Šéf záchranky varuje: Následky i po mírném průběhu onemocnění covid-19, už se objevují první studie. Srdce, nervy. Rozvolnili jsme příliš!

29.08.2020 10:57

ROZHOVOR „Příliš jsme rozvolnili. Podlehli jsme atmosféře vítězství. Naši sousedi byli obezřetnější. Nyní se i rozumná opatření zavádějí obtížně,“ všímá si poslanec hnutí ANO a šéf krajské záchranky v Hradci Králové Jiří Mašek. „Mnoho lékařů, mnoho názorů, pacientova smrt. Dlouhodobě kritizuji mediální vyhledávání různých názorů mezi laickou a bohužel často i odbornou veřejností a znejisťování občanů a oslabování jejich důvěry v oficiální doporučení. Myslím, že v tomto jsme určitě na špičce ve světě,“ domnívá se. Chytrá karanténa dle něj funguje, na druhou vlnu pandemie jsme připraveni a naše zdravotnictví obstálo skvěle.

Šéf záchranky varuje: Následky i po mírném průběhu onemocnění covid-19, už se objevují první studie. Srdce, nervy. Rozvolnili jsme příliš!
Foto: Hana Brožková
Popisek: Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat i přímo v odběrovém stanu na Náměstí míru v Praze
reklama
Už několik měsíců se potýkáme s covidovou nákazou. Jak upozorňujete na facebooku, máme daleko menší počet nakažených než třeba srovnatelně velká Belgie. Je to dáno rozdílným přístupem v počátku?
 
Určitě je to jeden z hlavních důvodů.
 
Nicméně neukolébalo nás relativní zvládnutí první vlny příliš? Ať jsem v létě zavítal kamkoliv k sousedům - tedy do Německa, respektive Saska, Polska či Slovenska, všude byly ve vnitřních prostorech povinné roušky. Na rozdíl od nás... Nerozvolnili jsme příliš?
 
Rozvolnili. Podlehli jsme atmosféře vítězství. Naši sousedi byli obezřetnější. Nyní se i rozumná opatření zavádějí obtížně.
 
Jsou i tací, kteří nošení roušek zpochybňují a tvrdí, že je to zbytečné. Co jim vzkázat?
 
Zajeďte se podívat do Německa či do Polska.

Fotogalerie: - V odběrovém stanu

Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat...
Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat...
Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat...
Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat...
Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat...
Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat...

 
Roman Šmucler hovoří o tom, že těžký průběh nemoci má zhruba jedno promile populace, a proto nemá smysl omezovat rouškami celou populaci. Jak pohlížet na tento názor?
 
Covid zdaleka není prozkoumán, nevíme, jestli nebudou zdravotní následky i po mírném nebo bezpříznakovém průběhu. První takové studie o možném poškození nervového systému či srdečního svalu se již objevují.
 

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19?

53%
hlasovalo: 7567 lidí
Víme toho málo. Musíme být rádi, že smrtnost poklesla z počátečních osmi procent v Číně či Itálii u nás na současných půl promile. Vydrží to tak??
 
Koronavirus se nejvíce šíří v uzavřených nevětraných místnostech, kde na sebe lidé křičí. Což jsou teď různé bary s hlasitou hudbou typu Techtle Mechtle, ale až se ochladí, lidé se přesunou z restauračních zahrádek dovnitř. Nehrozí pak výrazné zhoršení situace? Nebo nám korona slábne a těžkých případů ubývá?
 
Nyní určitě slábne, zda případů ubývá, bych si netroufl tvrdit, tam záleží mj. i na počtu testovaných. Nejde o to hospody a kluby zavírat, ale adekvátně hrozící infekci se tam chovat. Což je apel na mladé, kteří se infekce nebojí, ale mohou ji přenést na slabé a nemocné.
 
 
Kolem vládního postupu kolem koronavirové krize se však objevuje kritika přílišné chaotičnosti opatření, častých změn a podobně. A to nejen u politiků. Zdá se, že i mezi lékaři, včetně epidemiologů, panují mnohdy dost rozdílné názory. Jak to vidíte vy?
 
Mnoho lékařů, mnoho názorů, pacientova smrt. Dlouhodobě kritizuji mediální vyhledávání různých názorů mezi laickou a bohužel často i odbornou veřejností a znejisťování občanů a oslabování jejich důvěry v oficiální doporučení. Myslím, že v tomto jsme určitě na špičce ve světě.
 
Diskutuje se také o tzv. chytré karanténě. Ozývají se názory, že nefunguje, či že by měla fungovat lépe. Co si myslíte vy?
 
Funguje, je to soubor více opatření a propojení několika IT systémů, na můj vkus to trvalo relativně dlouho.
 
Jsme dostatečně připraveni na vypuknutí druhé vlny pandemie?
 
Já věřím, že nepřijde, ale připraveni jsme.
 
Jak v této situaci obstálo naše zdravotnictví? I ve srovnání se světem?
 
Skvěle.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Žádné roušky poštou, ale... Libor Rouček prozradil, jak řeší nákazu úspěšné Německo

17:23 Žádné roušky poštou, ale... Libor Rouček prozradil, jak řeší nákazu úspěšné Německo

EVROPAN ROUČEK „Němci nikdy neuvolnili opatření tak, aby mladí chodili do klubů a diskoték druhu Tec…