Šéf rybářství Třeboň: Vláda měla dojet taková, jaká byla. Neměli se měnit ministři. Mezi lidi to vnáší jednu myšlenku...

17.06.2017 15:22

ROZHOVOR „Vnímám v okolí kolem sebe, že ČSSD prokazatelně ztrácí hodně,“ říká předseda představenstva holdingu Rybářství Třeboň Jan Hůda. Pro ParlamentníListy.cz řekl svůj názor nejen na to, co se dělo kolem Andreje Babiše a Bohuslava Sobotky, ale vyjádřil se i k ochraně hranic a k migraci. „Migranti, kteří sem přijdou, tak bezpodmínečně musí plně respektovat zákony dané země,“ říká Jan Hůda.

Šéf rybářství Třeboň: Vláda měla dojet taková, jaká byla. Neměli se měnit ministři. Mezi lidi to vnáší jednu myšlenku...
Foto: trebon.cz
Popisek: Třeboň

Migrační krize je téma, které hýbe celou Evropou. Jak vy tento problém vnímáte a myslíte si, že to Evropa zvládne?

Myslím, že je to nesmírně závažná věc, v začátku možná trochu podceněná, které je třeba věnovat maximální pozornost. Já věřím, že to Evropa zvládne. Ale přinese to řadu úskalí. Evropa bude muset přitvrdit vůči migrantům. A migranti, kteří sem přijdou, tak bezpodmínečně musí plně respektovat zákony dané země.

Žijete v Třeboni, tedy kousek od česko-rakouských hranic. Máte nějaké informace, jak právě migrační krizi zvládají tam?

O tom nevím nic. Jen z tisku. Ale abych tam byl, nebo s někým konkrétně mluvil, to ne...

Jak vidíte současné zabezpečení českých hranic. Je podle vás dostatečné?

Myslím, že ne.

A jaké by tedy podle vás mělo být?

No samozřejmě musí se přitvrdit. Jak jsme se divili Maďarům, že to museli udělat, protože jsou mnohem blíž... U nás, jakmile se něco stane, tak se budou muset také přijmout taková opatření, aby ti běženci neběhali, kam chtějí, jak chtějí a bez jakékoliv evidence ze státu do státu.

Když srovnáte situaci v pohraničí před revolucí a dnes právě i z hlediska bezpečnosti, jak to vidíte?

To víte, to se nedá vůbec srovnat. V době před revolucí se tam vlastně ani nic stát nemohlo. My jsme třeba jako rybáři měli propustky do hraničního pásma. Když jsme tam přišli, tak to byla absolutně panenská příroda. Ne, že bych se chtěl vrátit k ostnatým drátům, ale bezpečnost tenkrát a dneska, to se vůbec nedá srovnat. Absolutně se to nedá srovnat.

Byl byste i pro to, aby třeba hranice byly hlídány tak jako dříve? Nemyslím tím, že by se nesmělo cestovat, ale že by byla pravidelná kontrola...

Teď je to zatím podle mne ještě zbytečné. Ale nedá se vyloučit, že za nějaký rok budeme mluvit úplně jinak.

Jak vidíte současnou situaci ve vládě? Co říkáte na to, co se dělo mezi premiérem Sobotkou a v té době ještě ministrem financí Andrejem Babišem?

Myslím si, že je to trošku nešťastné. Tato vláda měla dojet taková, jaká byla. Neměli se měnit ministři, jedině na základě opravdu závažných věcí. Myslím si, že ta vláda byla dobrá, udělala se řada dobrých věcí. A jakákoliv nestabilita k ničemu dobrému nevede. Já přívrženec toho, co se stalo, opravdu moc nejsem. Je to skutečně určitý druh nestability. A hlavně, mezi lidi to vnáší jednu myšlenku – koho vlastně máme tedy volit? Samozřejmě v každé vládě, v každé skupině jsou věci, kdy se na všem není možné hned dohodnout. Ale řešit to personálně, to už opravdu musí být maximální vyhrocení. Mně se to prostě nelíbí.

A co říkáte na to, co se dělo kolem Andreje Babiše? Dluhopisy,  nahrávky…

Víte, já mám takovou zkušenost, že se použije jenom to, co se chce. A druhá věc, ohledně dluhopisů, jestli tenkrát takové zákony byly, tak je nevymyslel Babiš. A tak jako jednal Babiš rozhodně jednaly i desítky, možná stovky jiných podnikatelů. A mluvíme jenom o Babišovi, o Babišovi, o Babišovi... Mně to prostě nepasuje. Je to cílené, je to na jednu osobu.

