Šéf unie karikaturistů o smíšených pocitech z vraždění v Charlie Hebdo a srandě pro blbečky

17.01.2015 15:00 | Zprávy

ROZHOVOR Od té doby, kdy jisté části náboženských fanatiků došlo, že je pro ně smích nebezpečnější, než cokoliv jiného, začali vyhrožovat a vraždit. Karikatury Mohameda se staly "horkým zbožím". To říká předseda České unie karikaturistů Radovan Rakus. A jak by nakreslil české prezidenty? V těchto souvislostech mluví o kopulování a Tomáši Halíkovi.

Šéf unie karikaturistů o smíšených pocitech z vraždění v Charlie Hebdo a srandě pro blbečky
Foto: Archiv RR
Popisek: Kreslený vtip "Delegace" od předsedy České unie karikaturistů Radovana Rakuse

Jaká událost ve světě byla pro Českou unii karikaturistů (ČUK) za dobu její existence od roku 1990 nejhorší, takovou noční můrou?

Nevím o žádné noční můře. To ovšem neznamená, že by někdo z našich členů občas nepropadl depresi z nedostatku inspirace.

Jakou úroveň měly podle vás karikatury týdeníku Charlie Hebdo?

Zajímavá otázka. Až do té nešťastné události v Paříži většina lidí, včetně našich karikaturistů, o Charlie Hebdo nevěděla zhola nic. Dokonce někteří ani nevědí, co znamená název časopisu a jak vznikl. Osobně znám pouze dva kolegy, kteří měli povědomost o tvorbě tohoto časopisu. Takže i já jsem se začal zajímat o Charlie Hebdo až po útoku na jeho redakci. Musím říci, že kromě témat, která jsou víceméně „vnitrofrancouzská“, karikatur a vtipů, které jsou postaveny na slovních hříčkách ve francouzštině, a kterým lze jen těžko porozumět, se mi obsah i úroveň líbí. Tento druh humoru mám rád.

Jak přistupujete k tomu, že islámští fanatici vyvraždili v podstatě polovinu redakce?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …