Romský politolog a předseda strany: Za extremismus v Parlamentu se už dávno měly rozdávat pokuty

25.12.2013 9:44

ROZHOVOR Proti extremistickým projevům, a to nejen na půdě obou komor Parlamentu, se mělo zakročit už v době, kdy veřejně vystupoval Miroslav Sládek. Senátoři, co sází na návrhy zákonů Ivany Řápkové, jsou politicky vyprahlí. Škoda, že vysoké procento Romů neumí a neví, jak volit. Na to si stěžuje Štefan Tišer, předseda Strany rovných příležitostí (SRP), v níž se sdružují hlavně politicky aktivní Romové.

Romský politolog a předseda strany: Za extremismus v Parlamentu se už dávno měly rozdávat pokuty
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předseda Strany rovných příležitostí Štefan Tišer

Jak vnímáte domlouvanou koalici. Vidíte v ní nějaké nebezpečné rysy?

Koalici ČSSD, ANO a KDU - ČSL vnímám jako jedinou funkční a životaschopnou možnost s ohledem na výsledky předčasných parlamentních voleb, o jejíž stabilitě však bude rozhodovat to, do jaké míry budou tyto strany lpět na volebních slibech, prioritách anebo ochotě vytvářet kompromisy třeba v oblasti daní, zdravotnictví nebo církevních restitucí, kde se mezi nimi tvoří největší třecí plochy.

Michael Kocáb prohlásil, že by prvním krokem ke zlepšení postavení Romů ve společnosti mohlo být obnovení funkce ministra lidských práv. Co vy na to?

Zřízení ministerstva pro lidská práva je zajisté  pozitivním a vstřícným krokem ke zlepšení postavení Romů ve společnosti a SRP má dokonce vznik tohoto ministerstva jako prioritu ve svém programu. Je však otázkou, do jaké míry bude případně vzniklé ministerstvo připravené reflektovat na dění ve společnosti a také, jestli budou Romové pouze objektem a prostředkem zájmu, nebo jestli budou součástí integrace, na které se budou spolupodílet. Součástí takového ministerstva by tedy rozhodně měla být i komise složená z romských přirozených autorit, které mají přehled o dění v lokalitách.

Kdo by byl do takové funkce nejvhodnějším kandidátem?

Nejvhodnějším kandidátem by bezpochyby byl člověk, který má poměrně vělké zkušenosti v této problematice. Sekce lidských práv kromě Romů zahrnuje třeba handicapované lidi, seniory, děti, menšiny a jiné ohrožené skupiny či jednotlivce. Mám několik kandidátů, ale teď je nebudu jmenovat, jelikož tento rezort pravděpodobně nevznikne.

Někteří romští aktivisté tvrdě kritizují sekci pro lidská práva pod Úřadem vlády ČR a Agenturu pro sociální začleňování v romských lokalitách. Jak na ně nahlížíte vy?

Byl jsem při zrodu Agentury, která byla vytvořena jako dílčí pomoc sociálního začleňování Romů. Avšak postupně si vytvořila monopol na „řešení“ sociální politiky ve státě, přestože tak, jak funguje dnes, slouží pouze představitelům Agentury, kteří si z romské problematiky udělali pro sebe výhodný byznys. Ve městech, ve kterých Agentura působí, vznikají paradoxně hlubší problémy a Romové nejsou součástí lokálního partnerství. Tak jak to může fungovat?

Nemyslíte si, že v tuzemské parlamentní politice sílí klika protiromsky zaměřených lidí?

Už od doby, kdy veřejně vystupoval Miroslav Sládek, se mělo přísně zakročit proti extremistickým projevům, a to nejen na půdě obou komor Parlamentu. Měl se vytvořit jistý etický kodex a za jeho porušení měla být stanovena finanční sankce. Protože především politici si musí uvědomit, že ačkoliv dostali mandát voličů hájit určité zájmy skupiny, ústava je zavazuje, aby tak činili s ohledem na zájem všeho lidu.  Součástí Ústavy je také Listina základních práv a svobod člověka, která říká, že právem jednoho se nesmí omezit právo druhého. Politik by se tedy především měl zdržet jakýchkoliv projevů paušalizace. Vlády už dávno měly zákonem zamezit vstup na politickou scénu politikům, kteří potírají mezinárodní úmluvy o lidských právech a nedodržují Ústavu ČR. Takoví politici se přece už jasně samodefinují na veřejných mítincích.

Co jste si pomyslel, když jste se dozvěděl, že někteří senátoři připravili s exposlankyní Ivanou Řápkovou zákony, které by měly řešit problematiku Romů a nepřizpůsobivých?

Pokud si někteří senátoři nechali vypracovat návrhy zákonů exposlankyní Řápkovou, tak to svědčí pouze o politické vyprahlosti a neschopnosti politiků problematiku řešit. Zákony, které v minulosti na toto téma vypracovala paní Řápková a Kohoutová, byly shledány jako protiústavní a nenalezly podporu ani u širší veřejnosti. V praxi by nakonec byly neúčinné a jen by zatížily úředníky byrokracií. Zavedly by represi, která by v konečném důsledku pouze ztížila život občanům.

Proč se podle Vás nedostal do Poslanecké sněmovny ani jediný Rom?

Romové v těchto volbách měli výjimečnou možnost s různými projekty uspět, čímž by dostali možnost řešit problematiku Romů. V různých politických stranách kandidovalo dvacet romských kandidátů, ale účast romských voličů byla extrémně malá. Ve volební kampani jsme zjistili, že poměrně vysoké procento Romů neumí a neví, jak volit. V náš neprospěch byla velice krátká doba na zaškolení Romů a vysvětlení důležitosti a potenciálu jejich hlasu. Romové si musí uvědomit, že dokud nebudou mít zastoupení na všech stupních od komunálního po Parlament, tak nemohou očekávat posun k lepším podmínkám, a že se i nadále bude jednat o nás bez nás.

Co byste popřál Česku do nového roku?

Přál bych si hodně věcí. Pro celou společnost slušný život, práci, bydlení , vzdělání , aby se všichni lidé k sobě chovali slušně, vstřícně, bez urážek, protiromských demonstrací, aby politici nejitřili mezi lidmi vášně, ale aby pro ně vytvářeli prostor, ve kterém by si všichni našli své využití. Samozřejmě přeji hodně zdraví, štěstí, lásky a aby byl o hodně lepší než tento rok.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš pro PL: V ČT jsou aktivističtí novináři. Zveřejnit platy moderátorů. Boj s dezinformacemi? Ne. Kalousek nahrával dotace Schwarzenbergovi

6:18 Babiš pro PL: V ČT jsou aktivističtí novináři. Zveřejnit platy moderátorů. Boj s dezinformacemi? Ne. Kalousek nahrával dotace Schwarzenbergovi

ROZHOVOR ParlamentníListy.cz přinášejí druhou část rozhovoru s premiérem Andrejem Babišem. Tentokrát…