Režisér Adamec: Samet změnil životy k lepšímu, ale ne všem stejně. Byli jsme vedeni k vnímání Havla jako spasitele. Naše skepse k EU...

16.11.2018 16:30

ROZHOVOR „Neschopnost politiků mluvit spolu rozumně ve prospěch občanů, upřednostňování pouhých stranických zájmů v bojích o osobní pozice na výsluní – to je pro mě největším zklamáním po roce 89,“ říká k blížícímu se výročí 17. listopadu režisér Jiří Adamec. Prozradil také, co se podle něj od sametové revoluce naopak povedlo, vyjádřil se k demokracii i k nezávislosti médií a promluvil o Miloši Zemanovi i Václavu Havlovi.

Režisér Adamec: Samet změnil životy k lepšímu, ale ne všem stejně. Byli jsme vedeni k vnímání Havla jako spasitele. Naše skepse k EU...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podvečerní Praha o svátku 17.listopadu
reklama

Tento týden si připomínáme další výročí 17. listopadu. Od sametové revoluce uplyne už neuvěřitelných 29 let. Jak tato porevoluční léta vnímáte vy?

Jsem bytostně přesvědčený, že to, co se stalo v listopadu 1989, bylo pro nás všechny nanejvýš správné a potřebné. Není nejmenších pochyb, že to naše životy zcela zásadně změnilo. K lepšímu, samozřejmě. I když určitě ne všem ve stejné míře…

Anketa

Co soudíte o Miroslavu Kalouskovi?

hlasovalo: 43831 lidí

Co se podle vás povedlo?

Dívám se reálně, bez předpojatosti i bez růžových brýlí kolem sebe a vidím měnící se města, vnímám pokrok ve všem, co naše životy obklopuje. Jsem rád, že se neomezeně můžeme podílet na všem pozitivním, co moderní svět lidstvu přinesl a přináší. Opona, natož železná, nemohla nikdy vést k ničemu dobrému.

A co naopak. Co vás třeba zklamalo?

Byl jsem přesvědčený, že revoluce přinese ty nejpodstatnější, praktické změny především v tom, že na rozhodující místa nová doba vynese nejlepší, nejkvalitnější lidi, protože TRH si to vyžádá. Bohužel se to nestalo. Vidím, že na důležitých místech stále sedí lidé velmi často neschopní, že stále platí zásady a principy, které jsem odsuzoval v minulém režimu. Byť dnes už nejsou natolik politické, i když i to není zcela pravda.

Můžete to nějak blíže vysvětlit?

Když bude vládní seskupení tvrdit, že po deštivém létě konečně vysvitlo slunce a že to je dobře, protože dozraje dobrá úroda obilí, vystoupí opozice a bude tvrdit, že vládní sestava zatajila, že právě díky tomu nebezpečnému slunci nám všem hrozí rakovina kůže… Neschopnost politiků mluvit spolu rozumně ve prospěch občanů… Upřednostňování pouhých stranických zájmů v bojích o osobní pozice na výsluní… To je pro mě největším zklamáním po roce 89.

Anketa

Má premiér Andrej Babiš po slovech svého syna vaši lidskou důvěru?

89%
11%
hlasovalo: 38931 lidí

Poprvé od sametové revoluce máme vládu, která se opírá o hlasy komunistů. Co na to říct? Dá se to považovat za určitý „krok zpátky“?

Já s tím ale nesouhlasím, myslím, že to není pravda… Pokud žijeme všichni ve stejné zemi, nemůžeme přehlédnout, že komunisté pouze moudře umožnili vznik vlády s důvěrou… A že to, co za svůj parlamentní krok od vlády chtějí, není znárodňování nebo politické represe… Chtějí „pouze“ některá vylepšení života běžných lidí… To ale přece není nic nepříznivě „komunistického“, to přece, doufám, chtějí všechny politické strany, které se ucházejí o hlasy voličů…

Už nějakou dobu se ozývají hlasy, že se máme bát o demokracii. Je k tomu podle vás v současné době důvod?

Hluboce jsem přesvědčený, že to, co se v naší zemi děje, ani v nejmenším neohrožuje demokracii v České republice. I ten nejzatvrzelejší ctitel minulých pořádků jistě vidí, že cesta, kterou se ubíráme, je rozhodně o dost lepší než ta, po které jsme šli předtím, vedeni jedinou oprávněnou státostranou… I když, samozřejmě, zdaleka není vše ideální. A v pořádku už vůbec ne.

V této souvislosti se zeptám, jak vnímáte v posledních letech nezávislost médií?

Média jsou problém, pro mě zejména proto, že z novinových článků i hlasu i tváří redaktorů a reportérů vidím, slyším i čtu jejich osobní zainteresovanost. Když má v TV službu ten který pracovník viděný na obrazovce, vím, koho si pozve na rozhovor, a vím, na čí straně bude stát. I to, kam je třeba v rámci jeho osobního politického názoru „rozhovor“ dotlačit. Koho odsoudit a koho pochválit… Samozřejmě, že to tak není zcela u všech, ale většinou to tak vnímám… A většinou, pokud se dívám, poslouchám nebo čtu, to tak ve výsledku i je. Jsou žurnalisté, u kterých to je až nepříjemně čitelné…

A co říci na stále velmi vyhrocený vztah prezidenta s některými novináři?

Já činnost pana prezidenta nerad hodnotím. Já často nepoznám, co myslí zcela vážně a kdy si z nás všech dělá legraci, některým novinářům na vztek, a oni mu to krásně baští… A jeho to o to víc baví.

