Šéfka euroodborů hrozí demonstracemi: Evropa se musí vyhnout katastrofě

23.02.2012 7:56

EXKLUZIVNĚ Útokům na evropský sociální model a pravicovým politickým přístupům je třeba se bránit. V květnu začne odborářská kampaň, kterou budou doprovázet demonstrace. To mimo jiné řekla generální tajemnice Evropské odborové konfederace (EOK) Bernadette Ségol. Po počátečním mlčení nakonec přes Českomoravskou konfederaci odborových svazů ParlamentníchListům.cz odpověděla. Otázkám ohledně českého působení v unii se však vyhnula. Zanedlouho odbory oslaví Evropský den odborového hnutí.

Šéfka euroodborů hrozí demonstracemi: Evropa se musí vyhnout katastrofě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti vládě
reklama

Jakými hlavními otázkami se během vašeho mandátu generální tajemnice EOK chcete zabývat?

Pro mě je prioritou trh práce a hlavně kvalitní pracovní příležitosti. Situace na trhu práce se všeobecně zhoršuje. V Evropě se ale musíme za každou cenu vyhnout sociální katastrofě. To znamená, že bychom se měli pokusit zasáhnout hlavně v kontextu drastických škrtů, k nimž se v Evropské unii přistupuje. Ke škrtům se přitom sahá bez programů, které by měly vést k obnovení ekonomického růstu a zlepšení pracovního trhu. Dalším cílem je pro mě zlepšení zhoršujících se pracovních podmínek občanů v unii. Musíme proto pracovat na prohloubení odborové spolupráce na evropské úrovni. Také budu usilovat o posílení sociální demokracie v Evropě. K tomu patří i větší informovanost a aktivní podíl zaměstnanců na chodu podniku.

V mezinárodní smlouvě přijaté Evropskou radou na konci roku 2011 se členským státům ukládá povinnost rozpočtové koordinace. Dnes se kolem ní živě debatuje. Jaká je v tomto ohledu pozice EOK?

Smlouva nepřináší odpověď na problémy vzniklé současnou ekonomickou krizí. Jejím hlavním zaklínadlem je rozpočtová disciplína a cíl zakotvit v ústavách členských států princip vyrovnaného rozpočtu. Smlouva může ještě zesílit povinnost členských států prohloubit fiskální omezení. Rozpočtový pakt nicméně musí jít ruku v ruce se sociální dohodou v Evropě. Musí zvýhodnit a podporovat investice, které zajistí stabilní ekonomiku, kvalitní pracovní nabídky a sociální spravedlnost. Poslední průzkumy trhu práce zveřejněné Eurostatem jsou hrozivé. Proto je naší prioritou fungující trh práce v unii a podepsání takzvaného sociálního protokolu, jenž by zaručoval sociální ochranu.

Už více než tři roky se Evropa zmítá ve vážné krizi. Jak lze zamezit jejímu pokračování?

Ekonomická a finanční integrace již existuje, ale sociální Evropa se paralelně nerozvíjí. To může způsobit velice negativní reakci občanů unie. Může se to obrátit proti celému evropskému integračnímu procesu a ohrozit ho. Potřebujeme řešení, která budou sloužit kolektivnímu zájmu. Prioritně se zaměřit na investice, které zaručí trvalý růst. Jsem pro možnost zásahu Evropské centrální banky formou půjček. Také jsem pro zavedení daně z finančních transakcí, pro zrušení daňových rájů a pro boj proti daňovým únikům.

Jsou tyto návrhy relevantní? Odpovídají skutečně na problémy vyvolané krizí?

Od začátku krize se evropské odbory vyjadřují k jednostrannému přístupu, škrtům a fiskálním omezením. Bez plánů ekonomického růstu není možné znovu nastolit finanční stabilitu. Uspořádali jsme několik manifestací v Madridu, Praze, Bruselu, Berlíně, Budapešti a jinde, abychom seznámili občany unie s naším přístupem. Také jsme se snažili působit na evropské instituce, zejména při schvalování textů o ekonomické vládě, přičemž jsme obhajovali hlavně otázky ochrany mezd. Sledujeme to i nadále.

Jaké aktivity máte naplánované do budoucna?

Na našem posledním kongresu v Athénách v polovině roku 2011 jsme se rozhodli pro kampaň, která bude reagovat na současnou krizi a neoliberální přístup k ní. Cílem je vytvořit tlak proti útokům na evropský sociální model. Kampaň je určena hlavně přidruženým organizacím a národním konfederacím až na úroveň členských základen v jednotlivých podnicích. Chceme zvrátit snahy o nastolení pravicových politických přístupů. Kampaň by měla začít v květnu a pokračovat do roku 2014. Klíčovým momentem totiž budou volby do Evropského parlamentu za dva roky. Chceme dát občanům unie novou naději. Kampaň budou samozřejmě podle potřeby doprovázet odborářské demonstrace.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty nejhorší sny Lipovské. Modlete se. K ČT s ženou, která si tam zažila své

6:08 Ty nejhorší sny Lipovské. Modlete se. K ČT s ženou, která si tam zažila své

ROZHOVOR Takže jednoduše a prostě! „Ta komise stála za starou bačkoru, nepracovala pro Radu ČT a v p…