspěchu Andreje Babiše. Je to člověk, který zaujme jako lidská figura a dovede komunikovat. Na rozdíl od nešťastníka pana Sobotky, který to jistě myslel dobře, ale byl jak Hurvínek na nějakých nitkách a měl mechanické průpovídky. Toto rozhodně Topolánek není. Je to, jak sám o sobě prohlašoval, chlap s gulemi. Uvidíme, co to udělá s voličem.

Tady asi jde o to, kdo postoupí s Milošem Zemanem do druhého kola?

To je ta zásadní otázka. O to bude velká bitva. Na to druhé místo jsou teď už nikoliv dva, ale tři favoriti. Bude záležet na každém hlase. Proto by bylo dobré, aby každý, kdo má nějakou představu, jak má naše země politicky vypadat, se šel vyjádřit svým hlasem.

Favoritem lidovců a možná i dalších středových stran je Jiří Drahoš. Není na úspěch v přímé volbě příliš nevýrazný?

To je věc, kterou těžko odhadneme. Volby se nerozhodují na Národní třídě, ale v odlehlých vískách českých, moravských a slezských. Jak tam vnímají Jiřího Drahoše, nedovedu posoudit.

Tipnul bych si, že v těch odlehlých vískách ho vůbec neznají...

Možná. To nevíme. Zemana samozřejmě znají.

A Topolánka?

Ano, Topolánka taky. To je právě ta velká neznámá, co tohle udělá. Jiná věc zase je, že tihle lidé mají těžkou práci, různé starosti – s dětmi, s dluhy – a politika je pro ně interes v pořadí. Rozhodně je ale kandidatura Topolánka obohacení. Protože volba mezi Drahošem a Horáčkem mi přišla málo pestrá. Názorově mezi nimi nebude asi až zas tak zásadní rozdíl. Jejich proklamace, jak chtějí být nadstraničtí a slušní, jsou sice hezké, ale není to nic, co by vyhnalo kočku od kamen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šéf agrárníků otevřeně promlouvá o tom, kolik si za jídlo připlatíme

20:25 Šéf agrárníků otevřeně promlouvá o tom, kolik si za jídlo připlatíme

ROZHOVOR Pečivo a výrobky z pšenice podraží, připouští prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek, al…