Regionální pivovarník: Když sleduji Babiše, vzpomenu si na cestu do Rumunska v roce 1988. Tam byla taky na každém rohu cedule s Ceaucescem

05.04.2020 18:15

ROZHOVOR Stát nejde řídit jako firmu, a už vůbec ne v krizové situaci, jaká je dnes. Premiér Babiš si jede svoji reklamní kampaň a vítr mu, zdá se, vane do plachet. Řešení a omezení jsou polovičatá, zmatená, zbrklá, abstrahují opravdového státníka. To uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz kladenský pivovarník ing. Petr Macháček. Místo výzvy k podpoře českých firem hledáme spásu v Číně. V záchvatu bezbřehé pomoci ekonomické sféře ale zapomínáme třeba na matky samoživitelky. A pustit na veřejnost, že máme strategické zásoby jen na den, to už je hodně za čáru…

Regionální pivovarník: Když sleduji Babiše, vzpomenu si na cestu do Rumunska v roce 1988.  Tam byla taky na každém rohu cedule s Ceaucescem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Půllitr piva, ilustrační foto
reklama

Jak hodnotíte nařízení a opatření vlády ke zdolání pandemie koronaviru u nás?

V současné době lze velice těžko hodnotit účinnost či smysluplnost jakýchkoli nařízení. Část opatření je namístě, ale bohužel tak jak to v naší zemi bývá běžné, levá ruka neví, co dělá pravá. Opatření jsou pomalá, neprůhledná, dají se vysvětlovat všelijak. Doporučoval bych všem přečíst si paměti premiéra Churchilla, hlavně pasáže řízení Anglie v době války. Není totiž žádoucí, aby se v takovéto době prostřednictvím médií dohadovali dva či více ministrů.

Nemohu si ale odpustit jednu myšlenku – naši dědové vždy říkali, že je bližší košile nežli kabát, proto nechápu, proč se stát alespoň nepokusil oslovit české firmy pro výrobu ochranných pomůcek. Jako příklad vyčnívá případ lékařky ze soukromé laboratoře, která čekala 14 dnů na razítko z Ministerstva zdravotnictví, aby mohla testovat.

Jede si Andrej Babiš stále svůj „píár“, reklamu – a jak hodnotíte jeho projev k národu?

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20271 lidí

Pan Babiš už „píár“ reklamu nejede, pan Babiš sprintuje, jeho prohlášení a vystupování jasně ukazují, že je to jediný zachránce českého národa. Silně mi to připomíná moji cestu přes Rumunsko v roce 1988, kde na každém rohu byla cedule s heslem „Ceaucescu – tvůrce světového míru... tvůrce zemědělských zázraků...“ a podobně.

Co říkáte ekonomické situaci a vidíte nějakou reálnou pomoc, byť se o ní nyní dlouze hovoří?

Na hodnocení ekonomické situace je ještě brzy, každopádně nás situace ekonomicky posune minimálně pět let zpět, velké množství podniků, OSVČ a domácností přestane žít, v lepším případě bude živořit. Jedno z opatření,  které postrádám a které bude mít velice špatný vliv na život obyčejných lidí, jsou nájmy. Matky samoživitelky, které žily od dávky k dávce a přivydělávaly si třeba na dohodu úklidem v restauracích, jsou v koncích, kam půjdou, kam dají děti? Stát musí jasně říci co dělat, jak toto řešit.

Hranice prý mohou být zavřené celé měsíce, možná i rok. A v zahraničí to také jen tak neskončí...

Nevím a netuším.

Co byste vzkázal těm, kteří bagatelizují svoji ochranu a nedodržují základní nařízení i návyky? Co vlastně budeme dělat s těmi nepřizpůsobivými, „kam je šoupneme“?

S nepřizpůsobivými si společnost opírající se o takzvaná lidská práva neporadí, vždy se najde „ochránce“, který bude jakékoli striktní opatření kritizovat, a bohužel v této situaci musí jít část demokratických svobod stranou.

Nezhorší se bezpečnostní situace, až budou masivně propouštět montovny a jsme na to vůbec připraveni?

Situace okolo „montoven“ je už nyní špatná. Nemohou podle mě za to samotné montovny, ale způsob zaměstnávání lidí. Zaměstnanec je najatý na práci agenturou, která má sídlo v „Horní-Dolní, na dohodu“, kdy nejsou vůbec anebo jsou jen minimálně prováděny odvody státu – nemocenská a sociální, o daních raději ani nemluvě, a protože montovna stojí, agentuře je to jedno. Zde neplatí žádné zákony, jen džungle a stejně jako v přírodě si každý tvor půjde tam, kde je potrava, a je mu jedno, že je to vaše zahrada.

Připraveni nejsme ani v potravinové soběstačnosti, o zásobě roušek se toho napsaly stohy. Poučíme se „z krizového vývoje“?

Nepoučíme se, lidstvo dělá stále stejné chyby. Potravinová soběstačnost je už jen slovo a v případě, že je začnete používat, tak jste označen za komunistu, a to i lidmi, kteří komunisté stále jsou. Není možné, aby v dnešní době představitel státu řekl, že stát má zásoby potravin na jeden den a že zbytek vykryjí řetězce. Z čeho to vykryjí? Stát v době krize nelze řídit jako firmu, musí být řízen jako stát, a to je velký rozdíl. Řídit stát jako firmu znamená vytvářet zisk, řídit stát jako stát znamená dosáhnout při co nejnižších ztrátách přežití maxima.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bílí, muslimové a očkování. Češi, prosím vás. Doktor o Británii a Česku: Bez příkras

4:44 Bílí, muslimové a očkování. Češi, prosím vás. Doktor o Británii a Česku: Bez příkras

Z BRITÁNIE DO BOHEMIE Dodržování podmínek tvrdého lockdownu je příčinou, proč se v Británii obrací s…