Tím prvním rizikem by podle něho byl start nové vlny globalizace, na jejímž počátku by prý byly gigantické investice s určujícím vlivem amerického kapitálu. Od toho by se odvíjela změna hospodářské mapy světa a následovaly by obrovské změny výrobní struktury členských zemí dohody o TTIP s návaznostmi na pracovní příležitosti a jejich velké přesuny.
Tyto procesy by dle něho zcela jistě snížily roli jednotlivých států a jejich vlád a dále by posílily vliv nadnárodních korporací. Po globalizačních procesech ekonomické povahy by následovaly obdobné procesy společenské, které by pronikaly do života každého z nás v míře mnohem větší, než je tomu doposud.
V našem zájmu je globalizační procesy přibrzdit a podpořit nezávislost
„Druhé riziko se týká nesporně úrovně bezpečnostních a sociálních standardů, které jsou v USA na nižší úrovni, než je tomu v Evropě. Nejde přitom jenom o potraviny, ale i o průmyslové výrobky, a zejména o sociální aspekty ve výrobním procesu. Rozhodně by zde byl tlak na obecné snížení těchto standardů, což není pro nás cesta. Pokud se týká zemědělství, tak by došlo k přetlaku na agrárním trhu EU v důsledku dovozu potravin z USA, které se vyrábí v lepších přírodních podmínkách, a tudíž je EU těžko schopná konkurence,“ míní Veleba.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík