Šéf Okamurových poslanců promluvil natvrdo o Romech, zdražování, Zemanovi i lžích ODS

27. 11. 2013 4:35

ROZHOVOR Předseda poslaneckého klubu Úsvitu Radim Fiala míní, že ODS utrpěla debakl, protože lhala voličům. Podporuje vystoupení z EU s tím, že si zachováme volný obchod a výhody jako Švýcarsko či Norsko. Odmítá pozitivní diskriminaci a nepřizpůsobivé považuje za problém. Odmítá politiku multikulturalismu. Prezidenta Miloše Zemana respektuje, i když s ním v řadě věcí nesouhlasí.

Šéf Okamurových poslanců promluvil natvrdo o Romech, zdražování, Zemanovi i lžích ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Radim Fiala
reklama

Anketa

Vadilo by vám, kdyby Babiš coby ministr financí byl prokazatelný spolupracovník StB?

29%
71%
hlasovalo: 31505 lidí

Co říkáte výsledku voleb?

Ukázalo se, že lidé chtějí zásadní změnu. Dostaly šanci nové subjekty. Výsledek voleb znamená velkou odpovědnost pro politickou reprezentaci, která byla zvolená. Lidé budou velmi pečlivě posuzovat, jak se naplňují volební programy a kdo kázal vodu a pije víno. Z hlediska hnutí Úsvit považuji fakt, že jsme se dostali do sněmovny, za velký úspěch. Vzhledem k nepřízni medií, krátkému času a skromným prostředkům na kampaň.

A čekal jste tak velký úspěch ANO a propad ČSSD?

To mě opravdu nepřekvapilo. Lidé už nevěří stávajícím parlamentním stranám, chtěli dát možnost novým politickým stranám a hnutím.

Co jako bývalý člen ODS říkáte výsledku občanských demokratů?

Jsem rád, že se nám podařilo v Olomouckém kraji porazit v parlamentních volbách obě dvě bývalé vládní strany, jak ODS tak TOP 09. V případě ODS mohu říct pouze jediné: lhát voličům se nemá.

Václav Klaus hovořil o tom, že bychom měli vystoupit z EU. Podpořil byste referendum o vystoupení z unie?

Česká republika potřebuje především zákon o všeobecném referendu. Je to klíčový bod našeho volebního programu. Chceme vyvolat debatu o zásadních změnách v evropské integraci. Pokud nedojde ke změně evropské integrace, od Evropy úřednické, regulující, k Evropě skutečně volného trhu a hlavně směrem k Evropě, která by byla svazkem národních států, potom je na místě zeptat se občanů. A osobně lidem řeknu: zvažme, jestli má smysl zůstávat v tomto novodobém „Sovětském svazu“, který podle mého soudu dopadne stejně jako ten předchozí. Pojďme raději nést náklady z vystoupení a vydejme se stejnou cestou jako Švýcarsko a Norsko.

Proč si myslíte, že by byl pro nás status Švýcarska, které má dvoustranné dohody o volném obchodě s EU, či Norska, které je členem Evropského hospodářského prostoru, výhodnější než stav nynější?

Naši eurohujeři nás straší, že by odchod z EU pro Českou republiku znamenal, že bychom se stali izolovaným ostrůvkem v Evropě. Jsou to nesmysly. Můžeme najít způsob spolupráce, který může být založen na příkladu Švýcarska a Norska. Nejde o žádné fantazírování. V tuto chvíli jedná Británie o tom, že půjde jinou cestou.  Tuto cestu volí proto, že nemá důvěru v ekonomickou budoucnost EU. Vezměte si, kolik let trvá ekonomická krize v České republice. Evropské regulace a přerozdělování jsou bezesporu jednou z příčin této krize. A eurohujeři nám stále tvrdí, že nemáme jinou možnost než to snášet. Švýcarsko a Norsko mají výhody z přístupu na trh EU, ale nemají nevýhody z členství v EU.

