Šándor: To je fakt síla, srovnávat Putina s Hitlerem. Zvláštní, že se nikdo neptá na jistou věc ohledně Skripala

27.03.2018 14:10 | Zprávy

ROZHOVOR „Je třeba si položit otázku, komu by to prospělo? Nedává vůbec žádný smysl, aby ruská oficiální místa takto reagovala,“ říká v rozhovoru pro PL.cz k pokusu o vraždu agenta Skripala a jeho dcery brigádní generál v záloze, nyní bezpečnostní poradce Andor Šándor. Ruská stopa se sice nabízí, ale měli bychom podle něj pracovat na základě nějakých důkazů. „Tvrzení Borise Johnsona, že k tomu dal Putin osobně příkaz... Johnson u toho osobně byl? Nebo mají odposlech Putinovy kanceláře? Jak se to dozvěděl? Myslím, že je to těžká nechutná rána mimo prohlásit, že Putin zneužije mistrovství světa ve fotbale k propagaci své země jako Hitler olympiády v roce 1936. Přirovnávat tohle k Hitlerovi, to je fakt síla,“ dodává.

Šándor: To je fakt síla, srovnávat Putina s Hitlerem. Zvláštní, že se nikdo neptá na jistou věc ohledně Skripala
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Generál Andor Šándor v Ostravě

Už 22 zemí oznámilo, že vyhostí ruské diplomaty kvůli pokusu o vraždu dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervově paralytickou látkou Novičok. Česko se rozhodlo pro vyhoštění tří diplomatů, což je vzhledem k velikosti země silnější reakce. Je to i tím, že nás Rusko naštvalo tím obviněním, že Novičok je mimo jiné možná i od nás?

Myslím, že to byla zásadní chyba, že Rusko označilo Česko za možného původce toho plynu Novičok. To přehnali. I když si myslím, že to tak nemysleli. Každopádně to tak vyznělo. Premiéra to hodně rozčílilo, takže to asi hrálo roli v tom počtu. Srovnatelně velké země k nám vyhostily jednoho diplomata, což můžou v Moskvě požadovat za symbolické gesto. Nic co by mělo poškodit vzájemné vztahy. Pořád se pohybujeme na úrovni toho, že reagujeme na žádost Velké Británie. Neviděli jsme a bůh ví jestli vůbec uvidíme nějaký důkaz. Postavilo se to do polohy solidarity s Velkou Británií. Ano, označení Novičok versus Česká republika stálo za tím momentem, že jsme vyhostili víc diplomatů, než bychom vyhostili, kdyby tam nebyla konotace na tento bojový plyn.

Prezident Zeman pověřil BIS, aby pátrala po tom, zda byl na území Česka vyvíjen nebo skladován nervový plyn Novičok. Hned to samozřejmě mnozí interpretují jako další prezidentův proruský krok, ale dá se to vyloučit, že za minulého režimu tento nervový plyn u nás byl? Napadá mě, že možná o tom mají Rusové větší přehled než my...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Advokátka Hustáková: Jaro 2026, konec války na Ukrajině. Minerální dohoda? Trumpova zástěrka

4:46 Advokátka Hustáková: Jaro 2026, konec války na Ukrajině. Minerální dohoda? Trumpova zástěrka

„První reálná možnost ukončení války na Ukrajině je jaro 2026. Letos určitě ne,“ sdělila Parlamentní…