Šéf sněmovní vyšetřovací komise k OKD vypustil jasný vzkaz. Adresován je Zdeňku Bakalovi, který odmítl předstoupit

10.08.2018 16:14 | Zprávy

ROZHOVOR Bakalova reakce mě nepřekvapila. Jeho argumenty považuji za nerelevantní, využiji veškeré zákonné prostředky, aby před komisi musel předstoupit, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz předseda poslanecké vyšetřovací komise ke kauze OKD Pirát Lukáš Černohorský. Bakala je podle Černohorského „mistrem kliček“, který je „schopen najít cestu i tam, kde ji jiný hledá obtížně“. „Zdaleka jsme ještě nevyčerpali veškeré způsoby, jak pana Bakalu přimět svědčit. Pokud bude dále všechny snahy o korektní přístup sabotovat, můžeme ho nechat předvést policií,“ dodává Černohorský. „Skepse“ a „rezignace“, popsal ParlamentnímListům.cz Černohorský atmosféru, jaká teď podle něj panuje v souvislosti s kauzou OKD v hornické Ostravě.

Šéf sněmovní vyšetřovací komise k OKD vypustil jasný vzkaz. Adresován je Zdeňku Bakalovi, který odmítl předstoupit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Co říkáte na odpověď Zdeňka Bakaly, kterou prostřednictvím svého tiskového mluvčího Bystrova adresoval vyšetřovací sněmovní komisi?

Nijak výrazně mě nepřekvapila. Spíše by mě překvapilo, kdyby se Zdeněk Bakala k výslechu bez vytáček dostavil. Jeho argumenty považuji za nerelevantní a využiji veškeré zákonné prostředky, aby před komisi předstoupit musel. Bohužel o jeho způsobu jednání leccos napovídá i fakt, že svou odpověď nejdříve rozeslal novinářům, takže jsem se o odmítnutí svědectví dozvěděl v pátek večer po smršti telefonátů. Já takto nejednám a jednat nebudu, odpověď tedy nejdříve adresuji jemu a až poté o tom budu informovat v médiích, jak se sluší.

Je Bakalova obava z možné podjatosti oprávněná?

Výslechy svědků jsou neveřejné. Mimo jiné i proto, aby se nikdo nemohl vymlouvat na to, že se komise snaží svědky pouze mediálně i veřejně pranýřovat a ovlivňovat tak rozhodování soudů. Přítomna jim nebyla ani Hana Marvanová, kterou pan Bakala zmiňuje jako jednu z osob vůči němu zaujatých. My jsme si samozřejmě velmi dobře vědomi toho, že komise není soud a my nerozhodujeme o vině a trestu. Jelikož má ale komise jiné pravomoci než policie, můžeme pomoci podat ucelený obraz o celé kauze. A to se nám i daří.

První kolo výslechů již proběhlo a podrobnosti ohledně jejich obsahu jsme nikde nezveřejňovali. Pokud by se pan Bakala dostavil, bylo by tomu tak i v jeho případě. On sám svými vytáčkami a mediálními útoky kauzu medializuje a přitahuje k sobě pozornost. Mým cílem je pouze celou věc důsledně prošetřit a dodat veškerá relevantní svědectví, která následně předáme policii.

Je vůbec reálná představa, že by se někdy Bakalu komisi vyslechnout podařilo?

Zdaleka jsme ještě nevyčerpali veškeré způsoby, jak pana Bakalu přimět svědčit. Pokud bude dále všechny snahy o korektní přístup sabotovat, můžeme ho nechat předvést policií. Zdeněk Bakala má tým právníků a mediálních odborníků, takže jako mistr kliček je schopen najít cestu i tam, kde ji jiný hledá obtížně, ale věřím, že se to podaří. Ostatně by mělo být v jeho zájmu, pokud se cítí nevinen, sdělit komisi svou verzi příběhu. V odpovědi například zmiňuje, že by měl být před komisi předveden také prezident Miloš Zeman. Ten však dosud s kauzou příliš spojován nebyl, protože jako předseda vlády neučinil v tomto ohledu žádná důležitá rozhodnutí. Pokud ovšem Zdeněk Bakala ví více, měl by to sdělit.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hloupá a arogantní Fialova odpověď lidem. Šichtařová zůstala v šoku

17:33 Hloupá a arogantní Fialova odpověď lidem. Šichtařová zůstala v šoku

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Tato vláda toho udělala pro malé a střední podnikatele nejvíc v histori…