Šéf dělnické strany v Duchcově: Žádné romské dítě se našich akcí neděsí

24.08.2013 11:20

ROZHOVOR Kritizovat a demonstrovat je podle některých snadné a to by uměl každý. O co členům Dělnické strany sociální spravedlnosti v Duchcově přesně jde? Jde jim o neskrývanou nenávist jako kovaným extremistům či nikoli? ParlamentníListy.cz na to chtěly bez vykrucování odpovědi přímo od Jindřicha Svobody, předsedy duchcovské buňky DSSS, která se zde etablovala v červenci letošního roku. Kritik starostky je přesvědčen, že první žena města nedělá pro vyřešení situace správné kroky.

Šéf dělnické strany v Duchcově: Žádné romské dítě se našich akcí neděsí
Foto: Radek Kraus
Popisek: Nepokoje na sídlišti Máj v Českých Budějovicích

Starostka Duchcova Jitka Bártová se domnívá, že demonstrace nic nevyřeší. Jaký máte na starostku Duchcova názor?

Můj názor na naši starostku Bártovou bych si nechal raději pro sebe. Věřím, že i jí jde hlavně o to, aby v našem městě bylo bezpečno. Akorát netuší, jak toho docílit, a zkouší někdy až zoufalé možnosti. Mám na mysli hlavně pokus s asistenty městské policie, který podle většiny místních občanů totálně selhal. Myslím si, že starostka v posledních měsících prožívá nejtěžší období za celou dobu svého starostování v našem městě.

Na Facebooku jste psal něco o "nabroušení nožů"… Jste rasistou, tedy rasově nesnášenlivým?

Já se necítím být rasově nesnášenlivým. To, co může z mé strany vypadat jako rasismus, nemá s barvou pleti nic společného. Mně nevadí cikán, protože je cikán. Mně vadí to, jak se někteří cikáni chovají, že nechodí do práce, zneužívají sociální dávky, loupí, napadají nevinné lidi a tak dále. Myslím, že se tento problém musí začít co nejdříve razantně řešit, ale určitě ne tím, že si budeme „brousit nože“. Nemůžete věřit všemu, co si přečtete na Facebooku.

Původně jsem se chtěla zeptat i na to, jak se při svých postojích ztotožňujete s tím, že nesnášenlivost k rase je podle českého trestního zákona trestným činem…

Já nejsem ani rasista, ani zákonodárce a nemám problém s tím, že je rasová nesnášenlivost brána jako trestný čin. Myslím, že by se lidi neměli posuzovat podle barvy pleti. Měli by se posuzovat podle chování, podle činů.

Vy neznáte žádného slušného Roma, který pracuje?

Já znám několik slušných cikánů, co pracují. Znám i několik cikánů, co sice nepracují, ale žijí slušně. Nikdy jsem neházel všechny cikány do jednoho pytle, jelikož jsem mezi nimi malou část mého života vyrůstal, tak vím, že nejsou všichni špatní. U nás v Duchcově nebyl s cikány nikdy takový problém jako nyní. Můžou za to hlavně cikáni, co se přistěhovali v posledních letech. Ti totiž nemají žádný respekt ani z městské policie, ani ze starousedlých občanů města. Nechtějí a nebudou se přizpůsobovat stylu života rodilých Duchcováků, a tím vzniká „Duchcovský problém“.

I mezi Neromy je řada nemakačenků, kriminálních živlů a podobně, proč tedy demonstrace výhradně protiromské?

Tak já bych za prvé řekl, že se mi nelíbí, když někoho nazýváte „Nerom“. To v tom případě můžete říkat i Nemaďar, Nerus, Nejaponec, Neukrajinec… Takhle by to být nemělo. Jestli označením „Nerom“ myslíte majoritní občany naší země, tak ty bych nazýval raději Češi. Jinak vaše informace o tom, že demonstrace je výhradně protiromská, není pravdivá, jelikož demonstrace je směřována proti systému vyplácení sociálních dávek, proti černému rasismu a proti nepřiměřeným zákrokům pořádkových jednotek Policie ČR při poklidných demonstracích.

Ať již je represe či nulová tolerance spravedlivá či nikoli, její dopady pociťují i děti, a ty jistě nemůžeme z ničeho obviňovat, rozhodně ne z činů a chování jejich rodičů, ať by šlo třeba o odsouzené osoby. Myslíte při organizování svých akcí i na to, že z nich děti mají děs a strach?

To je věc, o které se píše hlavně ve článcích na Romea.cz, ale skutečnost je úplně jiná. Zatím pokaždé, když byl v Duchcově nějaký pochod, si místní cikáni uspořádali za podpory občanského sdružení Konexe svůj „Romský happening“, kde se společně se svými dětmi radovali, tančili a podobně. Doporučuji si prohlédnout pár fotek. Ani jedno dítě nevypadá, že by bylo vyděšené nebo vystrašené.

Blíží se volby. Jaký volební výsledek jako DSSS očekáváte od voličů? Myslíte, že oslovíte voliče v Duchcově?

Za obrovský úspěch bychom považovali, kdyby se někdo z místní organizace DSSS Duchcov dostal do zastupitelstva města. Myslíme si, že pár voličů v Duchcově určitě mít budeme, ale jestli to bude stačit, se teprve uvidí…

Jak byste tam problematiku řešil vy, aby byly spokojené obě strany a vycházely spolu?

Já jsem zastánce toho, aby si místní cikáni zvolili své zástupce a nějakého svého „vajdu“. Určitě by to měl být starší rozumný cikán, který žije v Duchcově už dost dlouho a pamatuje ještě, když zde žili společně „bílí“ s „černými“ a žádné problémy nebyly… Dnešní mladí cikáni zde v Duchově nemají z nikoho respekt, ani necítí k nikomu žádnou úctu. Myslím, že by stačilo, kdyby měli respekt k tomuto takzvanému vajdovi a respektovali jeho názor. Je zde mnoho cikánů, co zde žijí celý život, žádné problémy nedělají, ale bohužel i oni mají dnes strach z těchto mladých nepřizpůsobivých, a proto si myslím, že se tento problém bohužel jen tak nevyřeší… 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lucie Bartoš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sprostá kampaň, opozici to bude mrzet. Šafr a Klusák rozumu moc nepobrali, říká Tomáš Vyoral

16:20 Sprostá kampaň, opozici to bude mrzet. Šafr a Klusák rozumu moc nepobrali, říká Tomáš Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Babiš mladší opozici uškodí, myslí si komentátor Tomáš Vyoral. „Jak…