Šéf republikánů: Vím, co církev provedla hluchoněmým dětem kvůli majetku

27.08.2012 20:00

ROZHOVOR Ačkoliv je předseda Republikánské strany Čech, Moravy a Slezska Jiří Dufek věřící, nesouhlasí s církevními restitucemi. Důvod? Podle něj má být církev bohatá duchem, ne majetkem. Připomněl také, jak se církev zachovala v devadesátých letech k hluchoněmým dětem v Olomouci, které prý po získání objektu bez milosti vyhodila, i když nejprve slíbila, že mohou zůstat.

Šéf republikánů: Vím, co církev provedla hluchoněmým dětem kvůli majetku
Foto: tan
Popisek: Jiří Dufek, předseda Republikánské strany Čech, Moravy a Slezska
reklama

Budete se ucházet o hlasy voličů v krajských volbách jako lídr kandidátky. Co je podle vás potřeba prioritně změnit v Olomouckém kraji a proč?

Především je potřeba si uvědomit, že Olomoucký kraj je třetí nejchudší v této republice. Je proto nezbytné spolupodílet se na vytváření nových pracovních míst. Současně je však také potřeba zachovat regionální spoje, aby se lidé do zaměstnání snadno dopravili. Naší prioritou bude podpora výstavby tunelu pod Jesenickým masívem při zachování všech rozumných ekologických aspektů. Tunel nejenže zkrátí cestu o 30 km, ale vznikne tak i základna pro pracovní příležitosti a dopady nezaměstnanosti se výrazně zmírní.

Co si myslíte o Petru Nečasovi a této vládě?

Jak už jsem dříve uvedl, jde spíše o vládu Miroslava Kalouska, kterého se premiér Petr Nečas zřejmě bojí. Vláda jen prodlužuje svoji agónii. Naše strana by uvítala předčasné parlamentní volby, neboť tato vláda žene trpělivost občanů na ostří nože. Pak by se mohlo lehce stát, že další revoluce již nebude „sametová“.

Kde jsou podle vás kořeny současného stavu české společnosti?

Kořeny současného stavu české společnosti jsou již v roce 1989, kdy se předáci Občanského fóra dohodli s komunisty. Zlo zůstalo nepotrestáno a lidé přestali věřit v ideály tzv. „sametové revoluce“ a v demokracii, ze kterých si pan Havel a další udělali „dojnou krávu“.

Jak se stavíte k Miroslavu Sládkovi? Chybí takoví lidé dnes v parlamentu?

Pan Sládek je dnes již bohužel také stínem minulosti. Když si však vzpomenu na dobu, kdy byl v parlamentu, musím přiznat, že takoví lidé tam skutečně chybí. Byly to „štiky“, které aspoň trochu proháněly parlamentní „kapříky“, proplouvající mravním bahnem.

Kde dochází k největšímu plýtvání s veřejnými penězi?

K největšímu plýtvání veřejnými penězi dochází samozřejmě ve státních zakázkách, kde se různí „lobbisté“ snaží, aby byly co nejméně průhledné.

Proč je třeba zavést zemské zřízení?

Zemské zřízení je třeba zavést ze dvou důvodů. Za prvé se ušetří v úřednickém aparátu zhruba 100 miliard ročně. A za druhé? Vždyť přece od nepaměti již v historickém Českém království měly jednotlivé země svoji vlastní samosprávu, která přetrvala až do období první republiky. Teprve komunisté tento systém zrušili, neboť jim nevyhovovala občanská samospráva, ale centrální řízení. Podobně by tento centrální systém nejraději zachovala i vláda v Praze, aby měla všechno pěkně „pod palcem“.

Vaše strana se netají svým negativním postojem vůči Romům a tzv. pozitivní diskriminaci. Nemohlo by zvýhodňování Romů například ve vzdělávání přispět k jejich lepšímu začlenění do společnosti, tak, jak tomu bylo v USA s černošským obyvatelstvem?

Tak zvanou pozitivní diskriminaci zde zavedla vláda ještě za ministrování pana Pavla Dostála. Tehdy se všichni odvolávali na tuto velkou „demokratickou“ výhodu, která se uplatnila v USA. Již před lety však i Američané přišli na to, že je to diskriminace bílého obyvatelstva a Nejvyšší soud USA halasně tento zákon zrušil. U nás se ale o tom mnoho nepsalo. Jsem pro rovnost šancí. Jestliže je cikán natolik inteligentní, aby studoval, proč ne. Ale preferovat menšinu na úkor majoritní části společnosti? Faktem zůstává, že většina z nich na to nemá buňky, a proto se raději věnuje kriminální činnosti.

Kdo by měl být příštím českým prezidentem a proč?

Byli a jsme pro přímou volbu prezidenta. Jsme však také pro výrazné zvýšení jeho pravomocí. Jde o prezidentský systém jako třeba ve Francii. To jenom naši „zákonodárci“ říkají, že to nejde. Když se nechce, tak to nejde. Je lepší udělat z prezidenta figurku a pak to svádět na občany, že „mají, co chtěli“. V případě prezidentského systému jsme pro člověka, který bude důsledně hájit zájmy státu, ať je to, kdo chce. Tato země nepotřebuje nikoho, kdo poklonkuje nadnárodnímu společenství jako je Evropská unie.

Jak se díváte na aktuální nárůst preferencí KSČM?

Preference komunistů narůstají úměrně tomu, jak vláda a parlament „dusí“ nejchudší sociální vrstvy. Je to smutné, ale tato vláda vlastně pomáhá komunistům, aby zase vládli. Nebo že by v tom byl úmysl? Vždyť vládní strany se bývalými komunisty a jejich přisluhovači jen hemží.

Jaký je váš pohled na církevní restituce?

Věnuji se tomuto tématu již delší dobu. Podle pozemkové reformy z roku 1919 a jejího následného dokončení v roce 1947 mělo zůstat v držení katolické církve pouze 5.203 hektarů pozemků. A to v celém tehdejším Československu.Tedy i se Slovenskem. Argument církevních hodnostářů, že v roce 1947 již byli ve vládě a parlamentu komunisté, neobstojí. Stejně tak byli soudruzi v parlamentu jako sociálně demokratická levice již za prezidenta Masaryka při první reformě.

Pamatuji si, že počátkem 90. let žádala církev restituce některých objektů s tím, že je to řešení konečné a víc již požadovat nebudou. Tehdy byl na Svatém Kopečku u Olomouce ústav pro hluchoněmé děti. Církevní hodnostáři v Olomouci požadovali budovu zpět s tím, že je to jenom formalita a děti tam mohou zůstat dál. Po získání objektu však všechny bez křesťanského milosrdenství vyhodili. Sám jsem věřící a jsem toho názoru, že církev má být bohatá duchem, nikoliv majetkem. Zvláště pak by se katolická církev měla mírnit v republice, kde je stále hluboce zakořeněn duch Mistra Jana Husa.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veleba: Rusko omezilo vývoz obilí, to vám ČT09 neřekla. Prouzu neberu vážně, ten hájí cizí markety. Co budeme jíst, když se koronavirus vrátí?

9:52 Veleba: Rusko omezilo vývoz obilí, to vám ČT09 neřekla. Prouzu neberu vážně, ten hájí cizí markety. Co budeme jíst, když se koronavirus vrátí?

POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST A SUVERÉNNÍ STÁT V době, kdy se již několik měsíců řeší na veřejnosti téměř…