Šéf IZIP: Zahraniční investor garantuje rozvoj Elektronických zdravotních knížek

07.11.2011 13:09

ROZHOVOR Změna vlastnické struktury ve společnosti IZIP, která provozuje systém elektronického zdravotnictví - službu Elektronických zdravotních knížek (EZK), vzbudila v poslední době velký zájem médií. Na bližší podrobnosti k celé transakci a na to, co aktuální změny přinesou klientům této služby, jsme se zeptali ředitele společnosti IZIP Jiřího Paška.

Šéf IZIP: Zahraniční investor garantuje rozvoj Elektronických zdravotních knížek
Foto: redakce
Popisek: Jiří Pašek
VZP ČR oficiálně deklarovala svůj zájem získat majoritu ve společnosti IZIP usnesením Správní rady ze dne 27.6.2011. V srpnu k navýšení tohoto podílu došlo, ovšem zbylých 49 procent získal zahraniční investor. Jak a proč k tomu došlo?

Správní rada VZP ČR podmínila spuštění pilotních projektů Akordu 2G, které mají za úkol mimo jiné i ověřit službu Elektronických zdravotních knížek, jakož i další využívání služby EZK pro pojištěnce VZP ČR, nabytím majoritního podílu VZP ČR ve společnosti IZIP. Management i akcionáři společnosti IZIP se rozhodli akceptovat požadavek na majoritní kapitálový vstup VZP ČR do společnosti IZIP za nominální hodnotu akcií (tedy za cenu cca tisíckrát nižší, než je tržní - hodnota akcií společnosti IZIP, a.s., je totiž oceňována dle různých analýz od 1,5 mld. do 2,5 mld. Kč), ale zároveň požadovali vytvoření prostředí pro službu EZK, které umožní úspěšnou realizaci projektu v České republice a jeho následný rozvoj do zahraničí, zejména v zemích Evropské unie. Management společnosti IZIP, ve shodě s tehdejšími akcionáři, jednal od března letošního roku s potencionálním zahraničním investorem a po provedené analýze byl realizován vstup tohoto strategického investora, a to prostřednictvím společnosti eHIeHealth International AG (eHI).

Právě společnost eHI se stala centrem spekulací médií například díky možné hrozbě arbitráže. Můžete tuto záležitost vyvrátit?

To rád vysvětlím. Společnost eHI byla zřízena za účelem investice do systému IZIP ve spolupráci se zahraničním investorem a s advokátními kancelářemi v ČR i Švýcarsku. Jejím úkolem bylo shromáždit akcie od bývalých akcionářů, umožnit investorovi provést audit společnosti IZIP, a.s., a umožnit také kapitálový vstup zahraničního investora. Tento postup je pro takto strategické transakce zcela běžný a standardně chrání obě strany procesu. Investor se vzdal dle smluvní úmluvy, ihned po nabytí kapitálové účasti ve společnosti IZIP, majoritního podílu ve prospěch VZP ČR, což bylo nedílnou podmínkou vstupu tohoto zahraničního investora do společnosti IZIP. Akcionářům bylo doporučeno po dohodě s investorem realizovat transakci jako bezúplatnou, nebo prodej za nominální hodnotu, a to v rámci širší strategické obchodní dohody. Jméno investora bude oficiálně zveřejněno, pokud budou všechny potřebné kroky dokončeny, pravděpodobně koncem roku -jedná se o zahraniční společnost, která podniká i v oblasti elektronizace zdravotnictví.

Co se týká potencionální arbitráže, tak jde o zcela nesmyslnou fabulaci médií. Nejsou totiž splněny podmínky pro případnou arbitráž - žádná ze smluv neobsahuje rozhodčí doložku ani jiné ustanovení o volbě sudiště.

Jaký je aktuální stav? Má již VZP ČR ve společnosti IZIP skutečně majoritu?

V současné době, oba vlastníci, majoritní VZP ČR i minoritní eHI, realizují nezbytné kroky k fyzickému převzetí akcií a výkonu svých akcionářských práv. Žádní další vlastníci akcií společnosti IZIP, a.s., nejsou. Nikdo z bývalých akcionářů není majetkově účasten ve společnosti eHI, část výkonných manažerů (bývalých akcionářů) společnosti je však motivována manažerskou smlouvou vázanou na rozvoj projektu v ČR i zahraničí. VZP ČR má již v tuto chvíli 51 procent, tedy plnou kontrolu nad společností i službou EZK.

Co samotná změna vlastnické struktury společnosti IZIP bude znamenat pro uživatele systému a na druhé straně pro lékaře?

Zjednodušeně řečeno: přinese samá pozitiva. Služba Elektronických zdravotních knížek se dostává posílením majetkové účasti VZP ČR a vstupem silného strategického partnera do další etapy svého rozvoje. Vyšší participaci a tím i kontrolu ze strany VZP ČR a transparentní majetkovou strukturu požadovala v minulosti sama odborná lékařská veřejnost. V nejbližší budoucnosti budeme usilovat o maximální rozšíření služby EZK, její každodenní využívání lékaři a ostatními zdravotnickými pracovníky. Z dlouhodobého hlediska pak chceme, aby se systém stal součástí komplexního národního řešení, které povede k efektivnějšímu fungování českého zdravotnictví a k preventivnímu postoji obyvatel ke svému zdraví.

Zmínil jste, že běží pilotní projekt Akord 2G. Můžete nám jej přiblížit?

Program Akord 2G probíhá již od začátku září 2011 ve dvou pilotních krajích České republiky -  v Karlovarském kraji a v Kraji Vysočina. Akord 2G,jehož součástí je i služba EZK, aktivizuje sdílení zdravotních informací pacientů v elektronické podobě a maximalizuje využívání jednotlivých nástrojů elektronického zdravotnictví.Ve svém důsledku tento program kvality péče zdravotní pojišťovny VZP ČR přinese bezpečnější, kvalitnější a efektivnější zdravotní péči.

Jak je nyní systém IZIP využíván? V médiích se často objevuje odmítavý postoj lékařů. Čím si vysvětlujete tento jejich přístup?

Služba Elektronických zdravotních knížek je zcela funkčním systémem -z technologického hlediska nabízí všechny potřebné a požadované parametry. Věřím, že většina lékařů velmi dobře chápe, co jim služba EZK přináší.Právě na postoji k elektronizaci zdravotnictví je dobře vidět, komu (například farmaceutickým lobby)ve své podstatě netransparentní a nepřehledné prostředí ve zdravotnickém systému vyhovuje a kdo z této situace těží. A nejde o nějaké „drobné".Jedná se o miliardy korun ročně, které následně chybí právě na léčbu pacientů.Proto se setkáváme neustále s cílenými útoky a mediálními kampaněmi, jež mají za cíl očernit jediný funkční systém elektronického zdravotnictví v ČR - službu Elektronických zdravotních knížek.

TÉMA IZIP:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Normalizace? Vždyť ti umělci netuší, o čem mluví. Režisér Ilja Racek natvrdo hovoří o urážce národa

16:30 Normalizace? Vždyť ti umělci netuší, o čem mluví. Režisér Ilja Racek natvrdo hovoří o urážce národa

POLOČAS HORKÉHO ROKU „Co mi spíš vrtá hlavou je vize, že po možném odchodu premiéra budou demonstrac…