Šéf Strany soukromníků hrozí nepokoji a blokádou. Kvůli tomuto problému, který prý může nastat

27.09.2014 19:30

ROZHOVOR Poté, co sněmovna odmítla změnu zákona o odpadech, se už v kuloárech podle Strany soukromníků České republiky hovoří o návrhu obdobné vyhlášky z rezortu ministra Brabce (ANO). Omezení by se prý dotklo kolem dvou tisíc provozoven. O možných protestech, včetně nátlakových akcí, jsme hovořili s předsedou Strany soukromníků Petrem Bajerem.

Šéf Strany soukromníků hrozí nepokoji a blokádou. Kvůli tomuto problému, který prý může nastat
Foto: soukromnici.cz
Popisek: Petr Bajer, předseda Strany soukromníků ČR
reklama

Anketa

Byla léta 1990-2014 pro naši zemi úspěšná?

12%
88%
hlasovalo: 66503 lidí

Je evidentní, že z novely zákona o odpadech nejste nadšeni. A už je tu pokračování problému v podobě návrhu nové vyhlášky. Snažili jste se vysvětlit předkladatelům i dalším legislativcům, jaký problém může nastat?

Podporují nás hlavně podnikatelé v oboru, ale i široká veřejnost, na kterou tato novela dopadá. Chtěli jsme samozřejmě dělat velkou konferenci o odpadech s tím, že jsme to vzhledem k vývoji pozdrželi. Tu na podzim uděláme, pozveme tam všechny předkladatele a ministra životního prostředí, abychom si to vyříkali. Osobně jsem v poslední době obešel mnoho poslanců, senátorů... Ti byli kolikrát zděšení tím, co jsme jim řekli. Veřejnost je informovaná, dá se říci, jednostranně, a ti takzvaní šroťáci si mysleli, že tyto možnosti změny zákona jsou tak nesmyslné, že k nim nikdy nemůže dojít. Až nyní se probrali, až teď se mobilizují... Mám tady vyjádření od majitele nejmenovaného kovošrotu, který si přes víkend udělal elaborát, jenž by si za celý život neudělal. Je to ovšem alarmující. Vidím v tom lobby - získat surovinu a zaštiťovat to bojem proti kriminalitě.

Říká se, že to je zase kriminalizace všech lidí - jak vlastníků a pracovníků sběren, tak ale i běžných občanů, kteří jezdí s odpadem - a nejen šrotem, ale také třeba s papírem - si například přivydělat. Nelze přece všechny „házet do jednoho pytle“. Nebo se mýlím?

Já mívám ročně zhruba deset kontrol, které jsou bezproblémové. Sám si je vyžaduji, abych věděl, co se děje. Nemám s tím tedy problém. Je jasně vidět, že ten materiál chtějí obce získat, ale neuvědomují si, co to představuje a že na druhé straně je to velké minus. Ti poctiví budou mít zase více papírování a ti, kteří to budou chtít „ošulit“, zas pré… Nevím, kdo z prostých lidí by chtěl ukazovat obsluze výkupny mimo občanský průkaz dokonce bankovní spojení. To je přece neuvěřitelný zásah do soukromí!

Proslýchá se, že pokud vás nevyslyší, může dojít i na ostré protesty. Znamená to i třeba blokádu silnic?

Samozřejmě v první řadě je nutné jít cestou ústavní žaloby. Pokud nám půjde o holou existenci, pak tedy půjdeme cestou nepokojů, jinak nás nebude vidět. Je to krajní forma, ale pokud tomu šroťákovi vezmete dvacet let podnikání škrtnutím pera pod zákonem, tak se to stát může.

Jste v tomto ohledu sami? Žádná jiná politická strana nebo hnutí se za vás nepostaví nebo se alespoň zčásti nezajímá o tento problém?

Žádná jiná politická strana na to neupozorňuje. Příznivce i odpůrce to má napříč politickým spektrem, ale my to máme tak říkajíc v popisu práce, a je to i díky tomu, že já jsem z oboru a vidím dopady a nesmyslnost připravovaných opatření. Vidím ale i ty další oblasti, kam zasahují neodborné novely, např. pěstitelské pálenice, nulová tolerance hazardu a podobně. Jako soukromníci máme mezi sebou lidi z praxe, což je pro nás velkým přínosem. Bylo by docela vhodné, abychom byli slyšet, protože jsme ochotní nabídnout zkušenosti těm, kteří ty zákony tvoří.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kritika Jágra? Vždyť jste v Česku! Proti Satoranskému se tvrdě postavila hokejová legenda Jiří Holík

19:10 Kritika Jágra? Vždyť jste v Česku! Proti Satoranskému se tvrdě postavila hokejová legenda Jiří Holík

ROZHOVOR Legenda českého a československého hokeje Jiří Holík se zastává Jaromíra Jágra, kterého pře…