Čili ani neuvažujte o podpoře přijetí eura...

Přijetí eura pro Českou republiku je nesmysl. Je to nestabilní politický projekt. V tuto chvíli musíme řešit, jestli dál být součástí této evropské integrace. Přijímáním eura bych se teď vůbec nezabýval.

Co říkáte devizovým intervencím České národní banky? Není fixní kurs vůči euru dělostřeleckou přípravou na přijetí eura?

Několikrát jsem opakoval, že kroku ČNB nerozumím a považuji důvody, které ČNB uvádí, přinejmenším za sporné. Nevěřím, že dojde k výrazné podpoře exportu a hlavně nevěřím, že to povzbudí lidi k většímu utrácení. Pokud chtěla ČNB zvýšit inflaci, mohla zřídit každému občanovi účet a natisknout na něj každému zhruba 20 tisíc korun. Byl by to taky výrazný proinflační krok a podle mého soudu lepší než za natištěné miliardy kupovat eura. Zvýšily by se ceny, zvýšila by se spotřeba a zvýšila by se inflace. O spekulacích, které se týkají postoje ČNB k přijetí eura, ale nechci spekulovat. Pokud by se takové spekulace časem potvrdily, šlo by v novodobé české historii o bezprecedentní poškození zájmů ČR a jejich občanů.

Jak se díváte na problematiku Romů a takzvané politické korektnosti?

V České republice neexistuje romský problém. Romů je zde dle oficiálních údajů asi 20 až 30 tisíc. U nás existuje jen problém s nepřizpůsobivými lidmi, který dnes už nejsou motivováni vydělávat si na živobytí prací. Tito lidé jsou dnes objektem obchodu s bídou na jedné straně a na druhé straně v některých místech České republiky už páchají tak rozsáhlou kriminální činnost, že se stávají vážným problémem pro normální život běžných občanů. Jsem jednoznačně proti jakékoliv pozitivní diskriminaci a musí platit rovný přístup k lidem.

A jaký je váš názor na problematiku islámu a imigrace?

Zopakuji jen, co říkám stále. Katastrofální imigrační politika některých zemí Evropy je dnes největší hrozbou pro naši bezpečnost. Pokud v České republice udeří teroristé, pak nepřijdou z Afghánistánu, ale s předměstí Paříže, nebo jiných ghett muslimských menšin v Evropě. V programu Úsvitu požadujeme přísnou imigrační politiku. To vůbec není žádná xenofobie. Rádi zde přivítáme každého, kdo přijde pracovat a podnikat. Pokud chce někdo získat české občanství, pak ať přijme naše zákony a respektuje naše zvyky a kulturní tradice. Jestli ale někoho uráží vánoční svátky a za nadřazené právo považuje právo šária, jde o jinou situaci. Takovým lidem jasně vzkazujeme: Česká republika není vaše země. Jděte tam, kde šária platí. V dobrém a vzájemné úctě se pak můžeme navštěvovat jako turisté.

Poslední otázka. Je podle vás Miloš Zeman dobrý prezident?

 Naprosto ze zásady mám velkou úctu k instituci prezidenta jako takové. S konkrétní osobou, která tento úřad vykonává, mohu v mnoha věcech nesouhlasit, ale chci to dělat vždy s respektem. Miloš Zeman je nepochybně politický profesionál. V posledních volbách se nechoval jako nadstranický prezident a podporoval svoji politickou stranu. Soud nad tím vynesli voliči.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto musí vidět i Drahoš skrze své falešné brýle. Zlatá žíla pana Prymuly. Vyoral odhaluje, co na nás kují pod rouškou nouzového stavu

15:57 Toto musí vidět i Drahoš skrze své falešné brýle. Zlatá žíla pana Prymuly. Vyoral odhaluje, co na nás kují pod rouškou nouzového stavu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Všichni po tom voláme, obhajoval ministr Blatný další posílení prav…