Rusko bude náš spojenec proti muslimům, kteří chtějí vládnout světu, říká plukovník Dubec, který prošel RAF

29.04.2015 8:26

70 LET OD KONCE 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Je třeba zachovat klid a vše brát s nadhledem. Rusko sice jde na ostří nože, ale stane se velkým spojencem Evropské unie a USA ve chvíli, kdy pochopí hrozbu radikálního islámu. To říká veterán druhé světové války, plukovník Alois Dubec, který bojoval s italskými partyzány a pak prošel výcvikem u Royal Air Force (RAF).

Rusko bude náš spojenec proti muslimům, kteří chtějí vládnout světu, říká plukovník Dubec, který prošel RAF
Foto: luhacovice.cz
Popisek: Plukovník Alois Dubec (ještě coby podplukovník) a plukovník Emil Boček
reklama

"Budeme se muset nějak vyrovnat s militantním islámem. Islámský stát v Iráku a Sýrii, to je nacismus. Tam jsou fanatici jako byli v Japonsku za druhé světové války kamikaze. Tam jezdí bojovat mladí lidé, což je velmi nebezpečné. V budoucnu půjde o společného nepřítele. A bude to velmi brzy. V Rusku je totiž také mnoho muslimů," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz plukovník Alois Dubec s tím, že se hrozí dne, kdy Irán vyvine atomovou bombu. V tu chvíli prý Rusko pochopí, že je zle a musíme se mít všichni na pozoru.

Na východě zkusili hodně

"Když jsem se setkal s vojáky z východní fronty anebo třeba s Františkem Fajtlem, jenž se účastnil těžkých bojů o Ostravu, vždy jsme si říkali, že politika je zrádná věc. My, jako vojáci, to bereme s nadhledem. Na východě ale zkusili chlapci hodně," začíná s vyprávěním Dubec a v dobrém vzpomíná na prezidenta Edvarda Beneše. "Věřili jsme Benešovi i tomu, co pak udělal. Byl zrazen Francií, zčásti i Velkou Británií, z čehož se odvíjelo jeho poválečné smýšlení. O SSSR si udělal představu, že bude dobrým spojencem," dodává.

Dnešní názorové přestřelky vyvolal zběh událostí, ale podle něj je třeba zachovat klid. "Rusko sice jde na ostří nože, ale nevěřím, že by chtělo válku. I když to, co proběhlo na Krymu a na Donbase, ukazuje na jejich dravou politiku, podle mě se to srovná. Pak bude velkým spojencem Evropské unie proti muslimskému světu, proti jejich radikálům. To je třeba brát do úvahy. Ti chtějí vládnout světu. Muslimové jsou zdánlivě velmi pokorní, ale jen zdánlivě," podotýká Dubec.

Partyzán, pak cvičený pro RAF

Nedávno oslavil dvaadevadesáté narozeniny. Ostatně podobných lidí z britského Královského letectva, kteří bojovali za druhé světové války, už ve světě moc nežije. Alois Dubec se narodil v roce 1923 ve vesničce Vlachova Lhota nedaleko Valašských Klobouk. Aby se vyhnul totálnímu nasazení, vstoupil v roce 1941 do protektorátního vládního vojska a v roce 1944 byl přesunut do severní Itálie. Tehdy ještě s několika dalšími vojáky přešel na stranu italských partizánů. V horách s nimi strávil několik měsíců, u vesnice Borna třeba bojoval proti německým důstojníkům.

Pak přes Švýcarsko a Paříž nakonec doputoval do anglického Southendu, kde byl vybrán pro pilotní výcvik u RAF. Válka v Evropě ale již končila, takže absolvoval jen teoretický výcvik a pár seskoků. Do vlasti se vrátil začátkem srpna 1945. Nejdříve sloužil v armádě, ale pak se živil jako geometr, pracoval na stavbách silnic a tak dále. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy emigroval do Švýcarska. Po roce 1989 se začal pravidelně vracet domů a po dalších sedmi letech se do Česka přestěhoval natrvalo.

Válka je krutá

Ve svém věku má názory zcela jasné a mluví zcela otevřeně. "Máme povinnost vůči NATO, musíme plnit spojenecké závazky. Musíme zůstat spojenci NATO a USA. Všechny ty politické zvraty vnímám, ale věřím, že mladí lidé, co se dostávají postupně do parlamentu budou rozumní. S Ruskem se je třeba domluvit," vysvěltuje.

"To víte, že se na Putina dívám z určitou obavou. Využívá situace. Všech ústupků po první i druhé světové válce Rusko vrchovatě využilo. Je to trochu zklamání, že v té cestě pokračuje, ale nevěřím, že je to trvalé. Válčí se, i když regionálně, po celém světě. Nicméně hlavně Islámský stát v Iráku a Sýrii je alarmující. V postupu proti němu bychom měli být jednotní," dodává s tím, že by měl být člověk sice připraven na všechno, ale brát to s klidem, protože je mnohem větší pravděpodobnost, že k žádné obrovské válce nedojde. Válka je totiž strašná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roušky brání šíření viru? Lockdown brání šíření viru? Markéta Šichtařová do toho hodila vidle svou verzí. Tady je

17:35 Roušky brání šíření viru? Lockdown brání šíření viru? Markéta Šichtařová do toho hodila vidle svou verzí. Tady je

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Neexistuje souvislost mezi lockdowny a počtem úmrtí na 100 tisíc obyvat…