Režisér Marhoul: ODS zkrachovala. Začíná to tu připomínat minulý režim

22.04.2013 9:17 | Zprávy
autor: Petr Blahuš

ROZHOVOR Český scenárista, režisér a herec Václav Marhoul hovořil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz o současném dění v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Rozhodně nesouhlasí s tím, že se do odborné diskuze pouštějí politici. ÚSTR by měl být už jenom z podstaty nezávislou institucí, říká. Sám se návratu "rudé totality", jak o ní hovořil premiér Petr Nečas (ODS), neobává. KSČM na to podle něj nemá.

Režisér Marhoul: ODS zkrachovala. Začíná to tu připomínat minulý režim
Foto: red
Popisek: Václav Marhoul

Co říkáte na poslední dobu ze všech stran propíranou kauzu Ústavu pro studium totalitních režimů?

Je to velmi nemilá situace. Z vědecké náplně práce se stala politická kauza. Pro mě je to jen další důkaz stále více upadající úrovně české politiky.

Mnozí váleční veteráni ÚSTR kritizují, že se dlouhodobě primárně věnuje zločinům komunismu, jeho působnost ale přitom speciální zákon o vzniku ÚSTR stanovil i na období německé okupace Československa v letech 1938-45 a případy německé genocidy českého národa. Odvolaný ředitel Herman třeba už před dvěma roky obdržel žádost tehdejší předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděly Dvořákové, aby se jeho ústav zabýval i touto etapou českých dějin. Není za těchto okolností Hermanovo odvolání logické?

Netuším, nakolik se ÚSTR věnuje zkoumání období nacismu a událostí v roce 1945. Abych se k této otázce vyjádřil, musel bych mít další informace.

Přijde vám rozumné, že se do této historicko-odborné diskuze pouštějí i politici, třeba premiér Nečas mluví o návratu rudé totality?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …