Říkejte Rom, ne cikán? Ochránci korektního jazyka mi přijdou legrační. Seriál Most! není komedie, to je dokument. Pravicový politik ze severu udeřil

18.02.2019 16:38

ROZHOVOR "Seriál Most! je spíš než komedie skoro dokument, tvůrci tamní problémy vystihli hodně přesně, včetně toho, jak fungují neziskovky a obchodníci s chudobou," konstatuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Mostečan František Matějka, předseda Strany nezávislosti ČR. Tvrdí, že reforma EU není možná. "Existuje tolik různých zájmů. Německu a Francii se daří pomocí dotací a pravidel eurozóny řídit větší část EU a nebudou se toho chtít vzdát. Je to jako ve známém britském seriálu: „Jistě, pane ministře“: snaživí úředníci udělají všechno pro to, aby se reforma nikdy nepovedla," domnívá se.

Říkejte Rom, ne cikán? Ochránci korektního jazyka mi přijdou legrační. Seriál Most! není komedie, to je dokument. Pravicový politik ze severu udeřil
Foto: archiv F. Matějka
Popisek: František Matějka, předseda Strany nezávislosti ČR
reklama

Blíží se brexit. Jak se vám jeví současné tanečky kolem něj? Slyšíme, že pokud Británie odejde bez dohody, nastane tam chaos a podobně. Váš názor?

Nestane se nic, stejně jako při případném českém odchodu. Už teď jsme slyšeli o nejrůznějších dohodách Británie, navíc se podle řady ekonomů budou aplikovat příslušné články dohody o volném obchodu Světové obchodní organizace. Firmy, lidi a britské tradiční instituce si s tím v zájmu normálního života poradí. A nejenom britské. Výrobci belgických pralinek, francouzského vína, českého porcelánu nebo německých aut se prostě hodně rychle dohodnou a rozhodně se nebude jednat o katastrofu. Katastrofa to bude jen pro evropské byrokraty a ty, kdo jsou závislí na unijních dotacích.

Británie podepsala pobrexitovou dohodu se Švýcarskem o volném obchodu. Proč vázne podobná dohoda s EU?

Protože byrokrati Evropské unie chtějí trestat Brity za tu drzost, že využili možnosti podle článku 50 Lisabonské smlouvy a v referendu se rozhodli Evropskou unii opustit. Lidé, kteří jsou na Unii ekonomicky závislí, firmy, které se rozhodly britské penězovody využít například k dotacím automobilů, politici omezující střelné zbraně nebo zakazující třeba rybářům používání olůvek, prostě nemohou dopustit, aby se Brexit stal a byl úspěšný. Je to ohrožení jejich pohodlné existence. A tak mluví třeba o speciálním patře v pekle pro podporovatele Brexitu. A stejně jako u nás, v Británii roste pocit, že už bylo dost ponižování a vytváření občanů druhé kategorie. Proto roste napětí.

Kromě toho je fakt, že o odchodu Británie z EU teď vyjednávají na britské straně hlavně zastánci setrvání v Unii, například premiérka Theresa Mayová.

Je mi líto, ale reforma EU není možná, píšete ve svém posledním blogu. Ani případný úspěch euroskeptických stran v nadcházejících evropských volbách by podle vás s Unií nepohnul?

Anketa

Přejete si, aby ve volbách do Evropského parlamentu uspěly proevropské liberální strany? (TOP 09, STAN, KDU-ČSL)

4%
96%
hlasovalo: 20093 lidí
Hrozně bych si přál, aby se Evropská unie vrátila k základním čtyřem svobodám, s nimiž projekt začínal, ale to už je dnes téměř nepředstavitelné. Existuje tolik různých zájmů. Německu a Francii se daří pomocí dotací a pravidel eurozóny řídit větší část EU a nebudou se toho chtít vzdát. Je to jako ve známém britském seriálu: „Jistě, pane ministře“: snaživí úředníci udělají všechno pro to, aby se reforma nikdy nepovedla. Ale s případným odchodem zemí z EU nic nekončí, jen se prostě postaví jiná pravidla hry. Všechno je o dohodě a lidé a firmy mají tendenci se vždy raději dohodnout. Zkazit to můžou jen někteří politici.

Navíc je třeba ještě říci jednu důležitou věc: většina politiků tvářících se euroskepticky prostě oblbuje voliče. Třeba Tomio Okamura jako senátor za klub KDU-ČSL hlasoval pro žalobu na Václava Klause jako vlastizrádce kvůli tomu, že Václav Klaus odmítal mimo jiné podepsat nejrůznější evropské směrnice. Speciálně Okamura je takový podvodníček. Kdyby se dozvěděl, že může vydělat hlasy a peníze na migrantech, nastěhuje si je zítra klidně k sobě domů. A EU bude kritizovat, ale nikdy proti ní opravdu nezvedl hlas, raději žaloval prezidenta kvůli tomu, že nepoklonkoval Bruselu. To mi nedává naději, že by se dalo v Bruselu něco změnit. Když tam budou, přijmou jejich pravidla hry.Evropská unie se chystá zintenzivnit boj proti dezinformacím. Evropská komise chce vytvořit mezinárodní skupinu, která bude ověřovat fakta. EU tak přitvrzuje před už zmíněnými evropskými volbami, které by prý dezinformacemi mohly být ovlivněny tak, jak se to údajně stalo v případě brexitu. Co si o tomto myslíte?

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Já jsem přesvědčen, že každá země se snaží pomocí svých tajných služeb ovlivňovat ty ostatní a prosazovat své zájmy. Ale nenapraví to cenzura nebo kontrola informací. Ta jen způsobí to, že ti se zlými úmysly budou dál pravidla porušovat a ti ostatní budou mít problém se dostat k relevantním informacím. Všechno je to o výchově lidí a o úrovni vzdělání. Když vidím, jak jsou mladí lidé přesvědčováni od prvních tříd, že existuje jenom jeden správný názor, jen se utvrzuju v tom, že je potřeba změnit vše tak, abychom si o sobě rozhodovali ve vlastní zemi sami.

František Matějka

  • SNČR
  • předseda spolku a ředitel Národního střeleckého centra
  • mimo zastupitelskou funkci


Francie a Německo podepsaly smlouvu o společném partnerství. Oba státy budou nově vystupovat jako jeden celek v obranné a zahraniční politice a budou koordinovat své postoje v rámci EU a NATO. Co to podle vás znamená?

Je to důkaz, že Merkelová a Macron se bojí výsledků květnových voleb a postojů voličů ve svých zemích a že si připravují půdu pro to, aby o Evropě rozhodovali ještě víc jen sami dva. Ostatní jsou zase postaveni do druhé řady, jejich hlas nemá stejnou váhu jako ten německý nebo francouzský. O důvod víc vrátit Českou republiku z Bruselu zpátky domů.

Francouzský prezident Macron stále čelí problémům hnutí Žlutých vest a nekončících protestů. Kde se Žluté vesty vlastně vzaly? A co říkáte na videa a fotografie ukazující brutalitu policistů proti demonstrantům? Jak velký je to problém pro demokracii? A co pro Macrona, který se pasoval do role budoucnosti Evropy?

Brutalita policistů ukazuje, že se Macron bojí a že neví, jak má jednat. Je na tom zajímavé, že ho řada nynějších protestujících volila, protože v něm viděla novou krev a schopného byznysmena. A teď většina z nich bojuje proti jeho ekonomickým opatřením. Ale přiznám se, že s většinou ekonomických požadavků žlutých vest jako konzervativní politik nemůžu souhlasit.

V ČT teď s velkým úspěchem běží seriál Most. Jak se vám jako Mostečákovi líbí a co říkáte na aférku Zdeňka Godly, který pro sebe používal v rozhovorech termín cikán, případně cigán a byl kvůli tomu podle jeho vlastních slov peskován "našimi hlavouny", že má používat termín Rom. Nenapáchají tímto aktivisté v zápalu "konání dobra" více škody než užitku?

Tak ochránci korektního jazyka mi přijdou legrační a ani už nemám chuť se tím zabývat. Seriál Most! je spíš než komedie skoro dokument, tvůrci tamní problémy vystihli hodně přesně, včetně toho, jak fungují neziskovky a obchodníci s chudobou.

Na facebooku zaujal Tomáš Klvaňa svým komentářem k volebnímu inzerátu Jana Zahradila. Napsal, že "Zahradil netuší, že volba je jednoduchá - EU, nebo Putin. A i když to prý Zahradil tak nemyslí, tak jeho neutuchající kritika EU ho fakticky staví na Putinovu stranu..." Vy také provádíte neutuchající kritiku EU, cítíte se jako putinovec?

To tedy rozhodně ne. A nechápu, že zrovna pan Klvaňa nechápe rozdíl mezi EU a NATO. Vystoupením z EU by se na naší pozici v Evropě nic nezměnilo. Nevěřím, že by na nás Putin zaútočil a okupoval nás. Spíš bychom si sami kontrolovali vlastní obrannou strategii, energetickou politiku a podobně. Teď například musíme strpět, že si Německo s Ruskem udělá vlastní plynovod a Polsko, Slovensko i my tím budeme jenom poškozeni. Marně hlasovat jsme mohli jen v Evropské unii, kde na rozdíl od NATO už dlouho nemáme právo veta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel? Láska mi o něm řekla... Gott, příklad pro Mádla s Geislerovou. Úplatek od Švorcové. Pamětník hovoří

11:29 Havel? Láska mi o něm řekla... Gott, příklad pro Mádla s Geislerovou. Úplatek od Švorcové. Pamětník hovoří

VZPOMÍNKY A PERLY „Kéž by si z Karla Gotta některé současné rychlokvašky, jako Geislerová anebo Mádl…