Mnozí lidé měli právě Babišovi za zlé, že neodešel hned, a to samé vyčítali také prezidentu Zemanovi, že ho neodvolal, jak ho o to Sobotka požádal. V tomto kontextu, jak vidíte šance prezidenta Zemana na znovuzvolení?

Toto si netroufnu komentovat. Já si ty prezidenty pamatuji všechny, kdy nás přijeli navštívit do rybářství... Myslím si, že prezident Zeman udělal řadu dobrých věcí. Pravda je, že některé ty jeho bonmoty jsou možná trošku zbytečné, zbytečně si lidově řečeno dělá nepřátele.

A jak vidíte šance ANO a ČSSD poté, co se ve vládě odehrálo? Už jste říkal, že mnozí lidé říkají, že vlastně není koho volit...

Je téměř jisté, že tam bude Andrej Babiš, alespoň to předpokládám. Ale pak dál všechno záleží na těch lidech, jaké to budou osobnosti. Každý musí trošku povolit, slevit. A když každý trošku sleví, tak je šance utvořit nějakou dlouhodobou koalici, která vydrží. Ale jak to všechno nakonec bude, to si absolutně netroufnu říct...

Myslíte si, že ČSSD opravdu tolik uškodilo to, co se dělo mezi Bohuslavem Sobotkou a Andrejem Babišem?

Víte, jedna věc je vyhrát bitvu, druhá věc je vyhrát válku. To je absolutně rozdílný pojem. A v každé výhře je prohra... To je třeba všechno zvážit. A já teď momentálně vnímám v okolí kolem sebe, že ČSSD prokazatelně ztrácí hodně. Prokazatelně. Slyším to ze všech stran. Uškodilo jim i to, že se „perou“ mezi sebou. Jak se říká, špinavé prádlo se má prát doma a nemá se s tím chodit na veřejnost. Veřejnost tohle všechno citlivě vnímá a začne váhat – jak to tam vlastně je, co je dobře, co není dobře... Všechno se má vždycky vyříkat za zavřenými dveřmi a pak vystupovat jako skupina, která je schopná řešit si věci uvnitř i navenek. Ale když se hádají mezi sebou, a to i veřejně, tak co si o tom mají lidé myslet...

Už dlouhé měsíce vyvolává bouřlivé diskuse vše kolem Evropské unie. Někteří lidé tvrdí, že bychom ji měli opustit, další, že stejně zanikne, mnozí si stěžují na to, že úředníci neustále zakazují, přikazují a že se nestarají o důležité věci. Jak vy vidíte budoucnost EU?

Já Evropskou unii považuji za nutnou, už tady měla být dávno. Ovšem, tyto „neplechy“, že se dějí, to je pravda: Nesmyslná byrokracie, zasahování do věcí, do kterých by EU vůbec neměla zasahovat. Když se ale podíváme na obrovskou Asii, Čínu, Ameriku, Afriku... Tak si vezměte, proti tomu takoví tajtrlíci jako jsme my tady uprostřed Evropy...

Evropa prostě musí držet pohromadě. Musí se dělat pořádně zákony a ne řešit blbosti. Ale ty hlavní věci prostě musí být propojeny. Já to považuji za naprosto jednoznačné a podporuji to. Navštívil jsem Čínu, Rusko a další velké státy a vidím, co jsou to za šílené kolosy, ekonomicky nesmírně silné, tak proti tomu naše malá zemička... To není, že by se člověk necítil hrdý na to, že je Čech, ale prostě – musíme se spojit. Jsme v 21. století. Prostě, jinak to nejde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Hora

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pozor! Klaus ml. není Okamura. Obří chyba ODS. Po týdnu máme pět tisíc příznivců, říká koordinátor Mánek z Trikolóry

4:44 Pozor! Klaus ml. není Okamura. Obří chyba ODS. Po týdnu máme pět tisíc příznivců, říká koordinátor Mánek z Trikolóry

ROZHOVOR „Stejně jako drtivá většina lidí chci žít normální, obyčejný život. Ale v dnešní době se za…