Stejně jako u příležitosti výročí okupace Československa, ani při vzpomínce 17. listopadu neplánuje prezident Zeman přednést proslov. Je to podle vás dobré rozhodnutí?

Je to svobodné rozhodnutí prezidenta! A já rozhodnutí prezidenta respektuji, byl v demokratické přímé volbě zvolen většinou národa. To ho opravňuje ke krokům, které se samozřejmě mohou 49 % populace nelíbit. Přesně podle volebních výsledků. Nemyslí si snad někdo, že ti, co Miloše Zemana do úřadu prezidenta nevolili, ho budou za jeho jakýkoliv krok ve funkci chválit? I to je přece přirozenou součástí demokracie. Po celou dobu výkonu funkce bude mít Miloš Zeman 49 % nespokojených oponentů…

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Neměl by ale přeci jen prezident jako hlava státu při podobných příležitostech k národu veřejně promluvit?

Je to jen na něm… On je prezidentem České republiky.

Nejen Miloš Zeman, ale i Andrej Babiš jsou dvě osobnosti, které zásadně ovlivňují politiku naší země. Jaké „vysvědčení“ jim vystavit právě v době výročí 17. listopadu 1989?

Probůh, nechtějte po mně, abych dával vysvědčení čelným politikům naší země. Když učitel známkuje vysvědčením své žáky, ví o jejich výkonech v daném předmětu vše! Ale co já vím o výkonech prezidenta nebo předsedy vlády? Zhola nic, vím jen to, co mi šikovně servírují média. Jako každý z nás. Jsem dalek známkovat kohokoliv, natož prezidenta a předsedu vlády.

Jednou z hlavních postav sametové revoluce byl samozřejmě Václav Havel. Jak ho s odstupem let vnímáte? Co si myslíte o tom, že se hlavně v posledních letech proti němu ozývají silně kritické hlasy?

Byli jsme po léta vedeni k tomu, abychom Václava Havla vnímali jako spasitele bez bázně a hany. Nikdo ale není jenom dobrý, nebo jenom zlý. I Václav Havel měl zcela jistě množství lidských chyb a slabostí… Zcela jistě by o tom mohli vyprávět ti, kteří žili v jeho blízkosti. Že se stal symbolickou postavou sametové revoluce, byla nejen jeho osobní zásluha, ale také zcela jistě shoda historických okolností. A je přirozenou a smutnou součástí českých dějin, že zejména čeští hrdinové bývají velmi často shazováni z piedestalů…

A domníváte se, že „postava“ Havla nějakým způsobem ještě oslovuje i dnešní velmi mladou generaci?

To opravdu nevím… Moje děti vědí, kdo byl Václav Havel.

Anketa

Měl by Andrej Babiš po slovech svého syna odstoupit z postu předsedy vlády?

12%
88%
hlasovalo: 36191 lidí

„Přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatímco těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše,“ řekl v roce 2006 Václav Havel. Měl podle vás pravdu?

Mně se především zdá, že demokracii principiálně chybí pud sebezáchovy. Že se zranitelně obnažuje i před těmi, kteří by měli být v lepším případě zbaveni svéprávnosti.

Po roce 1989 jsme se těšili, že budeme „součástí“ Západu. Podle nedávných průzkumů jsou ale Češi ve srovnání s ostatními členskými zeměmi výrazně skeptičtější vůči EU i vůči přijetí eura. Může si za to EU sama tím, že se zpronevěřila tomu, co jsme si od ní slibovali? Nebo se to dá brát tak, že jsou Češi nevděční a neváží si toho, že nám EU zajistila bezpečí a prosperitu – pokud to tedy tak, že nám bezpečí a prosperitu zajišťuje, vnímáte?

Jsem přesvědčený, že dnes už JSME součástí Západu! Nevím, proč bychom neměli být? Být skeptický vůči EU není přece ani v nejmenším zpochybnění tendence patřit k rozvinutému západnímu světu. K tomu Češi jsou přece skeptičtí de facto ke všemu, aby to, co se jim nezdálo, posléze chválili… Skoro jakoby to sami vymysleli. Takže naše národní skepse k EU je přirozenou součástí naší národní mentality, ale vůbec to neznamená, že jsme zcela slepí a k tomu hloupí. My chceme patřit do velké evropské rodiny, zcela jistě, ale vůbec to neznamená, že bychom nebyli oprávněni vidět, co v EU současnosti nefunguje. A že toho nefunguje dost, je nabíledni… A zase, neznamená to, že by Češi chtěli s vaničkou vylít i dítě. My chceme jen lepší EU… A to přece není nic špatného. Bezpečnost bych nechal stranou, v tu můžeme zatím jen věřit. V době mnichovské dohody jsme také byli smluvně bezpeční v tehdejších strukturách Evropy. Naštěstí je zcela jiná doba… A pokud jde o prosperitu. Ano, spolupráce v Evropě vede k prosperitě všech evropských národů, ale jenom k tomu bychom EU v dnešní podobě přece nepotřebovali, politické společenství evropských národů míří dál a výš…
 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hra s Vrběticemi! Byl soud.“ Diplomat: Zahráváme si. Necháme zisk Německu? O toto jde

16:36 „Hra s Vrběticemi! Byl soud.“ Diplomat: Zahráváme si. Necháme zisk Německu? O toto jde

ROZHOVOR V případě zničení skladu ve Vrběticích proběhl soud a všichni byli osvobozeni. Je česká pol…