Šéf Soukromníků Bajer: Až lidé poznají důsledky EET, může Babiš prohrát příští volby

01.12.2016 15:58

ROZHOVOR Předseda Strany soukromníků ČR Petr Bajer, který patří mezi dlouhodobé odpůrce EET, míní, že i lidé, kteří systému dříve tleskali, změní názory. Stačí si prý počkat několik měsíců, až budou známy důsledky evidence tržeb a počty podnikatelů, kteří ukončí svoji činnost. Podle Bajera to klidně může Andreji Babišovi prohrát příští volby.

Šéf Soukromníků Bajer: Až lidé poznají důsledky EET, může Babiš prohrát příští volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany soukromníků ČR Petr Bajer

Pane předsedo, dnes je první den, kdy v praxi platí elektronická evidence tržeb, proti které jste od počátku brojili. Už teď se objevují informace od pivovarů, že stovky hospod, hlavně na malých vesnicích, končí. Může podle vás ministra Babiše něco podobného přinutit, aby opatření zrušil?

Mám obavu, že pokud se nám nepovedou kroky, které ve středu v senátu představil náš senátor Ivo Valenta, bude muset dojít k tomu, že EET dopadne na další skupinu, a to jsou drobní prodejci. Toto už pak pocítí většina obyvatel našeho státu a především v malých městech a vesnicích. Samozřejmě musím říct, že už i na zastupitelstvech se probírá, jak budeme pomáhat přestárlým obyvatelům třeba při zásobování potravinami, protože malé krámky, které se zotavily po ukončení činností „jednoťáckých“ obchodů, se na vesnice vrátily a teď to zase končí.

Z pozice místostarosty v Holicích můžu říct, že opravdu je velký odliv malých hospod, velký odliv malých krámků se zeleninou, s domácími výpěstky atd. To se bude muset nějak řešit.

Anketa

Co říkáte na to, že hospodští zavírají kvůli EET?

hlasovalo: 13541 lidí

Máte pravdu, že pivovary signalizují odliv hospod, protože vidí velký pokles objednávek. To můžu potvrdit, protože jsem sám slavil s pivovarem v Pardubicích 145 let a probírali jsme detailně, jak jsou připravení, a ti čekají velký úbytek hospod.

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš zhruba týden před spuštěním EET přišel s některými změnami, které by se dotýkaly té další vlny spuštění evidence tržeb. ČSSD se to nelíbí, premiér proti tomu vystoupil, šlo o další věc, kdy se koalice neshodla.

Potvrzuje to naše slova, že zákon byl špatně připraven, nebyl projednán, byl spíše politickým aktem než snahou o narovnání podnikatelských vztahů, tak jak pan ministr Babiš říkal. Je pro mě paradoxní, když s těmito změnami přijde týden před účinností zákona.

Ještě před půl rokem, když jsme mu přesně tohle říkali, nás nazýval lháři. Tvrdil, že hájíme zloděje a podobně. Že se tento zákon bude týkat především malých nebo těch, kdo nepracují s počítačem, je nasnadě, a ti to nejvíc odnesou. My říkáme, že narovnat podnikatelské prostředí šlo jinak.

Předpokládám, že budete jako Soukromníci kandidovat do Poslanecké sněmovny příští rok…

Určitě ano, a pokud budeme zvoleni, tento zákon zrušíme.

Bude zrušení EET jedno z hlavních témat budoucí kampaně? Pokud se budou dál naplňovat černé scénáře spojené s evidencí tržeb, které jste i vy nadnášeli, zřejmě půjde o dost výrazné téma.

Přesně tak, i když to není jediné téma, které živnostníky moří. Je tu plno dalších zákonů, které vešly v praxi a neosvědčily se. Třeba kontrolní hlášení DPH nic nepřinesla, naopak reálný výběr je nižší a jen to zatížilo podnikatele přílišnou administrativou. Připadá mi, že je na drobné a střední podnikatele vyvíjen tlak vzhledem k tomu, že je někteří v tomto státě nechtějí.

Co zákaz kouření? Budete se proti němu dále angažovat? Původně sice neprošel, ale koalice ho chce protlačit znovu.

I tento zákon je příkladem toho, co přináší EET, tedy zásah do svobodného podnikání. Já jsem nekuřák, a pokud si mohu vybrat, zvolím si nekuřáckou restauraci. Pokud půjdu s partou přátel, vybereme si, kam chceme jít. Je to na zákazníkovi a na provozovateli. Jestliže musel provozovatel splnit určité podmínky, aby mohl mít kuřácké koutky a části, a teď najednou se zase přijde s úplným zrušením, je to přece špatně.

Když navíc kuřáky vyženeme na ulice, to není také příliš výchovné pro mládež, která chodí kolem. Toto je další zákon, který šikanuje podnikatele a je naprosto nekoncepční.

Nakolik je podle vás reálné, že pokud se důsledky EET ukážou jako hodně špatné, lidé to dají hnutí ANO i ČSSD „sežrat“ a vyhrají strany, které by tato opatření zrušily?

Já jsem o tom přesvědčený, protože parlamentní volby jsou na podzim příštího roku, kdy všichni obyvatelé už uvidí důsledky i druhé vlny EET a náklady na provozy se přesunou do cen výrobků, takže to ucítí všichni obyvatelé. Jsem přesvědčený, že i ti, kteří EET dříve tleskali a nebyli úplně obeznámeni s tím, co tento zákon přináší, a postihne i je, změní názory. Je to vidět už nyní v případě některých lidí z hnutí ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sprostá kampaň, opozici to bude mrzet. Šafr a Klusák rozumu moc nepobrali, říká Tomáš Vyoral

16:20 Sprostá kampaň, opozici to bude mrzet. Šafr a Klusák rozumu moc nepobrali, říká Tomáš Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Babiš mladší opozici uškodí, myslí si komentátor Tomáš Vyoral. „Jak…