Schůzka v Bílém domě? Nic nečekat. Nic. Jede si jen pro fotku s Trumpem... Nálož Babišovi od známého exposlance ČSSD

02.03.2019 8:26

ROZHOVOR „Problémem je připravenost – ministerstvo financí podcenilo situaci a na příjmové stránce rozpočtu byli příliš optimističtí,“ upozorňuje bývalý poslanec ČSSD Stanislav Huml. Nelíbí se mu ani kritika Andreje Babiše směrem k devadesátým létům. Huml sice souhlasí, že tehdy došlo k tragickému rozprodávání průmyslu, avšak na druhou stranu upozorňuje, že v tomto případě zloděj křičí: Chyťte zloděje! Podle něj by měl současný premiér spíše mlčet, ale pravděpodobně by i za dvacet let ve vládě vykřikoval, že není politikem a že za nic nemůže.

Schůzka v Bílém domě? Nic nečekat. Nic. Jede si jen pro fotku s Trumpem... Nálož Babišovi od známého exposlance ČSSD
Foto: Úřad vlády
Popisek: Premiér Andrej Babiš v rámci oslav stého výročí konce první světové války navštívil v Paříži galerii Centre Pompidou
reklama

Kde se jako první projeví, pokud se ukáže, že česká vláda se nedostatečně připravila na zpomalující ekonomiku?

Stačí, když ekonomika poběží tak, jako dosud, ale pravda je, že definice růstu dělá státní rozpočet a v tom je možná ten problém. Tím, že ekonomika nedělá, co vláda předpokládala, když tvořila rozpočet, způsobila samozřejmě nynější výpadky v příjmové části rozpočtu. Takže stát z toho může mít problém ve výplatě státních zaměstnanců, s výplatami obecně, doplatky do zdravotnictví, do sociálních služeb a dalších věcí. Takže ano, problémem je připravenost – ministerstvo financí podcenilo situaci a na příjmové stránce byli příliš optimističtí.

Premiér Andrej Babiš neustává v kritice devadesátých let. Obviňuje tehdejší vlády, často ODS, že vznikly nevratné škody a ničení demokratického systému. Lze s tímhle argumentem uspět, když je hnutí ANO u moci druhé volební období?

Určitě ne, protože on je jeden z těch, kdo v devadesátkové zlaté době získal Agrofert, a nyní bude klást otázky, jakým způsobem Agrofert získal. Na to se přesně hodí klasické přísloví, jak zloděj křičí: Chyťte zloděje! Myslím, že zrovna tento premiér by spíše měl mlčet, co se devadesátých let týče. Stále to opakuje, a i kdyby byl dvacet let ve vládě, bude říkat, že není politikem a že za to nemůže.

V rozhovoru s Vlastimilem Tlustým, bývalým ministrem financí za ODS, jsem toto s ním probírala. Jednak použil stejný argument jako vy, tedy že Andrej Babiš v podstatě vznikl v devadesátých letech, ale také mi řekl, že po tom čtvrtstoletí, než nastoupilo hnutí ANO do vlády, existovaly alespoň nějaké rezervy, a ty že prý současná vláda utratila….

Anketa

K jakému volebnímu výsledku směřuje ČSSD v příštích sněmovních volbách?

12%
85%
hlasovalo: 11731 lidí
Tak hluboko do toho nevidím, ale to, že se Babiš chová úplně stejně, jako se chovali ti před ním, vnímám a vidím to i kolem sebe na personální politice. Takže ne, já si myslím, že tahle kritika není od Andreje Babiše oprávněná, určitě ne. Ale na druhou stranu devadesátá léta, co se rozprodání našeho průmyslu týká, byla opravdu katastrofa, to je pravda.

Takže následky z těch let si dodnes neseme...

... nemáme Poldi Kladno, nemáme ČKD, máme v bídném stavu Aero Vodochody, mám pokračovat?

Nemusíte, ty kauzy jsou známé...

... to je prostě stejné. Prodali jsme vodu, Proboha. ODS privatizovala věci, které se privatizovat neměly, a ty následky si opravdu poneseme.

Abychom uzavřeli toto téma, něco na tom podle vás je, že si neseme důsledky z tehdejší doby, ale současný premiér by tyto argumenty po dvou volebních obdobích už používat neměl.

Ano, tak.

Premiér Babiš je pozván do Bílého domu americkým prezidentem, zatímco český prezident na pozvání čeká. Co můžeme očekávat od schůzky premiéra malé evropské země s prezidentem mocnosti?

Vůbec nic. Opravdu vůbec nic. To je prostě jen spíše úspěch PR týmu Andreje Babiše, že se s ním bude moci vyfotit. Pro Českou republiku to nepřinese vůbec nic. Já přínos nevidím, nedovedu si představit, co by nám setkání mohlo přinést. Byl tam i Nečas, pokud se nepletu, a nepřineslo to vůbec nic. Proč by to mělo něco přinést Andreji Babišovi? Leda by vyjednal něco pro Agrofert, to bych se nedivil, kdyby tomu tak bylo. To ale nebude s Trumpem, spíše v rámci návštěvy Spojených států.

Fotogalerie: - Sjezd ČSSD 2019

Jan Hamáček hovoří k delegátům sjezdu ČSSD
Delegáti  sjezdu ČSSD
Jaroslav Foldyna mezi delegáty sjezdu ČSSD
Prezident Miloš Zeman hovoří na sjezdu ČSSD, sledu...
Vystoupení prezidenta Zemana na sjezdu ČSSD
Jaroslav Foldyna na sjezdu ČSSD

Téma syrských uprchlíků je zpátky, europoslankyně Michaela Šojdrová přivezla seznam 14 dětí. Andrej Babiš staví vesnici pro 150 dětí přímo v Sýrii. Která forma pomoci je lepší?

Bezesporu na místě samém, tam je potřeba, aby se vytvořily podmínky pro obnovu Sýrie. Abychom pomáhali přímo v místě, pomáhali návratu rodičů, kteří odešli, pomáhali stavět školy, nemocnice a všechno, co tamní infrastruktura ztratila v důsledku bojů. Je potřeba pomáhat tam, a rozhodně není potřeba vytrhávat děti z jejich přirozeného prostředí, kde se narodily, naučily jazyk, a brát je do cizí země. Z toho budou problémy.

Co tím Šojdrová sleduje?

Volby do Evropského parlamentu, ona se potřebovala nějak zviditelnit a u některých sluníček jí to pomůže.

Jak se podle vás má Evropa chovat k džihádistům, kteří se chtějí vrátit do Evropy? Evropské státy je musí přijmout zpět, pokud se jedná o jejich občany, mezi nimi jsou i ti, kdo občanství ztratili, či ho nemají. Jak k tomu přistupovat?

Anketa

Co provést s bojovníky Islámského státu, kteří se chtějí vrátit do Evropy?

16%
81%
hlasovalo: 15630 lidí
Zaregistroval jsem v uvozovkách hezký outsourcing, kdy je ze Sýrie posílají do Iráku a v Iráku je popravují bez soudu. Bez soudu se mi to nelíbí. Ale na druhou stranu se nedivím státům, které seberou občanství čověku, jenž utekl k Islámskému státu. Nedivím se, přijde mi to z hlediska ústav a lidských práv trochu přes koleno, protože když jsem občanem České republiky, narodil jsem se tady a představa, že by mi sebrali občanství, mi nesedí. Ale moc se nedivím hledisku, že doma džihádistu prostě mít nechci. Jinak správný postup je, že by se občané v rámci vyhoštění ze Sýrie měli vrátit domů a tam být postavení před soud. Minimálně jde o službu v cizím vojsku a teroristické činy obecně – pak je důkazní nouze. Jedna věc je chytit někoho na území Islámského státu možná i se zbraní, a druhá prokázat, že spáchal nějaký trestný čin. Ale služba v cizím vojsku to určitě jem a bude to takve všech státech.

Platí nutný návrat i o těch uprchlících, kteří do Evropy dorazili v roce 2015 a 2016?

Ne, to jsou úplně jiní lidé, občané Sýrie, Iráku, různých jiných států. Takže pokud nezíská občanství České republiky, či jiné, musí zpět. A já bych velmi rád, aby při jakémkoliv trestném činu byli vyhošťováni automaticky. Člověk, který porušuje zákony země, která mu pomohla, v ní nemá co dělat.

Bývalý armádní šéf Jiří Šedivý v rozhovoru pro Reflex pronesl, že do Evropy bude chtít nová generace migrantů z Afriky, v důsledku čehož se evropská společnost radikalizuje pod heslem, že „násilí plodí násilí“. Lze s tímto pohledem souhlasit?

Násilí plodí násilí, to má pravdu. I některé teroristické útoky, když se podíváme nejen na Západ, ale i na Východ – v Moskvě útočily „černé vdovy“, jestli si dobře pamatuji, z Čečny, protože jim Rusové zabili jejich manžely v rámci souboje o samostatnost Čečenska. Násilí plodí násilí, to je obecně pravda, ale z druhé strany jde o to, abychom byli schopni si vlastní území ochránit. Já myslím, že nemáme přijímat lidi, kteří sem přicházejí vraždit. To bychom měli být schopni rozklíčovat už na hranicích Evropské unie a těmto lidem dát červenou.

To ano, ale vzhledem k tomu, co se děje v Německu a v dalších státech, to evidentně neumíme...

... to je další věc. A návrat k tomu, co tvrdím od samého začátku; potřebujeme hlídat hranici schengenského prostoru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novinář Komárek: Význam ČT padá a bude stále padat. Politici ho přeceňují. A zpravodajství? Ta tendenčnost z toho kouká jak lejno z košile. Lidé to vidí

8:05 Novinář Komárek: Význam ČT padá a bude stále padat. Politici ho přeceňují. A zpravodajství? Ta tendenčnost z toho kouká jak lejno z košile. Lidé to vidí

30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII Novinář, spisovatel a bývalý politik Martin Komárek byl u toho, kdy…