Rudá Vostrá: Kalousek s B. Sobotkou měli zákulisní dohodu, teď hrají vabank

31.07.2013 21:21

ROZHOVOR Navenek špičkování, ve stínu za zády voličů dohoda. Tak se dlouhá léta vzájemně chovali Bohuslav Sobotka z ČSSD a Miroslav Kalousek z TOP 09, ale vláda Jiřího Rusnoka je donutila jít s barvou ven. Teď začali hrát vabank. Tak situaci popisuje komunistická poslankyně Miloslava Vostrá. V rozhovoru hovoří i o jiných komunistických subjektech nebo o dluhu své firmy.

Rudá Vostrá: Kalousek s B. Sobotkou měli zákulisní dohodu, teď hrají vabank
Foto: KSČM
Popisek: Miloslava Vostrá
reklama

Kauza tří trafikantů, bývalých členů ODS, se asi ve vnímání společnosti posunula k beztrestnosti. Je to správné? Opravdu jsou politické kšefty jen neetické, ale ne trestně postižitelné?

Důvěra veřejnosti v politiku je obrovským způsobem otřesena. Kauza tří exposlanců zatím dopadla nejhůře, jak mohla. Nedostala se před nezávislý soud, nepadl verdikt. Případ byl zastaven, aniž by zaznělo rozhodnutí o vině či nevině. Mělo by v každém případě platit, že politické kšefty, které porušují zákon, musí být trestně postižitelné.

Věříte státním zástupcům a policistům, že kauzy jako Naygová dotáhnou do konce a padnou přinejmenším podmínečné tresty?

Státní zástupci a policisté mají moji plnou důvěru. Mají to nyní těžké, jsou „ostřelováni“ různými politiky. Pokud jim nebudou kladeny umělé překážky, věřím, že případ dotáhnou do konce. Otázka trestů je věcí posouzení nezávislým soudem.

Dva poslanci podle Vás trpí letním „přehřátím“ mozku. Bohuslav Sobotka se probudil z letargie, když si řekl o možnost sestavení vlády. Miroslav Kalousek zase bezmyšlenkovitě kritizuje vládu. Proč současná vláda většinu politiků, podle průzkumů má přes padesát procent podpory veřejnosti, tak irituje?

Řadě politiků vadí, že přišli o možnost hrát si, intrikovat, spřádat zákulisní pavučiny, uzavírat různé dohody. Najednou je tu vláda, která, jak se zdá, chce pro tuto zemi něco reálného vykonat. Když už jsme u těch dvou jmen, jaký to je asi šok pro pány Sobotku a Kalouska, kteří se po léta navenek špičkují, aby se evidentně ve stínu vždy dohodli, za zády voličů. Je pozitivní, že existence Rusnokovy vlády je donutila jít s barvou ven. Takže teď hrají vabank. Uvidíme s jakým úspěchem.

Stále se hovoří o tom, jaké kostlivce ve skříni asi Jan Fischer po Miroslavu Kalouskovi na Ministerstvu financí najde. Opravdu tam podle vás nějaké nesrovnalosti objeví?

Nedisponuji žádnými interními informacemi z Ministerstva financí.

Na vás novináři vyštrachali dluh firmy SVM Drahelčice, kde jste společnicí. Jak to budete řešit?

Jedná se o zcela v této těžké době běžnou problematiku, bohužel srovnatelnou s problematikou mnoha jiných firem, kterou řeší vedení společnosti.

Dovede vláda Jiřího Rusnoka zemi, tedy získá důvěru ve sněmovně, k řádnému termínu voleb nebo ne?

KSČM stále trvá na tom, že nejlepším řešením současné situace jsou předčasné volby. To platí i tehdy, kdyby Rusnokova vláda získala důvěru. V takovém případě chceme o volbách s vládou hovořit. Samozřejmě, že především záleží na dohodě v rámci Poslanecké sněmovny. Debatu s vládou o tomto tématu ale nesmíme vynechat.

V jednom rozhovoru jste kritzovala nebo zlehčovala strany či uskupení, které by měly být KSČM blízké. Mám na mysli Svaz mladých komunistů Československa, Štěpánovu Stranu československých komunistů a Zifčákovu KSČ - ČSSP. I oni opakovaně kritizovali KSČM. Proč mezi stranami či sdruženími se slovem „komunistický“ v názvu vládne takový antagonismus?

KSČM je stranou, která nabízí program pro budoucnost této země a jejích občanů. Všechna tři jmenovaná uskupení jsou ve své podstatě sbory nostalgiků, kteří žijí minulostí a neustále se snaží oživovat její duchy. Být komunistou znamená umět se z minulosti poučit pro budoucnost. Blízkost mezi KSČM a těmito třemi organizacemi je tak v některých případech velmi iluzorní.

Vedle Marty Semelové jste dle mého pozorování nejtvrdší komunistickou kritičkou pravice a poměrů, které v zemi zavedla. Ostatně vaše jméno – Vostrá - k tomu přímo vybízí. Zažila jste si nějakou opravdu drsnou odezvu, kdy třeba padala i vulgární slova, a jak to na vás působilo?

Býti ostrou Vostrou vůči pravici, která za své vlády této zemi způsobila obrovské sociální propady, je tak trochu povinností. Tak to cítím. Klepu na dřevo, kromě anonymních e-mailů jsem se osobně zatím s vulgaritami nesetkala. Anonymy končí v koši.

Podle některých komentátorů by KSČM ve vládě vybouchla, protože za třiadvacet let v opozici už není schopna vládnout. Dokládají to příkladem, kdy Francois Mitterand měl ve vládě komunisty, kteří ale neskončili moc slavně. Co vy na to?

Tito komentátoři vydávají svá přání za realitu. KSČM získala vedoucí pozici v Ústeckém kraji, v dalších regionech se na vedení krajů podílí. Nevšimla jsem si, že by se kraje bortily. Jinou věcí je personální výběr, tam musíme být pečlivější, abychom nezavdávali příčiny k útokům. Vím, že toto vše bychom na vládní úrovni zvládli. Kompetentních odborníků máme dostatek. Na druhou stranu platí, že jsme si vědomi francouzské zkušenosti. Nejenom vědomi, ale jsme i poučeni.

Nemyslíte si, že globalizace společnosti, špiclování občanů a další mezinárodní jevy vedou lidstvo do jakéhosi stavu područí několika nadnárodních koncernů či bohatých rodin?

Zvyšující se míra kontroly našich životů je samozřejmě alarmující a vybízí k zamyšlení, jak tento trend zvrátit. Globalizaci pod taktovkou nadnárodních koncernů se musíme postavit globalizací „dolních deseti milionů“. Jde o solidaritu a spravedlnost v globálním pojetí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vicepremiér Havlíček bez přetvářky: Jedeme hekticky, občas děláme chyby. Připravujeme rekordní věci

16:11 Vicepremiér Havlíček bez přetvářky: Jedeme hekticky, občas děláme chyby. Připravujeme rekordní věci

ROZHOVOR „Celkově naše ekonomika obstála velmi dobře, všech devět hlavních ratingových agentur nás d…